1398/06/13

همکاری شرکت لوکزامبورگی و آژانس فضایی اروپا

شعبه شرکت دانمارکی گام‌اسپیس (GomSpace) در لوکزامبورگ و آژانس فضایی اروپا (ESA) توافقی به ارزش ۱.۴۲۵ میلیون یورو به امضا رسانده‌اند که هدف از آن ادامه توسعه پلتفرم عملیات منظومه بزرگ ماهواره‌ای (Mega-Constellation Operations Platform به اختصار MCOP) متعلق به این شرکت است.
همکاری شرکت لوکزامبورگی و آژانس فضایی اروپا

شعبه شرکت دانمارکی گام‌اسپیس (GomSpace) در لوکزامبورگ و آژانس فضایی اروپا (ESA) توافقی به ارزش ۱.۴۲۵ میلیون یورو به امضا رسانده‌اند که هدف از آن ادامه توسعه پلتفرم عملیات منظومه بزرگ ماهواره‌ای (Mega-Constellation Operations Platform به اختصار MCOP) متعلق به این شرکت است. ایجاد و توسعه MCOP در سال ۲۰۱۸ بر اساس اولین قرارداد میان این دو آغاز گردید. تأمین بودجه این قرارداد را نیز آژانس فضایی لوکزامبورگ (Luxembourg Space Agency) و به واسطه برنامه ملی فضایی این کشور موسوم به لوکزایمپالس (LuxIMPULSE) به عهده گرفته است؛ برنامه‌ای که توسط آژانس فضایی اروپا در حال اجراست.

قرارداد جدید، گام‌اسپیس را قادر خواهد ساخت تا مدیریت منظومه ماهواره‌ای و نتیجه کار MCOP را ارتقاء داده و آن را به سطح بالاتری برساند. از جمله ویژگی‌های جدیدی که طی این توسعه حاصل می‌شوند می‌توان به شبیه‌سازی منظومه‌ ماهواره‌ای، برنامه‌ریزی جهت بهینه‌سازی عملیات و همچنین افزایش قابلیت خودکاری آن به منظور کاهش بار کاری اپراتور اشاره نمود.

نیلز باس (Niels Buus) مدیر عامل گام‌اسپیس می‌گوید: «مشتریان ما بیش از پیش به جنبه‌های پیمایشی و عملیاتی طرح‌های منظومه‌‌ای ماهواره‌های خود توجه می‌کنند؛ از این رو و با کمک MCOP قادر به پاسخگویی به نیازهای مشتریان در جهت کاهش هزینه‌ها و افزایش بازدهی سرمایه‌گذاری آن‌ها خواهیم بود.»

منبع: spacewatch

اقتصاد فضایی | دیپلماسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

روشی بهتر برای مدیریت منظومه‌های ماهواره‌ای

1398/05/06
امروزه منظومه‌های ماهواره‌های مخابراتی پرتعداد که با عنوان ابرمنظومه نیز شناخته می‌شوند به یکی از روندهای اصلی در صنعت فضایی تبدیل شده‌اند. انتظار می‌رود که این منظومه‌های ماهواره‌ای پایه‌گذار...

همکاری دو شرکت فضایی لوکزامبورگی با هدف بهبود در صنعت بیمه

1398/05/27
شرکت لوکزامبورگی کلئوس اسپیس (.Kleos Space S.A) که در زمینه ارائه داده‌های شناسایی فرکانس رادیویی فعالیت می‌کند، تفاهم‌نامه‌ای را با شرکت ارث‌لب لوکزامبورگ (.EarthLab Luxembourg S.A) به...

پربازدیدکننده ترین خبر

عرضه خدمات انتقال بین مداری برای ماهواره‌های کوچک در پرتاب‌های اسپیس ایکس

شرکت آمریکایی مومنتوس (Momentus) برای پرتاب رایدشیر (Rideshare) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) خدمات انتقال بین مداری ارائه می‌کند. در این پرتاب ابتدا ماهواره‌های کوچک با ماهواره بر فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس به مدار زمین منتقل می‌شوند. سپس هر یک از ماهواره‌ها با سامانه پیشرانش شرکت مومنتوس به مدار با ارتفاع دلخواه خود منتقل می‌شود. این انتقال با شاتل مداری ویگوراید (Vigoride) شرکت مومنتوس انجام می‌شود که می‌تواند چندین ماهواره با ​جرم مجموع حداکثر تا ۲۵۰ کیلوگرم را به مدارهای دلخواهشان منتقل کند. امکان قرار دادن چندین ماهواره در ارتفاع‌های مختلف تنها با یک پرتاب قابلیت مهم این مأموریت خواهد بود که باعث ارزان‌تر تمام شدن قرار دادن ماهواره‌ها در مدار می‌شود.