1398/06/13

جدا شدن فرودگر چاندرایان ۲ از مدار

آژانس فضایی هند (ISRO) اعلام کرد فرودگر مأموریت بدون سرنشین چاندرایان -۲ (Chandrayaan-۲) از مدار جدا شده است. مطابق اعلام این آژانس، در حال حاضر همه سامانه‌ها و همچنین فرودگر سالم هستند و مطابق برنامه‌ریزی‌های، این فرودگر در تاریخ ۷ سپتامبر سال جاری (۱۶ شهریور) در قطب جنوبی ماه قرار خواهد گرفت.
جدا شدن فرودگر چاندرایان ۲ از مدار

آژانس فضایی هند (ISRO) اعلام کرد فرودگر مأموریت بدون سرنشین چاندرایان -۲ (Chandrayaan-۲) از مدار جدا شده است. مطابق اعلام این آژانس، در حال حاضر همه سامانه‌ها و همچنین فرودگر سالم هستند و مطابق برنامه‌ریزی‌های، این فرودگر در تاریخ ۷ سپتامبر سال جاری (۱۶ شهریور) در قطب جنوبی ماه قرار خواهد گرفت. فرودگر مذکور طی یک مانور از بخش بالایی مدار، جایی که از زمان شروع مأموریت ( ۲۲ ژوئیه) در آنجا قرار داشت، جدا شد. 

جدا شدن فرودگر چاندرایان ۲ از مدار

این فرودگر که به افتخار پدر برنامه فضایی هندی دکتر ویکرام سراباهی (Vikram Sarabhai)٬ ویکرام (Vikram) نامگذاری شده، شامل یک خودروی ماه‌نورد کوچک خودکار است که به مطالعه ترکیب کانی‌شناسی و عناصر سطح ماه می‌پردازد.

چاندرایان ۲ دومین مأموریت آژانس فضایی هند به ماه است و هدف آن مطالعه عناصر اولیه و سیرتکامل ماه می‌باشد. چانداریان ۲ دارای سه بخش اصلی است که شامل یک فرودگر، یک سطح‌نشین و یک سطح‌نورد می‌شوند. هرکدام ازاین بخش‌ها دارای مأموریت و تجهیزات مخصوص خودشان هستند. پرتاب فضاپیمای چانداریان ۲ از پایگاه فضایی ساتیش داوان (Satish Dhawan Space Center) و توسط حامل فضایی جی‌اس‌ال‌وی ۳ (GSLV_III) انجام گرفت.

چاندرایان ۲ ادامه برنامه تحقیقات هند در کره ماه است که از اکتبر سال ۲۰۰۸ توسط چاندرایان ۱ آغاز گردید. این دستگاه ۳۱۲ روز در مدار ماه کار می‌کرد و همچنین یک کاوشگر را به سطح آن فرستاد. در ابتدا تصور می‌شد که مأموریت جدید با مشارکت روسیه انجام گیرد؛ این کشور قرار بود مسئولیت ساخت بخش فرود را برعهده داشته باشد؛ اما مسئولان سازمان فضایی هند در سال ۲۰۱۳ تصمیم گرفتند تمام اجزای سفینه٬ هندی باشد.

سازمان ها | isro
افراد | Vikram Sarabhai

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

دومین ماموریت هند به ماه انجام شد

1398/04/31
چاندریان-۲ (Chandrayaan 2) دومین ماموریت سازمان فضایی هند (ISRO) به ماه است و هدف آن مطالعه عناصر اولیه و سیرتکامل ماه است. چانداریان-۲ دارای سه بخش اصلی است که شامل یک مدارگرد، یک سطح‌نشین...

نخستین تصویر فضاپیمای چاندرایان-۲ از زمین

1398/05/16
آژانس پژوهش‌های فضایی هند (ISRO) در حساب رسمی خود در توییتر، نخستین تصویر فضاپیمای چاندرایان-۲ (Chandrayaan-2) را از زمین منتشر کرده است.

نخستین تصویر چاندرایان ۲ از ماه

1398/06/06
ماه‌نورد هندی چاندرایان ٢ (Chandrayaan 2) که به تازگی وارد مدار ماه شده است، نخستین تصویر خود را از فاصله ٢٦٥٠ کیلومتری از ماه ثبت کرد.

پربازدیدکننده ترین خبر

روسیه در فکر ساخت یک ایستگاه فضایی جدید است

​آژانس فضایی روسیه (Roscosmos) اعلام کرده در ‌فکر ساخت یک ایستگاه فضایی جدید است. دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس این آژانس، با بیان اینکه کار ساخت ایستگاه جدید را باید هرچه سریع‌تر آغاز کرد، گفت: «روسیه همواره در عرصه ساخت ایستگاه‌های فضایی پیشتاز بوده است.» به‌گفته راگوزین، ایستگاه فضایی بین‌المللی حداکثر هفت تا ده سال عمر خواهد کرد و در شماری از قسمت‌های آن نشانه‌های فرسودگی دیده می‌شود.