1398/06/16

کاوشگر ژاپنی نمونه‌های جمع‌آوری شده از سیارک ریوگو را به زمین ارسال می‌کند

سازمان فضایی ژاپن (JAXA) قصد دارد فرودگر دیگری را روی سیارک ریوگو (Ryugu) نشانده و قطعاتی از آن را به زمین بازگرداند. چالش بعدی برای فضاپیمای هایابوسا ۲ (Hayabusa2) رها کردن فرودگر MINERA-II2 روی سیارک ریوگو خواهد بود. قبلاً دو سطح نشین مینرا MINERA-II برای تصویربرداری نزدیک از سطح این سیارک روی آن نشسته...
کاوشگر ژاپنی نمونه‌های جمع‌آوری شده از سیارک ریوگو را به زمین ارسال می‌کند

سازمان فضایی ژاپن (JAXA) قصد دارد فرودگر دیگری را روی سیارک ریوگو (Ryugu) نشانده و قطعاتی از آن را به زمین بازگرداند. چالش بعدی برای فضاپیمای هایابوسا ۲ (Hayabusa2) رها کردن فرودگر MINERA-II2 روی سیارک ریوگو خواهد بود. قبلاً دو سطح نشین مینرا MINERA-II برای تصویربرداری نزدیک از سطح این سیارک روی آن نشسته بودند.

در تاریخ ۵ سپتامبر (۱۴ شهریور) MINERA-II2 به جمع دو فرودگر قبلی اضافه خواهد شد و پس از نمونه‌برداری از سطح ریوگو، توسط فضاپیمای هایابوسا ۲ به سمت زمین بر خواهد گشت. فضاپیما کپسول حاوی نمونه‌ها را در جو زمین رها کرده و برای انجام مأموریت‌های بعدی در فضا خواهد ماند.

طبق برنامه‌ریزی‌ها، کپسول در منطقه ممنوعه وومرا (Woomera Prohibited Area) در استرالیا فرود خواهد آمد و با جمع‌آوری آن، آخرین قسمت از مأموریت نیز به پایان خواهد رسید. سازمان فضایی ژاپن با بررسی‌های میدانی، این منطقه را برای فرود کپسول مناسب دیده و در حال مذاکره با دولت استرالیا برای جمع‌آوری کپسول و محتویات ارزشمندش از این منطقه است.

کاوشگر ژاپنی نمونه‌های جمع‌آوری شده از سیارک ریوگو را به زمین ارسال می‌کند
نمایی از منطقه ممنوعه وومرا در استرالیا

پژوهشگران ژاپنی برای پیدا کردن کپسول در این منطقه ۱۲۲ هزار کیلومتر مربعی، یک ایستگاه جستجو در نزدیکی منطقه برپا خواهند کرد؛ سپس آنتن‌های ایستگاه، سیگنال کپسول را حین سقوط دریافت کرده و مختصات آن را به کمک روش مثلث‌بندی (Triangulation) محاسبه خواهند کرد. آن‌ها علاوه بر آنتن از دوربین‌های فروسرخ نیز کمک خواهند گرفت. اگر اتفاق غیرمنتظره‌ای رخ دهد و یا چتر کپسول حین سقوط باز نشود پژوهشگران از طریق ردی که کپسول حین اصطکاک با جو زمین ایجاد می‌کند محل سقوط آن را پیش‌بینی می‌کنند.

کاوشگر هایابوسا ۲ در اسفند ماه سال گذشته روی سیارک ریوگو فرود آمد و مدتی بعد نمونه‌هایی از سطح آن را جمع‌آوری کرد. پیش‌بینی می‌شود این فضاپیما اواخر سال آینده میلادی به زمین بازگردد.

منبع: دیجیاتو
سازمان ها | JAXA

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

دومین فرود کاوشگر ژاپنی بر سطح سیارک ریوگو+فیلم

1398/05/08
آژانس کاوش‌های فضایی ژاپن (JAXA) به تازگی ویدئویی منتشر کرده که در آن دومین فرود موفق کاوشگر هایابوسا ۲ (Hayabusa 2) بر روی سطح سیارک ریوگو (Ryugu) به تصویر کشیده شده است. در این ویدئو که...

یافته‌های جدید مریخ‌نورد ناسا پس از هفت سال جستجو

1398/05/16
مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) متعلق به سازمان ناسا (NASA)، هفت سال پیش سطح سیاره سرخ را لمس و از آن زمان ماموریت جستجوی خود را آغاز کرد؛ این مریخ‌نورد تاکنون ۲۱ کیلومتر را طی کرده و جستجوهایی...

کاوشگر پارکر ناسا نخستین یافته‌های خود از خورشید را به زمین فرستاد

1398/05/20
کاوشگر پارکر (Parker Solar Probe) متعلق به سازمان ناسا (NASA) که سال گذشته برای مطالعه روی خورشید عازم ماموریت شده بود، نخستین داده‌ها را به زمین مخابره کرد؛ ده‌ها گیگابایت اطلاعات که البته...

ناسا برنامه ارسال کاوشگر به قمر اروپا را تأیید کرد

1398/06/06
​مطابق اعلام آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، کاوشگر کلیپر (Clipper) احتمال وجود حیات در اقیانوس‌های منجمد یکی از قمرهای سیاره مشتری را بررسی خواهد کرد.

پربازدیدکننده ترین خبر

اروپا نگران عقب افتادن از چین و آمریکا در صنعت فضایی

اروپا قصد دارد با تسریع برنامه‌های فضایی خود در مسابقه‌ای که امروزه میان آژانس‌های فضایی و شرکت‌های پیشگام در این عرصه مشاهده می‌شود، با سرعت بیشتری پیش‌ رود. در همین راستا تیری برتون (Thierry Breton)، رئیس بخش فضایی اتحادیه اروپا، اعلام کرده این قاره با توجه به پیشرفت‌های سریع شرکت‌های خصوصی مانند اسپیس‌ایکس (SpaceX) و همچنین موفقیت‌های چین در حوزه فضا، به پیشبرد برنامه‌های خود شتاب بیشتری خواهد بخشید.