1398/06/16

کشف یک ماده ژل مانند در نیمه پنهان ماه توسط ماه‌نشین چینی

چین با مأموریت فضایی ماه‌نشین چانگ ای ۴ (Chang’e 4) خود در حال اکتشاف بخش ناشناخته‌تر ماه یعنی نیمه تاریک آن است و تا به حال موفق به کشف موادی معدنی شده که احتمالا از اعماق این قمر سربرآورده‌اند. اکنون این فضاپیما ماده ژل مانند جدیدی را در ماه پیدا کرده که رنگ عجیبی هم دارد.
کشف یک ماده ژل مانند در نیمه پنهان ماه توسط ماه‌نشین چینی

چین با مأموریت فضایی ماه‌نشین چانگ ای ۴ (Chang’e 4) خود در حال اکتشاف بخش ناشناخته‌تر ماه یعنی نیمه تاریک آن است و تا به حال موفق به کشف موادی معدنی شده که احتمالا از اعماق این قمر سربرآورده‌اند. اخیرا این فضاپیما ماده ژل مانند جدیدی را در ماه پیدا کرده که رنگ عجیبی هم دارد.

این ماده روز ۳ مرداد (۲۵ جولای) کشف شد و آنقدر برای دانشمندان پروژه جذاب و قابل توجه بود که تمام فعالیت‌های اکتشافی دیگر این مأموریت را کنار گذاشتند تا به تحقیق روی ماهیت این ترکیب ناشناخته بپردازند.

مأموریت مذکور متشکل از ماه‌نشین چانگ ای ۴ و یک ماه‌گرد به نام یوتو ۲ (Yutu 2) می‌شود و همین ماه‌گرد بود که در گشت و گذارش روی نیمه پنهان ماه به این ترکیب ژل مانند نامتعارف برخورد کرد.

کشف یک ماده ژل مانند در نیمه پنهان ماه توسط ماه‌نشین چینی

سایه ماه‌نشین چانگ ای ۴ و ردپای آن روی سطح ماه

ماده مذکور در یک دهانه آتش‌فشانی ماه کشف شد و به خاطر بافت خاص و رنگ متفاوتش از قسمت‌های دیگر سطح ماه متمایز بود. دانشمندان چینی اطلاعات بیشتری در مورد ظاهر این ماده منتشر نکرده‌اند و فقط به ژل مانند بودن و رنگ نامتعارف آن اشاره نموده‌اند. شاید این ماده نوعی شیشه ذوب شده باشد که بر اثر برخورد یک شهاب‌سنگ روی سطح ماه به جای مانده است.

ماه نشین چانگ ای ۴ طی شب‌های سرد ماه روی حالت خواب (Sleep) می‌رود تا در روز مأموریت خود را ادامه دهد. این فضاپیما اخیرا دوباره فعال شده تا مأموریت نهمین روز قمری خود را آغاز نماید. هر روز در ماه معادل ۱۴ روز در زمین است.

وظیفه بعدی چانگ ای ۴ این است که با استفاده از ردیاب رادیویی نوترونی، ردیاب رادیویی فرکانس پایین، طیف‌سنج تصویربرداری مادون قرمز و سایر ابزاری که روی آن تعبیه شده به بررسی دقیق ساختار پوسته ماه بپردازد.

البته مأموریت چینی‌ها فقط با استفاده از فناوری داخلی ممکن نشده است و نمایانگر یک همکاری در سطح بین‌المللی است. ماه‌نشین چینی از چهار محموله ساخت کشورهای هلند، آلمان، سوئد و عربستان سعودی استفاده می‌کند.

منبع: دیجیاتو

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

سازمان فضایی اروپا کاوشگر به ماه می فرستد

1398/05/01
آژانس فضایی اروپا (European Space Agency) قصد دارد یک کاوشگر رباتیک به منظور نمونه‌برداری از ماه به این سیاره ارسال کند و بدین ترتیب زمینه را برای ارسال فضانورد به آن آماده نماید.

یافته‌های جدید مریخ‌نورد ناسا پس از هفت سال جستجو

1398/05/16
مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) متعلق به سازمان ناسا (NASA)، هفت سال پیش سطح سیاره سرخ را لمس و از آن زمان ماموریت جستجوی خود را آغاز کرد؛ این مریخ‌نورد تاکنون ۲۱ کیلومتر را طی کرده و جستجوهایی...

کاوشگر پارکر ناسا نخستین یافته‌های خود از خورشید را به زمین فرستاد

1398/05/20
کاوشگر پارکر (Parker Solar Probe) متعلق به سازمان ناسا (NASA) که سال گذشته برای مطالعه روی خورشید عازم ماموریت شده بود، نخستین داده‌ها را به زمین مخابره کرد؛ ده‌ها گیگابایت اطلاعات که البته...

لونار اوربیتر؛ کاوشگر کاشف ماه!

1398/05/19
در سال ۱۹۶۶ و در حالی که دایره پرواز‌های سرنشین‌دار سازمان فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، درگیر برنامه جمینی (Gemini) بود و مراحل عملی طرح آپولو (Apollo) را پیش می‌برد، کار بر روی پرتابگر سفینه...

پربازدیدکننده ترین خبر

شکست مأموریت پرتاب ماهواره‌بر تجاری چین باعث نابودی دو ماهواره شد+فیلم

ماهواره‌بر تجاری چین موسوم به کوآیژو-۱۱ (Kuaizhou-11) در اولین پرتاب خود شکست خورد و در نتیجه آن دو ماهواره نیز از بین رفتند. کوآیژو-۱۱ روز جمعه ۱۰ژوئیه (۲۰تیر) ساعت ۰۴:‍۱۷ به‌وقت ساعت هماهنگ جهانی (UTC) از پایگاه فضایی جیکوان (Jiuquan) در شمال غربی چین به فضا پرتاب شد. در ویدئوی منتشرشده از این مأموریت، لحظات اولیه پرتاب ظاهراً بدون مشکل خاصی انجام گرفته و گزارش‌هایی غیررسمی نیز از جدایش مراحل اول و دوم این ماهواره‌بر سه مرحله‌ای منتشر شده است؛ اما در نهایت کوآیژو-۱۱ نتوانست به مدار موردنظر برسد و چین سومین شکست را در نوزدهمین عملیات پرتاب‌های خود طی سال جاری میلادی تجربه کرد.