1398/06/12

سایمون به زمین بازگشت

انسان‌ها یک گام به داشتن ربات‌های دستیار در فضا نزدیک‌تر شدند. سایمون (CIMON) نام رباتی است که توسط شرکت‌های آی.بی.ام (IBM) و ایرباس (Airbus) ساخته شده است. این ربات سال گذشته به فضا رفت و پس از آزمایش موفقیت‌آمیز در ایستگاه فضایی بین‌المللی در تاریخ ۲۷ اوت (۵ شهریور) سال جاری به زمین بازگشت.
سایمون به زمین بازگشت

انسان‌ها یک گام به داشتن ربات‌های دستیار در فضا نزدیک‌تر شدند. سایمون (CIMON) نام رباتی است که توسط شرکت‌های آی.بی.ام (IBM) و ایرباس (Airbus) ساخته شده است. این ربات سال گذشته به فضا رفت و پس از آزمایش موفقیت‌آمیز در ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) در تاریخ ۲۷ اوت (۵ شهریور) سال جاری به زمین بازگشت.

این دستگاه رباتیک کروی، در آزمایش انجام شده در فضا مهارت‌های هوش مصنوعی و توانایی شناورشدن و معلق‌ماندن در ایستگاه فضایی بین‌المللی را از خود نشان داد. از مهارت‌های هوش مصنوعی سایمون می‌توان به تشخیص و شناخت فضانودان و ارائۀ دستورالعمل‌های مختلف اشاره کرد. این ربات به شکل یک توپ بوده و وزن آن به پنج کیلوگرم می‌رسد. سایمون نوانایی فهم و تشخیص موسیقی را دارد و دامنۀ لغاتش شامل بیش از هزار عبارت می‌شود.

البته این پایان ماجرا نیست و کار این ربات به اتمام نرسیده است؛ بلکه این آغاز یک راه موفقیت‌آمیز در اکتشافات فضایی است. ربات سایمون جدیدی که در‌حال‌ساخته‌شدن است، دارای ویژگی‌هایی از جمله داشتن رایانۀ قوی‌تر، میکروفن بهتر، کنترل پرواز بهتر و سامانۀ مکالمه‌ای مطلوب‌تر می‌باشد که می‌تواند صحبت‌ها را تشخیص دهد.

سایمون به زمین بازگشت

انتظار می‌رود که نسخۀ جدید ربات سایمون در دسامبر سال جاری به ایستگاه فضایی بین‌المللی برسد تا آزمایش‌های بیشتری روی آن انجام گیرد.

ایستگاه فضایی بین‌المللی درحال‌تبدیل‌شدن به یک قطب رباتیک برای کشورهای مختلف است. اخیراً آمریکا ربات مکعبی استروبی (Astrobee) را برای آزمایش به فضا فرستاد و روسیه هم طی روزهای گذشته ربات فدور (FEDOR) را به مدار زمین ارسال نمود.  

امروزه آژانس‌های بزرگ فضایی وجود ربات‌های فضانورد را ضروری می‌دانند زیرا این ربات‌ها به عنوان یک دستیار عمل می‌کنند و در آینده که مدت زمان ماندن در فضا طولانی‌تر می‌شود، وجود آن‌ها حائز اهمیت خواهد بود.

سازمان ها | IBM | Airbus

فناوری‌های نوین |

نظر شما
اخبار مرتبط

تغییر مسیر ربات سازمان فضایی روسیه به سمت اهداف تجاری

1398/05/27
الکساندر لاپاتا گفت: «قرار است از ربات کازمو (Cozmo) آژانس فضایی روسیه، روسکاسموس (Roscosmos)، که در محافل فضایی از آن به عنوان دستیار فضانوردان نام برده می‌شود، در برنامه‌های تجاری غیرفضایی...

چه چیزی در انتظار ربات‌های فضایی، کاوشگرهای خودکار، ناوبری فضایی و آینده فضاپیماهاست؟

1398/06/16
روزنامه گازتا.رو (Gazeta.Ru) با رامان بسونوف (Roman Bessonov) رئیس گروه تحقیقات فیزیک نوری، پژوهشکده تحقیقات فضایی آکادمی علوم روسیه، عضو بخش رباتیک شورای علمی و فنی آژانس فضایی روسیه، روسکاسموس...

ربات‌های ناسا جهت اکتشافات زیرزمینی در فضا

1398/06/02
پژوهشگران آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، مجموعه‌ای از ربات‌ها را برای شرکت در رقابت‌های مربوط به جستجو در محیط‌های زیر زمینی ابداع کرده‌اند. ممکن است فناوری‌های ارائه شده در این رقابت،...

فضاپیمای حامل ربات انسان‌نمای روسیه سرانجام به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل شد

1398/06/05
فضاپیمای بدون سرنشین سایوز ام.اس-۱۴ (Soyuz MS-۱۴) همراه با یک ربات انسان‌نما موسوم به اسکای بوت اف-۸۵۰ (skybot f-850) که با نام مستعار فدور (FEDOR) شناخته می‌شود، پس از یک اقدام ناموفق سرانجام...

پربازدیدکننده ترین خبر

تصاویر اتصال مریخ‌نورد جدید ناسا به حامل فضایی برای انجام مأموریت پرتاب

مریخ‌نورد استقامت (Perseverance) ناسا که قرار است به‌زودی به فضا پرتاب شود، به مرحله فوقانی حامل فضایی اطلس ۵ (Atlas V) متصل شد. این مریخ‌نورد که حین پرتاب توسط دماغه‌ مخروطی محافظت می‌شود، بین روزهای ۳۰‌ژوئیه (۹مرداد) تا ۱۵اوت (۲۵مرداد) از پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال (Cape Canaveral) در ایالت فلوریدا به فضا پرتاب خواهد شد. استقامت که در آزمایشگاه پیشرانش جت (JPL) آژانس فضایی آمریکا توسعه یافته، قرار است یک سال مریخی (معادل ۶۸۷ روز زمینی) را در سیاره سرخ سپری کند.