1398/06/11

سیارکی که تغییر رنگ می‌دهد

ستاره‌شناسان متوجه وجود سیارکی شده‌اند که مانند ستاره‌های دنباله‌دار، دنباله‌ای از گرد و غبار دارد و همچنین رنگ آن از قرمز به آبی تغییر می‌کند. سیارک مذکور که یک نمونه عجیب است، 6478 Gault نام دارد. در همین راستا محققان مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT) در بیانیه‌ای اعلام کردند این نخستین باری است که دانشمندان...
سیارکی که تغییر رنگ می‌دهد

ستاره‌شناسان متوجه وجود سیارکی شده‌اند که مانند ستاره‌های دنباله‌دار، دنباله‌ای از گرد و غبار دارد و همچنین رنگ آن از قرمز به آبی تغییر می‌کند. سیارک مذکور یک نمونۀ عجیب است و 6478 Gault نام دارد. در همین راستا محققان مؤسسۀ فناوری ماساچوست (MIT) در بیانیه‌ای اعلام کردند این نخستین باری است که دانشمندان یک سیارک با قابلیت تغییر رنگ را به طور واقعی رصد کرده‌اند.

البته این تغییرات با چشم غیر مسلح چندان محسوس نیست. ستاره‌شناسان در طیف کوتاه نور مادون قرمز، فعالیت‌های سیارک را مورد رصد کرده‌اند و البته چشم انسان نیز  نمی‌تواند این نور را ببیند.

مایکل ماسرت (Michaël Marsset)، یکی از دانشجویان فوق دکتری MIT، ویژگی تغییر رنگ این سیارک را یک مورد شگفت‌انگیز خواند؛ او در این باره می‌گوید: «تصور می‌کنم گردوغبار قرمز رنگ این سیارک در فضا از بین می‌رود و البته می‌توان لایۀ زیرین آن را دید که به رنگ آبی است.»

این سیارک بین مریخ و مشتری قرار دارد و نخستین بار در سال ۱۹۸۸ کشف شد اما دانشمندان توجهی به آن نداشتند. مشاهدات در اواخر سال ۲۰۱۸ و اوایل ۲۰۱۹ نشان داد این سیارک دارای دو دنباله از گردوغبار می‌باشد که این ویژگی میان سیارک‌ها بسیار نادر است. بررسی دقیق‌تر 6478 Gault ویژگی تغییر رنگ ناگهانی آن را نیز نشان داد. دانشمندان معتقدند این سیارک با سرعت زیادی حرکت می‌کند و گردوغبار سطح آن پراکنده شده و به این ترتیب مواد زیر آن‌ها نمایان می‌شود.

نجوم | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

این سیارک آتش‌فشان یخی دارد+عکس

1398/04/03
ناسا تصویری از یک سیاره کوتوله منتشر کرده که بشریت تاکنون ندیده است؛ فضاپیمای ناسا از هر زمان دیگری به این سیارک نزدیک‌تر و در حال چرخیدن اطراف آن است. این سیاره کوتوله در منظومه شمسی قرار...

محققان سیارک‌ها را عامل پخش حیات در کهکشان می‌دانند

1398/05/02
یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه هاروارد (Harvard University) به این نتیجه رسیده‌اند که سیارک‌ها طبق فرایند پان اسپرمیا (فرضیه بذرپاشی) حیات را در سراسر کهکشان پخش می‌کنند.

کشف ۲۱ سیاره خارج از منظومه شمسی توسط تلسکوپ تِس

1398/05/07
آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، اعلام کرده تلسکوپ تِس (TESS) در سال نخست فعالیت خود ۲۱ سیاره خارج از منظومه شمسی را شناسایی نموده و علاوه بر آن تعداد زیادی سیارک و ستاره دنباله‌دار نیز...

کشف یک سیاره فراخورشیدی جدید که سه کوتوله سرخ سطح آن را می‌سوزانند

1398/06/05
آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، از کشف یک سیاره فراخورشیدی جدید در فاصله ۲۲ سال نوری از زمین خبر داد. این سیاره توسط تلسکوپ فضایی تِس (TESS) کشف شده و LTT 1445Ab نام گرفته است.

پربازدیدکننده ترین خبر

عرضه خدمات انتقال بین مداری برای ماهواره‌های کوچک در پرتاب‌های اسپیس ایکس

شرکت آمریکایی مومنتوس (Momentus) برای پرتاب رایدشیر (Rideshare) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) خدمات انتقال بین مداری ارائه می‌کند. در این پرتاب ابتدا ماهواره‌های کوچک با ماهواره بر فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس به مدار زمین منتقل می‌شوند. سپس هر یک از ماهواره‌ها با سامانه پیشرانش شرکت مومنتوس به مدار با ارتفاع دلخواه خود منتقل می‌شود. این انتقال با شاتل مداری ویگوراید (Vigoride) شرکت مومنتوس انجام می‌شود که می‌تواند چندین ماهواره با ​جرم مجموع حداکثر تا ۲۵۰ کیلوگرم را به مدارهای دلخواهشان منتقل کند. امکان قرار دادن چندین ماهواره در ارتفاع‌های مختلف تنها با یک پرتاب قابلیت مهم این مأموریت خواهد بود که باعث ارزان‌تر تمام شدن قرار دادن ماهواره‌ها در مدار می‌شود.