1398/06/11

فرمان ایجاد آژانس مطالعات و فناوری‌های فضایی در ازبکستان

شوکت میرضیایف (Shavkat Mirziyoyev) رئیس‌جمهور ازبکستان فرمان ایجاد آژانس مطالعات و فناوری‌های فضایی موسوم به اوزبک‌کاسموس (Uzbekcosmos) را امضا کرد. مطابق دستور میرضیایف قانون آژانس مذکور می‌بایست تا اول نوامبر سال ۲۰۱۹ تنظیم شده و جهت تصویب به مجلس عالی تقدیم گردد.
فرمان ایجاد آژانس مطالعات و فناوری‌های فضایی در ازبکستان

شوکت میرضیایف (Shavkat Mirziyoyev)، رئیس‌جمهور ازبکستان، فرمان ایجاد آژانس مطالعات و فناوری‌های فضایی موسوم به اوزبک‌کاسموس (Uzbekcosmos) را امضا کرد. هدف از ایجاد این آژانس، تدوین و اجرای برنامه‌های دولتی در زمینۀ توسعۀ حوزۀ فضا، ایجاد زیربناهای این حوزه، انجام مطالعات و به کارگیری فناوری‌های فضایی، اقدامات علمی و پژوهشی و همچنین طراحی و نوآوری فضایی است.

مطابق دستور میرضیایف، قانون آژانس مذکور می‌بایست تا اول نوامبر سال ۲۰۱۹ تنظیم شده و جهت تصویب به مجلس عالی تقدیم گردد. شایان ذکر است این آژانس وابسته به کابینۀ دولت ازبکستان خواهد بود.

پیش‌تر، ازبکستان در حوزۀ فضایی فعالیت‌هایی انجام داده بود؛ از جملۀ این فعالیت‌ها می‌توان به امضای قرارداد همکاری با مرکز ملی مطالعات فضایی فرانسه (CNES) در اکتبر سال ۲۰۱۸ اشاره کرد. هدف از امضای این قرارداد، همکاری دو کشور در زمینه‌های علم فضا، ماهواره‌ها، پژوهش‌ها و فناوی‌های فضایی و همچنین هماهنگی مسائل بین‌المللی عنوان شد.

از دیگر فعالیت‌های فضایی ازبکستان، همکاری این کشور با شرکت فرانسوی تالس آلینا (Thales Alenia) با‌ هدف توسعۀ صنعت فضایی و ماهواره‌ای است. تالس آلینا در حوزۀ هوایی، فضایی، دفاعی، فناوری ماهواره و کنترل ترافیک هوایی فعالیت دارد.

 

سازمان ها | CNES | Thales Alenia
افراد | Shavkat Mirziyoyev

دیپلماسی فضایی | راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

بررسی راهبرد همکاری‌های بین‌المللی فضایی فرانسه در سمینار پاریس

1398/06/02
ژان ایو لوگال (Jean-Yves Le Gall)، رئیس آژانس فضایی فرانسه (CNES)، اخیرا «سمینار امور بین الملل» را در دفتر مرکزی این آژانس در پاریس برگزار کرده است. این رویداد که عمدتا متمرکز بر صنعت فضای...

افزایش بودجه نظامی فضایی فرانسه

1398/05/07
اخیرا وزیر دفاع فرانسه گفته است که این کشور بودجه فضایی-نظامی خود را افزایش می‌دهد.وزیر دفاع فرانسه در ژوئن ۲۰۱۸ از ایده‌ای مشابه ایده دونالد ترامپ (Donald Trump) رئیس‌جمهور ایالات‌ متحده...

اعلام اولویت‌های آژانس فضایی ترکیه

1398/05/21
سردار حسین یلدریم (Serdar Huseyn Yildirim) رئیس آژانس فضایی ترکیه (Turkish Space Agency) در اظهاراتی اعلام کرد که آژانس فضایی این کشور، بخش خصوصی را به سرمایه‌گذاری در فناوری‌های فضایی تشویق...

مذاکرات امارات و قزاقستان در زمینه همکاری‌های فضایی

1398/06/04
​در دیدار اخیر میان وزیر امور خارجه قزاقستان، بیبوت آتامکولوف (Beibut Atamkulov)، و سفیر امارات متحده عربی، سلطان احمد الجابر (Sultan Ahmed Al Jaber)، مسائل همکاری با امارات متحده عربی در...

پربازدیدکننده ترین خبر

تصاویر اتصال مریخ‌نورد جدید ناسا به حامل فضایی برای انجام مأموریت پرتاب

مریخ‌نورد استقامت (Perseverance) ناسا که قرار است به‌زودی به فضا پرتاب شود، به مرحله فوقانی حامل فضایی اطلس ۵ (Atlas V) متصل شد. این مریخ‌نورد که حین پرتاب توسط دماغه‌ مخروطی محافظت می‌شود، بین روزهای ۳۰‌ژوئیه (۹مرداد) تا ۱۵اوت (۲۵مرداد) از پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال (Cape Canaveral) در ایالت فلوریدا به فضا پرتاب خواهد شد. استقامت که در آزمایشگاه پیشرانش جت (JPL) آژانس فضایی آمریکا توسعه یافته، قرار است یک سال مریخی (معادل ۶۸۷ روز زمینی) را در سیاره سرخ سپری کند.