1398/06/11

بررسی توفان دوریان از فضا

همزمان با حرکت توفان سهمگین دوریان (Dorian) از فراز اقیانوس اطلس، ناسا (NASA) از مجموعه ای از ماهواره‌ها برای کنترل و بررسی آن کمک گرفته است. ناسا امیدوار است با تصویربرداری و جمع آوری اطلاعات در مورد توفان دوریان بتواند مسیر حرکت آن را به شکلی دقیق پیش بینی کند.
بررسی توفان دوریان از فضا

همزمان با حرکت توفان سهمگین دوریان (Dorian) از فراز اقیانوس اطلس، ناسا (NASA) از مجموعه‌ای از ماهواره‌ها برای کنترل و بررسی آن کمک گرفته است. ناسا امیدوار است با تصویربرداری و جمع‌آوری اطلاعات در مورد توفان دوریان بتواند مسیر حرکت آن را به شکلی دقیق پیش‌بینی کند؛ مدیریت این کار از طریق ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) صورت می‌گیرد.

ثبت اطلاعات مربوط به توفان دوریان از ساعت ۸ صبح روز جمعه (۸ شهریور) آغاز شده و بررسی‌ها نشان می‌دهد حداکثر سرعت این توفان به ۱۷۵ کیلومتر در ساعت می‌رسد. علاوه‌بر ماهواره‌ها و تجهیزات ایستگاه فضایی بین‌المللی، نیروی هوایی ارتش آمریکا (United States Air Force) نیز یک هواپیمای شناسایی خود را برای جمع‌آوری اطلاعات در این زمینه به پرواز درآورده است.

بررسی توفان دوریان از فضا

بررسی لحظه‌به‌لحظۀ قدرت این توفان، تجزیه‌و‌تحلیل شرایط آب‌و‌هوایی و انتقال اطلاعات مذکور از جمله اهداف به کارگیری تجهیزات فضایی است.

ناسا به تازگی از ماهوارۀ کلودست (CloudSat) خود برای تهیه یک انیمیشن سه‌بعدی از ساختار داخلی این توفان استفاده کرده و لایه‌های مختلف ابر و گرد‌و‌خاک موجود در توفان مذکور را مورد شناسایی قرار داده است.

کلودست یکی از ماهواره‌های دیدبانی زمین است که ۲۸ آوریل سال ۲۰۰۶ توسط حامل فضایی دلتا ۲ (Delta II) به فضا پرتاب شد. این ماهواره که در مدار نزدیک زمین (LEO) قرار گرفته است، از رادار برای اندازه‌گیری ارتفاع و ویژگی‌های ابر، گردآوری اطلاعات پیرامون ارتباط ابر و اقلیم به منظور حل مسائل گرمایش جهانی بهره می‌گیرد. ماهوارۀ کلودست ساخته شده توسط شرکت بال ائرواسپیس (Ball Aerospace)، دارای ۷۰۰ کیلوگرم وزن بوده و باس ماهواره‌ای آن از نوع BCP-2000 می‌باشد.

سازمان ها | NASA | United States Air Force | ball aerospace

خدمات و کاربردها | سنجش از دور |

نظر شما
اخبار مرتبط

نظارت لحظه به لحظه روسکاسموس بر مناطق سیل‌زده

1398/05/14
​آژانس فضایی روسیه، روسکاسموس (Roscosmos)، اعلام کرد که موسسه ابزارهای فضایی روسیه برای سنجش از راه دور زمین (RSTRSE-Russian Space Tools for Remote Sensing of the Earth) به عنوان یکی از...

سنجش از دور ماهواره‌ای در خدمت شهرنشینی

1398/05/29
پروژه اسمربز (SMURBS) که مخفف «راه حل‌های شهری هوشمند برای کیفیت هوا، بلایای طبیعی و رشد شهرنشینی» می‌باشد، قصد دارد چالش‌های مربوط به به موارد نامبرده و مشکلاتی پیچیده‌تر از جمله بحران...

تصاویر ماهواره‌ای از آتش‌سوزی جنگل‌های آمازون

1398/06/04
داده‌های ماهواره‌های فضایی به خوبی آتش‌سوزی‌های اخیر جنگل‌های آمازون و دود ناشی از آن‌ها را نشان می‌دهد. آتش‌سوزی‌های وسیعی که در حال نابود کردن توده‌های جنگل‌های بارانی هستند و چندین روز...

خشک شدن دریاچه بختگان با استناد به آخرین تصاویر ماهواره‌ای

1398/06/04
پایش ماهواره‌ای دریاچه های مهارلو، طشک و بختگان در حال حاضر با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای و با کمک فناوری سنجش از دور در فواصل منظم انجام و سطوح آبی آن‌ها استخراج شده است.

پربازدیدکننده ترین خبر

اروپا نگران عقب افتادن از چین و آمریکا در صنعت فضایی

اروپا قصد دارد با تسریع برنامه‌های فضایی خود در مسابقه‌ای که امروزه میان آژانس‌های فضایی و شرکت‌های پیشگام در این عرصه مشاهده می‌شود، با سرعت بیشتری پیش‌ رود. در همین راستا تیری برتون (Thierry Breton)، رئیس بخش فضایی اتحادیه اروپا، اعلام کرده این قاره با توجه به پیشرفت‌های سریع شرکت‌های خصوصی مانند اسپیس‌ایکس (SpaceX) و همچنین موفقیت‌های چین در حوزه فضا، به پیشبرد برنامه‌های خود شتاب بیشتری خواهد بخشید.