1398/06/11

برگزاری جلسات تخصصی با دانشگاه‌ها و شرکت‌های خصوصی در رابطه با ماهواره پارس ۲

رئیس پژوهشگاه فضایی گفت: «فعالیت‌های مقدماتی برای پروژه پارس ۲ انجام شده است و تا دو ماه دیگر جلسات تخصصی با دانشگاه‌ها و شرکت‌های خصوصی برگزار می‌شود.» وی تصریح کرد: «پس از این جلسات، جمع‌بندی‌های اولیه انجام می‌شود تا بتوانیم این پروژه را با اطلاعات کامل آغاز نماییم.»
برگزاری جلسات تخصصی با دانشگاه‌ها و شرکت‌های خصوصی در رابطه با ماهواره پارس ۲

حسین صمیمی، رئیس پژوهشگاه فضایی، در رابطه با ماهواره سنجشی پارس ۲ گفت: «پارس ۲ پروژه‌ای است که باید پس از اتمام و پرتاب پارس ۱ مورد توجه ویژه قرار بگیرد.» وی افزود: «تا زمانی که پارس ۱ پرتاب نشود، ما به صورت رسمی پروژه ساخت ماهواره پارس ۲ را آغاز نمی‌کنیم.»

صمیمی خاطرنشان کرد: «البته فعالیت‌های مقدماتی برای پروژه پارس ۲ انجام شده است و تا دو ماه دیگر جلسات تخصصی با دانشگاه‌ها و شرکت‌های خصوصی برگزار می‌شود.» رئیس پژوهشگاه فضایی تصریح کرد: «پس از این جلسات، جمع‌بندی‌های اولیه انجام می‌شود تا بتوانیم این پروژه را با اطلاعات کامل آغاز نماییم.» 

صمیمی در تیر ماه سال جاری از آغاز پروژه ماهواره پارس ۲ خبر داده و گفته بود این ماهواره قرار است با همکاری پژوهشگاه فضایی ایران و دانشگاه‌های معتبر کشور به عنوان یک پروژه مشترک اجرایی گردد. طبق گفته وی در این ماهواره از حسگرهای ساخت پژوهشگاه فضایی استفاده خواهد شد. وی همچنین از آماده شدن مدل پروازی ماهواره سنجشی پارس ١ تا آبان ماه سال جاری خبر داده بود. 

ماهواره‌های سنجش از دور پارس در کنار ایستگاه‌های زمینی و مراکز پردازش و نیز سامانه‌های کاربردی، زیست‌بوم پارس را تشکیل می‌دهند و در این زیست‌بوم بالغ بر ۲۶سامانه کاربردی از پایش حوادث غیر مترقبه تا حوزه کشاورزی و منابع طبیعی دیده شده است.

داخلی | سنجش از دور |

نظر شما
اخبار مرتبط

رونمایی از پروژه ماهواره سنجشی پارس ۲ به زودی

1398/04/21
رئیس پژوهشگاه فضایی ایران در گردهمایی شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌های حوزه فضایی از ساخت مراکزی برای حمایت از استارت‌آپ‌های فضاپایه در تهران و اصفهان خبر داد. وی همچنین در مراسم اختتامیه...

آزمون خلاء حرارت سامانه پیشرانش ماهواره پارس ۱ با موفقیت انجام شد

1398/05/06
خلاء حرارت سامانه پیشرانش ماهواره پارس ۱ با موفقیت تمام مراحل آزمون را پشت سر گذاشت. پژوهشگران پژوهشگاه فضایی ایران، در روز پنجشنبه سوم مرداد، آزمون خلاء حرارت سامانه پیشرانش ماهواره پارس...

ماهواره ناهید ۱ جهت قرارگیری در مدار تحویل وزارت دفاع می‌شود

1398/05/12
محمد جواد آذری جهرمی گفت: «کار پژوهشگران پژوهشگاه فضایی در خصوص ماهوره ناهید ۱ تمام و آزمایش‌های نهایی انجام شده و احتمالاً ظرف یکی دو هفته آینده این ماهواره برای قرار گرفتن در مدار تحویل...

براری: امسال سه ماهواره ناهید ۱، ظفر و پارس ۱ در مدار قرار می‌گیرند

1398/06/04
رئیس سازمان فضایی ایران، از مهم‌ترین اولویت‌های این سازمان در دولت دوازدهم را صنعتی و کاربردی کردن فناوری فضایی دانست و ابراز امیدواری کرد امسال سه ماهواره ناهید ۱، ظفر و پارس ۱ در مدار...

پربازدیدکننده ترین خبر

عرضه خدمات انتقال بین مداری برای ماهواره‌های کوچک در پرتاب‌های اسپیس ایکس

شرکت آمریکایی مومنتوس (Momentus) برای پرتاب رایدشیر (Rideshare) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) خدمات انتقال بین مداری ارائه می‌کند. در این پرتاب ابتدا ماهواره‌های کوچک با ماهواره بر فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس به مدار زمین منتقل می‌شوند. سپس هر یک از ماهواره‌ها با سامانه پیشرانش شرکت مومنتوس به مدار با ارتفاع دلخواه خود منتقل می‌شود. این انتقال با شاتل مداری ویگوراید (Vigoride) شرکت مومنتوس انجام می‌شود که می‌تواند چندین ماهواره با ​جرم مجموع حداکثر تا ۲۵۰ کیلوگرم را به مدارهای دلخواهشان منتقل کند. امکان قرار دادن چندین ماهواره در ارتفاع‌های مختلف تنها با یک پرتاب قابلیت مهم این مأموریت خواهد بود که باعث ارزان‌تر تمام شدن قرار دادن ماهواره‌ها در مدار می‌شود.