1398/06/09

روسیه ماهواره سنجش از دور برای مقاصد نقشه برداری به فضا پرتاب کرد

آژانس فضایی روسیه (roscosmos) طی پرتاب یک ماهواره‌بر روکوت (Rokot) سومین ماهواره سنجش از دور Geo-IK-2 خود را به فضا فرستاد. این پرتاب جمعه 30 اوت (8 شهریور) ساعت 18:15 به وقت ایران از پایگاه فضایی پلستسک (Plesetsk) در روسیه انجام شد. هدف این ماهوره که Geo-IK-2 N13L نام دارد تهیه نقشه‌های دقیق سه بعدی...
روسیه ماهواره سنجش از دور برای مقاصد نقشه برداری به فضا پرتاب کرد

آژانس فضایی روسیه (roscosmos) طی پرتاب یک ماهواره‌بر روکوت (Rokot) سومین ماهواره سنجش از دور Geo-IK-2 خود را به فضا فرستاد. این پرتاب جمعه 30 اوت (8 شهریور) ساعت 18:15 به وقت ایران از پایگاه فضایی پلستسک (Plesetsk) در روسیه انجام شد. 
هدف این ماهوره که Geo-IK-2 N13L نام دارد تهیه نقشه‌های دقیق سه بعدی از سطح زمین و جمع‌آوری داده‌های گرانشی برای استفاده در مطالعات علمی و برنامه‌های نظامی است.
ماهواره Geo-IK-2 N13L ساخت شرکت رشتنو (ISS Reshetnev) است و تجهیزات آن که بناست ماموریت خود را به وسیله آن‌ها انجام دهد شامل یک رادار ارتفاع سنج به نام سادکو (SADKO) ساخت شرکت تالس آلینا اسپیس (Thales Alenia), یک سنجش‌گر بازتابنده لیزری که نقشه برداری به وسیله آن انجام می‌شود و گیرنده‌های جی‌پی‌اس (GPS) و گلوناس (GLONASS) برای موقعیت یابی است. 
این ماهواره‌ها با 1400 کیلوگرم وزن در مدار لئو و ارتفاع 1000 کیلومتری قرار دارند. نخستین ماهواره این سری در سال 2011 و دومین ماهواره در سال 2016 پرتاب شدند. 

 
سازمان ها | roscosmos

سنجش از دور |

نظر شما
اخبار مرتبط

منظومه ماهواره ای نظامی روسیه تکمیل شد

1398/05/15
روسیه با پرتاب آخرین ماهواره بلاگوست (Blagovest) که Blagovest-14L نام دارد موفق شد منظومه ماهواره‌ای مخابراتی نظامی خود را تکمیل کند. اپراتور این منظومه ماهواره‌ای ارتش روسیه (Russian Millitary)...

پربازدیدکننده ترین خبر

تصاویر اتصال مریخ‌نورد جدید ناسا به حامل فضایی برای انجام مأموریت پرتاب

مریخ‌نورد استقامت (Perseverance) ناسا که قرار است به‌زودی به فضا پرتاب شود، به مرحله فوقانی حامل فضایی اطلس ۵ (Atlas V) متصل شد. این مریخ‌نورد که حین پرتاب توسط دماغه‌ مخروطی محافظت می‌شود، بین روزهای ۳۰‌ژوئیه (۹مرداد) تا ۱۵اوت (۲۵مرداد) از پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال (Cape Canaveral) در ایالت فلوریدا به فضا پرتاب خواهد شد. استقامت که در آزمایشگاه پیشرانش جت (JPL) آژانس فضایی آمریکا توسعه یافته، قرار است یک سال مریخی (معادل ۶۸۷ روز زمینی) را در سیاره سرخ سپری کند.