1398/06/10

ناسا از تکمیل تلسکوپ فضایی جیمز وب خبر داد

آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، در بیانیه‌ای اعلام کرد تلسکوپ فضایی جیمز وب (James Webb) سرانجام به طور کامل تکمیل شده و آماده است. جیمز وب قرار است جانشین تلسکوپ فضایی هابل شود؛ این تلسکوپ وضوح و حساسیت بسیار بالایی را در مقایسه با هابل فراهم خواهد کرد.
ناسا از تکمیل تلسکوپ فضایی جیمز وب خبر داد

آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، در بیانیه‌ای اعلام کرد تلسکوپ فضایی جیمز وب (James Webb) سرانجام به طور کامل تکمیل شده و آماده است. بیل اوکز (Bill Ochs)، مدیر پروژه جیمز وب گفت: «سر هم کردن این تلسکوپ و تجهیزات علمی و سپر حرارتی آن، دستاورد قابل توجهی برای ما به شمار می‌رود. به سرانجام رسیدن این کار، نشان‌ دهنده تلاش‌های هزاران نفر از کسانی است که بیش از ۲۰ سال در ناسا، آژانس فضایی اروپا (ESA)، آژانس فضایی کانادا (CSA)، شرکت نورثروپ گرومن (Northrop Grumman) و دیگر بخش‌های صنعتی و دانشگاهی همکار ما فعالیت داشته‌اند.»

ناسا از تکمیل تلسکوپ فضایی جیمز وب خبر داد

مهندسان ناسا، دو بخش تلسکوپ جیمز وب را به هم متصل کرده‌اند تا این تلسکوپ ۹.۷ میلیارد دلاری برای پرتاب در سال ۲۰۲۱ آماده باشد. آن‌ها با استفاده از یک جرثقیل، به آرامی تجهیزات تلسکوپ را پایین آوردند و آن را به بدنه فضاپیما متصل کردند. آن‌ها دو بخش تلسکوپ را به صورت مکانیکی به هم متصل کردند، اما ناسا تاکید دارد که کار آن‌ها به پایان نرسیده و هنوز باید اتصالات الکتریکی را برقرار کنند و آن‌ها را مورد آزمایش قرار دهند.

ناسا از تکمیل تلسکوپ فضایی جیمز وب خبر داد

جیمز وب قرار است جانشین تلسکوپ فضایی هابل (Hubble) شود؛ این تلسکوپ وضوح و حساسیت بسیار بالایی را در مقایسه با هابل فراهم خواهد کرد و گستره وسیعی از تحقیقات در زمینه‌های نجوم و کیهان‌شناسی از جمله مشاهده برخی از وقایع و اجرام دوردست در جهان مانند شکل‌گیری و تکامل اولین کهکشان‌ها را فراهم می‌نماید. 

آینه اصلی جیمز وب که عنصر بصری این تلسکوپ است از ۱۸ قسمت آینه شش ضلعی تشکیل شده که آینه‌ای با قطر ۶٫۵ متر را تشکیل می‌دهند. این آینه بسیار بزرگتر از آینه هابل با قطر ۲٫۴ متر است. بر خلاف هابل که طیف‌های اشعه فرابنفش، طیف مرئی و مادون قرمز (۰٫۱ تا ۱ میکرومتر) را مشاهده می‌کند، جیمز وب در محدوده فرکانس پایین‌تری از نور مرئی با طول موج بلند از طریق مادون قرمز (۰٫۶ تا ۲۷ میکرومتر) به رصد خواهد پرداخت که به آن اجازه می‌دهد اجرام بزرگ انتقال به سرخ (Redshift) را مشاهده کند که برای هابل بیش از حد دور و بسیار قدیمی هستند. انتقال به سرخ پدیده‌ای است که در آن نور گسیل شده از یک جرم (امواج مرئی، فرابنفش، اشعه ایکس، اشعه گاما و ...) به سمت طول موج قرمز در انتهای طیف می‌رود.

این تلسکوپ باید بسیار سرد نگه داشته شود تا بتواند اشعه مادون قرمز را بدون تداخل دریافت نماید؛ بدین منظور تلسکوپ در فضا در نزدیکی نقطه لاگرانژی خورشید قرار خواهد گرفت و یک آفتابگیر بزرگ، آینه و دیگر قطعات تلسکوپ را در دمای زیر ۲۲۳/۲- درجه سانتی‌گراد نگه می‌دارد.

ناسا در ماه مارس ۲۰۱۸ پس از انفجار آفتابگیر تلسکوپ در زمان شبیه‌سازی پرتاب، ارسال را به تأخیر انداخت. پرتاب در ژوئن ۲۰۱۸ پس از توصیه‌های یک هیئت بررسی مستقل دوباره به تعویق افتاد و در حال حاضر عملیات ارسال این تلسکوپ به فضا برای ماه مارس ۲۰۲۱ برنامه‌ریزی شده است.

رصد سیاره‌های فراخورشیدی، سیاهچاله‌های کلان‌جرم، کهکشان‌های قدیمی، کهکشان‌های پرجرم، طیف اختروش‌ها، سیاره‌های دارای اقیانوس، مشتری و قمرهای آن، جهان‌های اولیه، بررسی دنباله‌دارها و سایر موارد، از اهداف تعیین‌ شده‌ تلسکوپ جیمز وب خواهد بود. این تلسکوپ همچنین به رصد و دسته‌بندی پدیده‌های فعال در سطح قمرهای زحل، همانند اروپا (Europa) و انسلادوس (Enceladus) خواهد پرداخت.

 

فناوری‌های نوین | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

تلسکوپ فضایی جیمز وب در آستانه خطرناک‌ترین آزمایش زمینی

1398/04/03
تلسکوپ فضایی جیمز وب (James Webb Space Telescope) در آستانه انجام آخرین آزمایش‌های تکمیلی برای پرتاب به فضا در سال ۲۰۲۱ قرار دارد تا در آینده‌ای نه چندان دور جانشین تلسکوپ فضایی هابل (Hubble...

ناسا روی ماه تلسکوپ نصب می‌کند

1398/04/29
یکی از پروژه‌های آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، نصب تلسکوپ روی ماه است. در همین راستا آزمایشگاهی در ایالت کلرادو (Colorado) آمریکا تصمیم دارد ربات‌هایی به این سطح قمر بفرستد که قادر به...

قدمی دیگر در پیشبرد پروژه ساخت تلسکوپ بسیار بزرگ ماژلان

1398/05/14
به تازگی گروهی که روی تلسکوپ بزرگ ماژلان (Giant Magellan Telescope به اختصار GMT) کار می‌کنند موفق شدند فرایند تولید دومین بخش از هفت بخش آینه اولیه را که از سال ۲۰۱۲ میلادی آغاز کرده بودند،...

طرح یک تلسکوپ فضایی که کره زمین را به یک لنز بسیار بزرگ تبدیل می‌کند!

1398/05/20
به تازگی یک ستاره‌شناس در طرحی پیشنهاد کرده است که تمام کره زمین به نوعی لنز تبدیل شود. در طرح تلسکوپ پیشنهادی موسوم به «تراسکوپ» (terrascope) که توسط دیوید کیپینگ (David Kipping) از دانشگاه...

پربازدیدکننده ترین خبر

انتشار تصاویر ماهواره‌ای از حادثه انفجار نطنز و گمانه‌زنی‌ها درباره آن

روز پنج‌شنبه ۱۲تیر حادثه انفجاری در تأسیسات هسته‌ای نظنز واقع در استان اصفهان رخ داد؛ تأسیساتی که بخشی از مجموعه زیرزمینی مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران برای غنی‌سازی اورانیوم محسوب می‌شود. در همین راستا انتشار تصاویر ماهواره‌ای گمانه‌زنی‌هایی را به‌دنبال داشته است. ماهواره‌های ناسا نیز که آتش‌سوزی‌های جهان را رصد می‌کنند، وقوع آتش‌سوزی در شمال غربی تأسیسات نطنز را تایید کرده‌اند؛ زمان آتش‌سوزی حدوداً ساعت ۲ بامداد روز ۱۲تیر بوده است.