1398/06/09

رادیو تلسکوپ کوچک آموزشی ساخته می‌شود/ طرح‌های فضایی نیازمند بودجه

رئیس مرکز تحقیقات فضایی از ارائه پیشنهاد به پژوهشگاه فضایی ایران برای ساخت رادیوتلسکوپ کوچک آموزشی با هدف پایش امواج رادیویی منابع کیهانی خبر داد. امید شکوفا گفت: «چند پیشنهاد برای طراحی و ساخت رادیو تلسکوپ‌های ترکیبی و نیز رادیو تلسکوپ کوچک آموزشی به پژوهشگاه فضایی ایران ارائه داده‌ایم.»
رادیو تلسکوپ کوچک آموزشی ساخته می‌شود/ طرح‌های فضایی نیازمند بودجه

رئیس مرکز تحقیقات فضایی از ارائه پیشنهاد به پژوهشگاه فضایی ایران برای ساخت رادیوتلسکوپ کوچک آموزشی با هدف پایش امواج رادیویی منابع کیهانی خبر داد. امید شکوفا با اشاره به بهره‌برداری از سامانه رادیو تلسکوپ فضایی که به تازگی با هدف پایش امواج رادیویی منابع کیهانی و کائنات توسط محققان پژوهشگاه فضایی ایران ساخته شده است، گفت: «رادیو تلسکوپ یک گیرنده رادیویی است که امواج رادیویی منابع مختلف کیهانی مانند کهکشان‌ها، سحابی‌ها و اجرام مختلف را دریافت کرده و برخلاف رصدهای اپتیکی، بدون محدودیت شرایط جوی، منابع مختلف رادیویی را پایش می‌کند.»

وی با بیان اینکه این سامانه هم اکنون مورد بهره‌برداری قرار گرفته و برای استقرار مکان نهایی نیازمند فرآیند کالیبراسیون برای عملکرد اجزای مختلف است، افزود: «تاکنون منجمان در حوزه نجوم از تلسکوپ‌های مرئی استفاده می‌کردند تا نوری را که از ستاره‌ها و کهکشان‌ها و همچنین اجرام فضایی به ما می رسد رصد و پایش نمایند، اما در رادیو تلسکوپ از طیف رادیو الکترومغناطیسی برای پایش فعل و انفعالات کهکشان‌ها، سحابی‌ها و اجرام مختلف فضایی استفاده می‌شود.»

شکوفا با اشاره به تداوم تحقیقات فضایی در حوزه رادیو تلسکوپ برای خدمات نجوم، گفت: «چند پیشنهاد برای طراحی و ساخت رادیو تلسکوپ‌های ترکیبی و نیز رادیو تلسکوپ کوچک آموزشی به پژوهشگاه فضایی ایران ارائه داده‌ایم.»

رئیس مرکز تحقیقات فضایی ایران با اشاره به اینکه این طرح‌ها گام‌های بعدی برای پروژه رادیو تلسکوپ محسوب می شود، افزود: «موضوع ساخت رادیو تلسکوپ‌های آموزشی کوچک در دست بررسی است اما برای آن نیازمند بودجه هستیم. در عین حال طرح رادیو تلسکوپ ترکیبی را نیز مطرح کرده‌ایم که بتوانیم در ترکیب با سامانه فعلی رادیو تلسکوپ، نسل‌های بعدی آن را در کشور برای رصد اجرام فضایی پیاده‌سازی کنیم.»

وی با تاکید بر اینکه طرح‌های فضایی نیازمند تخصیص بودجه بوده و تا زمانی که بودجه این طرح‌ها مشخص نشود چشم انداز آن روشن نخواهد بود، ادامه داد: «برای این طرح‌ها هم از سوی پژوهشگاه فضایی ایران پیگیری‌های مربوطه انجام می‌شود؛ همچنین درخواست‌های ضمنی و علاقه‌مندی‌هایی از بخش‌های مختلف در حاشیه گردهمایی استارت‌آپ‌های فضایی و نمایشگاه الکامپ مطرح شد که در صورتی که مشکل تخصیص بودجه حل شود با اطمینان بیشتری می‌توان در مورد عملیاتی شدن این طرح‌ها سخن گفت.»

داخلی | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

سرمایه‌های ایرانی و صنعت فضایی

1398/04/22
هرچند تاکنون مطالعه جامعی برای به دست آوردن آمار دقیق از اعداد و ارقام مالی در صنعت فضایی ایران نشده است اما می‌توان گفت گردش مالی حوزه فضایی و به‌طورکلی اقتصاد فضا در ایران در دو بخش کلی...

براری: ایران صاحب چرخه کامل فناوری فضایی است

1398/05/08
رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به اینکه در سال گذشته دو ماهواره در کشور پرتاب شد، بیان کرد: «پرتاب ماهواره امید یکی از افتخارات بزرگ در سطح کشور در بخش فضایی به شمار می‌رود و ایران نهمین...

بهره‌برداری از سامانه رادیو تلسکوپ فضایی ساخت محققان ایرانی

1398/05/26
رئیس مرکز تحقیقات فضایی از بهره‌برداری از سامانه رادیو تلسکوپ فضایی ساخته شده توسط محققان فضایی کشور خبر داد. طبق گفته امید شکوفا این سامانه با هدف پایش امواج رادیویی منابع کیهانی و کائنات...

اولین استارت‌آپ نجومی در آسمان ایران رؤیت شد!

1398/06/05
منجمان ایرانی با تولد یک استارت‌آپِ «کشف زباله فضایی» فعالیت‌های پر تلاش خود را برای پایه‌گذاری زیرساخت‌های لازم برای تهیه نقشه ترافیک فضایی آغاز کردند.

پربازدیدکننده ترین خبر

شکست مأموریت پرتاب ماهواره‌بر تجاری چین باعث نابودی دو ماهواره شد+فیلم

ماهواره‌بر تجاری چین موسوم به کوآیژو-۱۱ (Kuaizhou-11) در اولین پرتاب خود شکست خورد و در نتیجه آن دو ماهواره نیز از بین رفتند. کوآیژو-۱۱ روز جمعه ۱۰ژوئیه (۲۰تیر) ساعت ۰۴:‍۱۷ به‌وقت ساعت هماهنگ جهانی (UTC) از پایگاه فضایی جیکوان (Jiuquan) در شمال غربی چین به فضا پرتاب شد. در ویدئوی منتشرشده از این مأموریت، لحظات اولیه پرتاب ظاهراً بدون مشکل خاصی انجام گرفته و گزارش‌هایی غیررسمی نیز از جدایش مراحل اول و دوم این ماهواره‌بر سه مرحله‌ای منتشر شده است؛ اما در نهایت کوآیژو-۱۱ نتوانست به مدار موردنظر برسد و چین سومین شکست را در نوزدهمین عملیات پرتاب‌های خود طی سال جاری میلادی تجربه کرد.