1398/06/09

تشکیل اولین جلسه سیاست‌گذاری ستاد برگزاری هفته جهانی فضا

اولین جلسه سیاست‌گذاری ستاد برگزاری هفته جهانی فضا با حضور معاونین، مدیران کل و نمایندگان واحدهای مختلف سازمان فضایی ایران در محل این سازمان برگزار شد.
تشکیل اولین جلسه سیاست‌گذاری ستاد برگزاری هفته جهانی فضا

اولین جلسه سیاست‌گذاری ستاد برگزاری هفته جهانی فضا با حضور معاونین، مدیران کل و نمایندگان واحدهای مختلف سازمان فضایی ایران در محل این سازمان برگزار شد.

در این جلسه دکتر سعید قربانی، دبیر ستاد برگزاری هفته جهانی فضا ضمن مرور تاریخچه برگزاری هفته جهانی فضا در ایران و سایر کشورها گفت: «ایران جزو معدود کشورهایی است که در تمام سال‌ها، برنامه‌های هفته جهانی فضا را برگزار کرده است و با توجه به اهداف تعیین شده برای برگزاری این هفته از سوی انجمن جهانی هفته جهانی فضا (WSWA)، سازمان فضایی ایران نیز برنامه‌های متنوعی با موضوعات مرتبط با فناوری فضایی را با کمک تمامی نهادها و علاقه‌مندان این حوزه تدوین خواهد کرد که از ۱۲ تا ۱۸ مهر ماه سال جاری برگزار خواهد شد.»

دبیر هفته جهانی فضا بر لزوم برگزاری برنامه‌های خلاقانه در طول این هفته تاکید کرد و افزود: «با توجه به برگزاری این هفته در سراسر دنیا بطور همزمان، هفته جهانی فضا ظرفیت مناسبی برای ترویج و آموزش فناوری فضایی به جامعه است و در این راستا تلاش خواهیم کرد با انجام هماهنگی‌های لازم بتوانیم امکان اجرای این برنامه‌ها را در سراسر کشور مهیا نماییم.» وی ادامه داد: «در برگزاری برنامه‌های این هفته تلاش خواهیم کرد با تعامل و همکاری با نهادها، دستگاه‌های دولتی و بخش خصوصی و تمام علاقه‌مندان و فعالین این حوزه، از تمام ظرفیت بخش خصوصی برای اجرای این برنامه‌ها استفاده کنیم.»

تشکیل اولین جلسه سیاست‌گذاری ستاد برگزاری هفته جهانی فضا

دکتر قربانی ضمن اشاره به شعار اعلام شده از سوی انجمن هفته جهانی فضا عنوان کرد: «شعار ماه دروازه‌ای به سوی ستارگان، شعاری است که برای هم‌سویی برنامه‌های این هفته انتخاب و اعلام شده است تا برنامه‌های این هفته در سراسر دنیا از یک انسجام مناسب محتوایی برخوردار شوند.»

او خاطر نشان کرد: «اسامی ۷ دانشمند برجسته ایرانی به نام‌های خواجه نصیرالدین طوسی، ابن سینا، عبدالرحمن صوفی، ابوریحان بیرونی، ابن‌کثیر فرغانی، ابوالوفای بوزجانی و عمر خیام بر روی عوارض سطحی ماه نامگذاری شده است و در برنامه‌های این هفته نیز تلاش خواهیم کرد با معرفی بیشتر این دانشمندان و پرداختن به فعالیت‌ها و دستاوردهای ارزشمند آنان، نقش پررنگ دانشمندان ایرانی را در توسعه علوم نجوم برای مردم تشریح نماییم.»

دبیر هفته جهانی فضا نامگذاری ایام هفته جهانی فضا را یکی از مباحث مطرح شده در ستاد برگزاری برشمرد و گفت: «در این جلسه مباحث متنوعی در خصوص نامگذاری ایام هفته جهانی فضا داشتیم و به یک جمع‌بندی اجمالی رسیدیم که ۱۰ محور اصلی برای این نامگذاری انتخاب شد و پس از تبادل نظرهای نهایی، ۷ نام نهایی برای ۷ روز هفته جهانی فضا در اوایل هفته آینده اعلام خواهد شد.»

تشکیل اولین جلسه سیاست‌گذاری ستاد برگزاری هفته جهانی فضا

داخلی | رویدادها |

نظر شما
اخبار مرتبط

جزئیات جشنواره کشوری «رؤیای کهکشانی من» به مناسبت هفته جهانی فضا

1398/05/20
چهارمین جشنواره کشوری «رؤیای کهکشانی من» به مناسبت هفته جهانی فضا به همت انجمن نجوم آیاز تبریز برگزار می‌شود. این جشنواره با هدف ترویج دانش نجوم و فضا، آشنایی مردم با اهمیت این دو دانش،...

انتصاب دبیر ستاد برگزاری هفته جهانی فضا در سال ۹۸

1398/05/30
دکتر مرتضی براری معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس سازمان فضایی ایران، طی حکمی دکتر سعید قربانی را به عنوان دبیر ستاد برگزاری هفته جهانی فضا در سال ۹۸ منصوب کرد.

پربازدیدکننده ترین خبر

عرضه خدمات انتقال بین مداری برای ماهواره‌های کوچک در پرتاب‌های اسپیس ایکس

شرکت آمریکایی مومنتوس (Momentus) برای پرتاب رایدشیر (Rideshare) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) خدمات انتقال بین مداری ارائه می‌کند. در این پرتاب ابتدا ماهواره‌های کوچک با ماهواره بر فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس به مدار زمین منتقل می‌شوند. سپس هر یک از ماهواره‌ها با سامانه پیشرانش شرکت مومنتوس به مدار با ارتفاع دلخواه خود منتقل می‌شود. این انتقال با شاتل مداری ویگوراید (Vigoride) شرکت مومنتوس انجام می‌شود که می‌تواند چندین ماهواره با ​جرم مجموع حداکثر تا ۲۵۰ کیلوگرم را به مدارهای دلخواهشان منتقل کند. امکان قرار دادن چندین ماهواره در ارتفاع‌های مختلف تنها با یک پرتاب قابلیت مهم این مأموریت خواهد بود که باعث ارزان‌تر تمام شدن قرار دادن ماهواره‌ها در مدار می‌شود.