1398/06/08

منابع خارجی از پرتاب ناموفق ماهواره‌بر ایران خبر می‌دهند

به نقل از وبسایت آمریکایی npr تصاویر ماهواره‌ای منتشرشده از پایگاه پرتاب امام خمینی نشان می‌دهند که روز پنجشنبه 7 شهریور یک ماهواره‌بر روی سکوی پرتاب منفجر شده است. این تصاویر متعلق به شرکت پلنت (Planet) بوده و توسط موسسه مطالعات بین‌المللی میدلبری (Middlebury) منتشر شده است.
منابع خارجی از پرتاب ناموفق ماهواره‌بر ایران خبر می‌دهند

به نقل از وبسایت آمریکایی npr تصاویر ماهواره‌ای منتشرشده از پایگاه پرتاب امام خمینی نشان می‌دهند که روز پنجشنبه 7 شهریور یک ماهواره‌بر روی سکوی پرتاب منفجر شده است. این تصاویر متعلق به شرکت پلنت (Planet) بوده و توسط موسسه مطالعات بین‌المللی میدلبری (Middlebury) منتشر شده است. در تصایر ماهواره‌ای، دودی سیاه‌رنگ از سکوی پرتاب که در روزهای اخیر رنگ‌ شده متصاعد می‌شود و تعدادی خودرو در اطراف آن قابل مشاهده است.

دیو اشمرلر (Dave Schmerler) از محققان موسسه میدلبری که تصاویر تهیه‌شده در روز پنجشنبه را تحلیل کرده است، آن‌ها را نشان‌دهنده انفجار یک ماهواره‌بر روی سکوی پرتاب می‌داند. این سومین پرتاب ناموفق ایران در سال جاری میلادی می‌باشد که دو مورد قبلی در ماه‌های ژانویه و فوریه بوده و هردو در رسیدن به مدار شکست خوردند.

نوع دقیق ماهواره‌بری که روز پنجشنبه استفاده شد مشخص نیست اما این سکوی پرتاب در دفعات گذشته میزبان پرتاب ماهواره‌بر سوخت مایع دومرحله‌ای سفیر بوده است. این ماهواره‌بر قادر است ماهواره‌های کوچک را به مدار پایین زمین بفرستد و ایران به تازگی اعلام کرده بود که ماهواره ناهید 1 که از همین دسته ماهواره‌هاست آماده پرتاب است.

تصاویر دریافت‌شده از ماهواره‌ای دیگر متعلق به شرکت مکسار (Maxar) عواقب انفجار را با جزئیات بیشتری نشان می‌دهند. بر اساس این تصاویر ماهواره‌بر هنوز به دستگاهی که برای حمل و آغاز اشتعال آن استفاده می‌گردد متصل است.

منابع خارجی از پرتاب ناموفق ماهواره‌بر ایران خبر می‌دهند

مایکل المن (Michael Elleman) از کارشناسان مرکز بین‌المللی مطالعات راهبردی (International Institute for Strategic Studies) می‌گوید: «به نظر می‌رسد که انفجار در هنگام انجام مقدمات پرتاب اتفاق افتاده است. احتمالا مشکلی در هنگام سوخت‌رسانی به ماهواره‌بر یا مشکل الکتریکی رخ داده است.» دولت ترامپ ایران را به استفاده از برنامه فضایی خود برای توسعه موشک‌های دوربرد متهم می‌کند اما المن باور ندارد که برنامه فضایی قابل سودرسانی به برنامه موشکی باشد. وی می‌گوید: «به یاد ندارم که تاکنون یک ماهواره‌بر به موشک بالستیک تبدیل شده باشد.»

بر اساس تصاویر ماهواره‌ای، احتمال انجام یک پرتاب دیگر قریب‌الوقوع می‌باشد. اشمرلر می‌گوید تصاویر نشان‌دهنده فعالیت‌هایی در یک سکوی پرتاب بزرگ‌تر در نزدیکی سکویی هستند که انفجار در آن رخ داده است. وی افزود: «احتمال دارد در آینده نزدیک شاهد پرتابی از آن سکو باشیم.»

منبع: npr

ماهواره‌بر و پرتاب |

نظر شما
اخبار مرتبط

براری: ایران صاحب چرخه کامل فناوری فضایی است

1398/05/08
رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به اینکه در سال گذشته دو ماهواره در کشور پرتاب شد، بیان کرد: «پرتاب ماهواره امید یکی از افتخارات بزرگ در سطح کشور در بخش فضایی به شمار می‌رود و ایران نهمین...

ماهواره ناهید ۱ جهت قرارگیری در مدار تحویل وزارت دفاع می‌شود

1398/05/12
محمد جواد آذری جهرمی گفت: «کار پژوهشگران پژوهشگاه فضایی در خصوص ماهوره ناهید ۱ تمام و آزمایش‌های نهایی انجام شده و احتمالاً ظرف یکی دو هفته آینده این ماهواره برای قرار گرفتن در مدار تحویل...

براری: امسال سه ماهواره ناهید ۱، ظفر و پارس ۱ در مدار قرار می‌گیرند

1398/06/04
رئیس سازمان فضایی ایران، از مهم‌ترین اولویت‌های این سازمان در دولت دوازدهم را صنعتی و کاربردی کردن فناوری فضایی دانست و ابراز امیدواری کرد امسال سه ماهواره ناهید ۱، ظفر و پارس ۱ در مدار...

پربازدیدکننده ترین خبر

تصاویر اتصال مریخ‌نورد جدید ناسا به حامل فضایی برای انجام مأموریت پرتاب

مریخ‌نورد استقامت (Perseverance) ناسا که قرار است به‌زودی به فضا پرتاب شود، به مرحله فوقانی حامل فضایی اطلس ۵ (Atlas V) متصل شد. این مریخ‌نورد که حین پرتاب توسط دماغه‌ مخروطی محافظت می‌شود، بین روزهای ۳۰‌ژوئیه (۹مرداد) تا ۱۵اوت (۲۵مرداد) از پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال (Cape Canaveral) در ایالت فلوریدا به فضا پرتاب خواهد شد. استقامت که در آزمایشگاه پیشرانش جت (JPL) آژانس فضایی آمریکا توسعه یافته، قرار است یک سال مریخی (معادل ۶۸۷ روز زمینی) را در سیاره سرخ سپری کند.