1398/06/06

ناسا از فعال شدن ساعت اتمی فضایی خود خبر داد

آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، اعلام کرده که ساعت اتمی جدید خود را برای فعالیت در عمق فضا فعال کرده است؛ این ساعت در حال حاضر در مداری در نزدیکی زمین مستقر شده است.
ناسا از فعال شدن ساعت اتمی فضایی خود خبر داد

آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، اعلام کرده که ساعت اتمی جدید خود را برای فعالیت در عمق فضا فعال کرده است. این ساعت در حال حاضر در مداری در نزدیکی زمین مستقر شده است؛ این ساعت اتمی با استفاده از فضاپیمای فالکون هِوی (Falcon Heavy) متعلق به شرکت اسپیس ایکس (SpaceX) در روز ۲۲ ماه ژوئن سال جاری از مرکز فضایی کندی (John F. Kennedy Space Center) ناسا به فضا پرتاب شد.

ساعت یادشده که ابعادی به اندازه یک برشته کننده نان (توستر) دارد، بعد از استقرار موفق در مدار خود، فعال شده و علت پرتاب آن نیز به فضا کمک به برخی مشکلات مربوط به طراحی فضاپیماهایی است که برای انجام ماموریت های طولانی مدت ساخته می‌شوند.

ساعت اتمی می‌تواند به اندازه‌گیری دقیق مدت زمان انتقال سیگنال از یک نقطه به نقطه دیگر بپردازد و به این ترتیب مکان دقیق فضاپیما قابل شناسایی می‌شود. 

ناسا از فعال شدن ساعت اتمی فضایی خود خبر داد

 کارشناسان دقت ساعت اتمی فضای عمیق را که در آزمایشگاه‌های زمینی مورد بررسی قرار گرفته است تا ۵۰ برابر پایدارتر و دقیق‌تر از ساعت‌های اتمی می‌دانند که اکنون در ماهواره‌های فضایی جی‌پی‌اس وجود دارند. در نهایت این ساعت می‌تواند به دانشمندان برای شناسایی و ردیابی دقیق سفینه‌های فضایی راهی سیاره مریخ در آینده کمک نماید.

بنا به گفته دانشمندان این پروژه اولین ارسال ساعت اتمی به مداری فراتر از مدار کره زمین است، اما درطول یک سال اول ماموریت٬ ساعت اتمی به دور زمین گردش خواهد کرد و آن‌گاه به تدریج به مدار‌های دیگر افزایش ارتفاع خواهد داد.

سازمان ها | NASA | SpaceX | John F. Kennedy Space Center

فناوری‌های نوین |

نظر شما
اخبار مرتبط

آزمون نظریه نسبیت عام با فرستادن دقیق‌ترین ساعت اتمی جهان به ایستگاه فضایی بین‌المللی

1398/04/19
سازمان فضایی اروپا (ESA) تصمیم دارد دقیق‌ترین ساعت‌های اتمی جهان را برای آزمودن نظریه نسبیت عام انیشتین به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستد. خطای این ساعت‌های اتمی کم‌تر از یک ثانیه در ۳۰۰...

پربازدیدکننده ترین خبر

تصاویر اتصال مریخ‌نورد جدید ناسا به حامل فضایی برای انجام مأموریت پرتاب

مریخ‌نورد استقامت (Perseverance) ناسا که قرار است به‌زودی به فضا پرتاب شود، به مرحله فوقانی حامل فضایی اطلس ۵ (Atlas V) متصل شد. این مریخ‌نورد که حین پرتاب توسط دماغه‌ مخروطی محافظت می‌شود، بین روزهای ۳۰‌ژوئیه (۹مرداد) تا ۱۵اوت (۲۵مرداد) از پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال (Cape Canaveral) در ایالت فلوریدا به فضا پرتاب خواهد شد. استقامت که در آزمایشگاه پیشرانش جت (JPL) آژانس فضایی آمریکا توسعه یافته، قرار است یک سال مریخی (معادل ۶۸۷ روز زمینی) را در سیاره سرخ سپری کند.