1398/06/10

رئیس ناسا مجددا بر سیاره بودن پلوتو تأکید کرد

بیش از یک دهه است که موضوع سیاره بودن و یا نبودن پلوتو (Pluto) یک جنجال علمی محسوب می‌شود و ستاره‌شناسان و محققان بر سر طبقه‌بندی آن اختلاف نظر داشته‌اند. اکنون جیم برایدنستاین (Jim Bridenstine) مدیر سازمان ناسا (NASA) در سخنانی مجددا تأکید کرده که پلوتو یک سیاره است.
رئیس ناسا مجددا بر سیاره بودن پلوتو تأکید کرد

بیش از یک دهه است که موضوع سیاره بودن و یا نبودن پلوتو (Pluto) یک جنجال علمی محسوب می‌شود و ستاره‌شناسان و محققان بر سر طبقه‌بندی آن اختلاف نظر داشته‌اند. اکنون جیم برایدنستاین (Jim Bridenstine) مدیر سازمان ناسا (NASA) در سخنانی مجددا تأکید کرده که پلوتو یک سیاره است.

وی در اظهارات خود در میان جمعی از محققان در دانشگاه کلرادو بولدر (University of Colorado Boulder) گفته است:‌ «من هنوز هم کاملا معتقدم که باید پلوتو را به عنوان یک سیاره دسته‌بندی کرد. همه شما می‌توانید این را مکتوب کنید که سرپرست ناسا پلوتو را برای باری دیگر یک سیاره اعلام کرده است.»

پلوتو (یا پلوتون در زبان فرانسه) سیاره کوتوله (Dwarf planet) کمربند کویپر (Kuiper belt) در منظومه شمسی است که در هنگام کشف آن در سال ۱۹۳۰ تا ۲۴ اوت ۲۰۰۶ به عنوان نهمین سیاره این منظومه به حساب می‌آمد. اما از آن به بعد و بنابر تعریف نوین اتحادیه بین‌المللی اخترشناسی (International Astronomical Union) از سیاره، پلوتو یک سیاره کوتوله و همچنین به عنوان نخستین نمونه از رده جدید جسم فرانپتونی (Trans-Neptunian object به اختصار TON) محسوب می‌شود. این در حالی است که برخی از ستاره‌شناسان با قراردادن پلوتو در رده سیاره‌های کوتوله مخالفند و همچنان آن را یک سیاره معمولی می‌دانند.

رئیس ناسا مجددا بر سیاره بودن پلوتو تأکید کرد

اتحادیه بین‌المللی اخترشناسی به عنوان مرجع رسمی برای نام‌گذاری اجرام آسمانی (ستاره، سیاره، سیارک، دنباله‌دار، شهاب‌سنگ و مانند آن‌ها) و هرگونه عوارضی بر روی این اجرام به رسمیت شناخته می‌شود.

همچنین جسم فرانپتونی به اجرامی گفته می‌شود که در مدارهای دورتر از فاصله میانگین سیاره نپتون (Neptune) تا خورشید، به دور خورشید در حال گردش باشند. نخستین جسم فرانپتونی کشف‌ شده پلوتو بود و تاکنون ۱۲۰۰ جسم فرانپتونی کشف شده‌ است.

شایان ذکر است سیاره کوتوله در تعریف اتحادیه بین‌المللی اخترشناسی از اجرام آسمانی در منظومه شمسی به جرمی اطلاق می‌شود که دارای ۴ ویژگی زیر باشد:
۱. در مداری به دور خورشید می‌گردد
۲. آنقدر جرم دارد تا خودگرانی آن بر نیروهای جسم صلب غلبه کرده، جسمی با تعادل هیدرواستاتیک (تقریباً گِرد) به وجود آید
۳. اجرام ریز و درشت را در تمام مسیر (مدار) جذب یا دفع نکرده باشد
۴. قمر یک سیاره نیست

پلوتو در افسانه‌های روم باستان نام خدای زیرزمینی بوده و انگیزه این نام‌گذاری نیز فاصله بسیار دور این جرم آسمانی از خورشید بوده‌ است. این سیاره کوتوله ساختاری از سنگ و یخ دارد و کره‌ای کوچک‌ با قطر ۲۳۷۰ کیلومتر است.

نجوم |

نظر شما
اخبار مرتبط

کشف ۲۱ سیاره خارج از منظومه شمسی توسط تلسکوپ تِس

1398/05/07
آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، اعلام کرده تلسکوپ تِس (TESS) در سال نخست فعالیت خود ۲۱ سیاره خارج از منظومه شمسی را شناسایی نموده و علاوه بر آن تعداد زیادی سیارک و ستاره دنباله‌دار نیز...

کشف یک سیاره فراخورشیدی بسیار داغ که بخار آهن به فضا ساطع می‌کند

1398/05/14
تلسکوپ فضایی هابل (Hubble) در رصدهای اخیر خود جزئیات یک سیاره فراخورشیدی را منتشر کرده که به شکل یک تخم مرغ است و فلزات سنگین مانند آهن و منیزیم را به صورت گاز به فضا ساطع می‌کند. سیاره...

بررسی سطح یک سیاره فراخورشیدی توسط ناسا

1398/06/03
آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد یک مطالعه جدید با استفاده از داده‌های تلسکوپ فضایی اسپیتزر (Spitzer )، نمای نادری را از سطح یک سیاره سنگی ارائه داده است. این...

کشف یک سیاره فراخورشیدی جدید که سه کوتوله سرخ سطح آن را می‌سوزانند

1398/06/05
آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، از کشف یک سیاره فراخورشیدی جدید در فاصله ۲۲ سال نوری از زمین خبر داد. این سیاره توسط تلسکوپ فضایی تِس (TESS) کشف شده و LTT 1445Ab نام گرفته است.

پربازدیدکننده ترین خبر

اروپا نگران عقب افتادن از چین و آمریکا در صنعت فضایی

اروپا قصد دارد با تسریع برنامه‌های فضایی خود در مسابقه‌ای که امروزه میان آژانس‌های فضایی و شرکت‌های پیشگام در این عرصه مشاهده می‌شود، با سرعت بیشتری پیش‌ رود. در همین راستا تیری برتون (Thierry Breton)، رئیس بخش فضایی اتحادیه اروپا، اعلام کرده این قاره با توجه به پیشرفت‌های سریع شرکت‌های خصوصی مانند اسپیس‌ایکس (SpaceX) و همچنین موفقیت‌های چین در حوزه فضا، به پیشبرد برنامه‌های خود شتاب بیشتری خواهد بخشید.