1398/06/10

استفاده اخترشناسان از هولوگرام سه‌بعدی برای جذاب کردن آموزش نجوم

گروهی از اخترشناسان دانشگاه لیدز (University of Leeds) در انگلستان تصمیم گرفته‌اند برای جذاب کردن آموزش نجوم و آشناسازی عموم مردم به ویژه کودکان و دانش آموزان با شگفتی‌های آن از هولوگرام‌های سه‌بعدی استفاده کنند. این پژوهشگران که روی چگونگی تشکیل ستاره‌های پرجرم پژوهش می‌کنند هولوگرامی سه‌بعدی تهیه کردند...
استفاده اخترشناسان از هولوگرام سه‌بعدی برای جذاب کردن آموزش نجوم

گروهی از اخترشناسان دانشگاه لیدز (University of Leeds) در انگلستان تصمیم گرفته‌اند برای جذاب کردن آموزش نجوم و آشناسازی عموم مردم به ویژه کودکان و دانش آموزان با شگفتی‌های آن از هولوگرام‌های سه‌بعدی استفاده کنند. این پژوهشگران که روی چگونگی تشکیل ستاره‌های پرجرم پژوهش می‌کنند هولوگرامی سه‌بعدی تهیه کردند که نتایج تحقیقات آن‌ها را به صورت بصری نمایش می‌دهد. آنان کارگاهی یک‌ساعتی طراحی کردند که با استفاده از نمایش اسلایدها و هولوگرام‌ها داستان تشکیل ستاره‌های پرجرم را برای مخاطبان تعریف می‌کند. این هولوگرام‌ها با استفاده از نمایشگر ویژه ۶۵ اینچی نمایش داده می‌شوند. البته نمونه دیگر ۳۲ اینچی از این نمایشگر نیز ساخته ‌شده است که حمل آن راحت‌تر بوده و برای کاربرد  آموزشی در مدارس و همایش‌ها و برنامه‌های عمومی مناسب‌تر است.

بازخوردهای اولیه استفاده از این روش برای آموزش نجوم مثبت بوده است و به نظر می‌رسد به مردم کمک کرده تا بهتر پژوهش‌های اخترشناسان را بفهمند. نمایش این هولوگرام‌ها در مقایسه با به‌کارگیری ابزارهای واقعیت مجازی به ویژه اگر تعداد مخاطبان زیاد باشد ارزان‌تر و عملی‌تر است.

منبع: spaceref
سازمان ها | University of Leeds

نجوم | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما
اخبار مرتبط

برترین تصاویر نجومی اخیر تلسکوپ فضایی هابل

1398/04/10
تلسکوپ فضایی هابل در طول سال‌ها ماموریت خود در فضا تصاویری فوق العاده زیبا از انواع سحابی‌ها، کهکشان‌ها، ابر نواخترها، صورت‌های فلکی، سیاره‌ها و ستاره‌های دنباله‌دار‌ به تصویرکشانده است....

اولین استارت‌آپ نجومی در آسمان ایران رؤیت شد!

1398/06/05
منجمان ایرانی با تولد یک استارت‌آپِ «کشف زباله فضایی» فعالیت‌های پر تلاش خود را برای پایه‌گذاری زیرساخت‌های لازم برای تهیه نقشه ترافیک فضایی آغاز کردند.

پربازدیدکننده ترین خبر

عرضه خدمات انتقال بین مداری برای ماهواره‌های کوچک در پرتاب‌های اسپیس ایکس

شرکت آمریکایی مومنتوس (Momentus) برای پرتاب رایدشیر (Rideshare) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) خدمات انتقال بین مداری ارائه می‌کند. در این پرتاب ابتدا ماهواره‌های کوچک با ماهواره بر فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس به مدار زمین منتقل می‌شوند. سپس هر یک از ماهواره‌ها با سامانه پیشرانش شرکت مومنتوس به مدار با ارتفاع دلخواه خود منتقل می‌شود. این انتقال با شاتل مداری ویگوراید (Vigoride) شرکت مومنتوس انجام می‌شود که می‌تواند چندین ماهواره با ​جرم مجموع حداکثر تا ۲۵۰ کیلوگرم را به مدارهای دلخواهشان منتقل کند. امکان قرار دادن چندین ماهواره در ارتفاع‌های مختلف تنها با یک پرتاب قابلیت مهم این مأموریت خواهد بود که باعث ارزان‌تر تمام شدن قرار دادن ماهواره‌ها در مدار می‌شود.