1398/06/10

استفاده اخترشناسان از هولوگرام سه‌بعدی برای جذاب کردن آموزش نجوم

گروهی از اخترشناسان دانشگاه لیدز (University of Leeds) در انگلستان تصمیم گرفته‌اند برای جذاب کردن آموزش نجوم و آشناسازی عموم مردم به ویژه کودکان و دانش آموزان با شگفتی‌های آن از هولوگرام‌های سه‌بعدی استفاده کنند. این پژوهشگران که روی چگونگی تشکیل ستاره‌های پرجرم پژوهش می‌کنند هولوگرامی سه‌بعدی تهیه کردند...
استفاده اخترشناسان از هولوگرام سه‌بعدی برای جذاب کردن آموزش نجوم

گروهی از اخترشناسان دانشگاه لیدز (University of Leeds) در انگلستان تصمیم گرفته‌اند برای جذاب کردن آموزش نجوم و آشناسازی عموم مردم به ویژه کودکان و دانش آموزان با شگفتی‌های آن از هولوگرام‌های سه‌بعدی استفاده کنند. این پژوهشگران که روی چگونگی تشکیل ستاره‌های پرجرم پژوهش می‌کنند هولوگرامی سه‌بعدی تهیه کردند که نتایج تحقیقات آن‌ها را به صورت بصری نمایش می‌دهد. آنان کارگاهی یک‌ساعتی طراحی کردند که با استفاده از نمایش اسلایدها و هولوگرام‌ها داستان تشکیل ستاره‌های پرجرم را برای مخاطبان تعریف می‌کند. این هولوگرام‌ها با استفاده از نمایشگر ویژه ۶۵ اینچی نمایش داده می‌شوند. البته نمونه دیگر ۳۲ اینچی از این نمایشگر نیز ساخته ‌شده است که حمل آن راحت‌تر بوده و برای کاربرد  آموزشی در مدارس و همایش‌ها و برنامه‌های عمومی مناسب‌تر است.

بازخوردهای اولیه استفاده از این روش برای آموزش نجوم مثبت بوده است و به نظر می‌رسد به مردم کمک کرده تا بهتر پژوهش‌های اخترشناسان را بفهمند. نمایش این هولوگرام‌ها در مقایسه با به‌کارگیری ابزارهای واقعیت مجازی به ویژه اگر تعداد مخاطبان زیاد باشد ارزان‌تر و عملی‌تر است.

منبع: spaceref
سازمان ها | University of Leeds

نجوم | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما
اخبار مرتبط

برترین تصاویر نجومی اخیر تلسکوپ فضایی هابل

1398/04/10
تلسکوپ فضایی هابل در طول سال‌ها ماموریت خود در فضا تصاویری فوق العاده زیبا از انواع سحابی‌ها، کهکشان‌ها، ابر نواخترها، صورت‌های فلکی، سیاره‌ها و ستاره‌های دنباله‌دار‌ به تصویرکشانده است....

اولین استارت‌آپ نجومی در آسمان ایران رؤیت شد!

1398/06/05
منجمان ایرانی با تولد یک استارت‌آپِ «کشف زباله فضایی» فعالیت‌های پر تلاش خود را برای پایه‌گذاری زیرساخت‌های لازم برای تهیه نقشه ترافیک فضایی آغاز کردند.

پربازدیدکننده ترین خبر

اروپا نگران عقب افتادن از چین و آمریکا در صنعت فضایی

اروپا قصد دارد با تسریع برنامه‌های فضایی خود در مسابقه‌ای که امروزه میان آژانس‌های فضایی و شرکت‌های پیشگام در این عرصه مشاهده می‌شود، با سرعت بیشتری پیش‌ رود. در همین راستا تیری برتون (Thierry Breton)، رئیس بخش فضایی اتحادیه اروپا، اعلام کرده این قاره با توجه به پیشرفت‌های سریع شرکت‌های خصوصی مانند اسپیس‌ایکس (SpaceX) و همچنین موفقیت‌های چین در حوزه فضا، به پیشبرد برنامه‌های خود شتاب بیشتری خواهد بخشید.