1398/06/30

عرضه خدمات انتقال بین مداری برای ماهواره‌های کوچک در پرتاب‌های اسپیس ایکس

شرکت آمریکایی مومنتوس (Momentus) برای پرتاب رایدشیر (Rideshare) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) خدمات انتقال بین مداری ارائه می‌کند. در این پرتاب ابتدا ماهواره‌های کوچک با ماهواره بر فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس به مدار زمین منتقل می‌شوند. سپس هر یک از ماهواره‌ها با سامانه پیشرانش شرکت مومنتوس به مدار با ارتفاع...
عرضه خدمات انتقال بین مداری برای ماهواره‌های کوچک در پرتاب‌های اسپیس ایکس

شرکت آمریکایی مومنتوس (Momentus) برای پرتاب رایدشیر (Rideshare) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) خدمات انتقال بین مداری ارائه می‌کند. در این پرتاب ابتدا ماهواره‌های کوچک با ماهواره بر فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس به مدار زمین منتقل می‌شوند. سپس هر یک از ماهواره‌ها با سامانه پیشرانش شرکت مومنتوس به مدار با ارتفاع دلخواه خود منتقل می‌شود. این انتقال با شاتل مداری ویگوراید (Vigoride) شرکت مومنتوس انجام می‌شود که می‌تواند چندین ماهواره با جرم مجموع حداکثر تا ۲۵۰ کیلوگرم را به مدارهای دلخواهشان منتقل کند. انجام مأموریت رایدشیر شرکت اسپیس‌ایکس قرار است بعد از سال ۲۰۲۰ انجام شود. امکان قرار دادن چندین ماهواره در ارتفاع‌های مختلف تنها با یک پرتاب قابلیت مهم این مأموریت خواهد بود که باعث ارزان‌تر تمام شدن قرار دادن ماهواره‌ها در مدار می‌شود.

شرکت مومنتوس در فلوریدای آمریکا تاکنون توانسته ۳۴ میلیون دلار سرمایه‌گذاری جذب کند. شاتل مداری ویگوراید ساخت این شرکت که برای انتقال بین مداری ماهواره‌ها طراحی شده است از سامانه پیشرانش با پلاسمای آب استفاده می‌کند. در این سامانه پیشرانش آب با امواج ماکروویو تا دمای بسیار بالایی داغ می‌شود. جرم ویگوراید بدون محموله ۸۰ کیلوگرم است. ابعاد ویگوراید به صورت جمع شده  در هنگام پرتاب بدون محموله ۷۱ در ۲۱ در ۲۵ سانتی‌متر است.

عرضه خدمات انتقال بین مداری برای ماهواره‌های کوچک در پرتاب‌های اسپیس ایکس

ویگوراید قابلیت آن را دارد که به سه روش به فضا برود:۱- پرتاب با حامل اختصاصی کوچک (ارتفاع رهاسازی ویگوراید از پرتابگر در ۳۰۰ کیلومتری خواهد بود) ،۲- پرتاب به صورت بار ثانویه دریک مأموریت پرتابی بزرگ‌تر (ارتفاع رهاسازی در ۶۰۰ کیلومتری) و یا ۳- رها شدن از ایستگاه فضایی بین‌المللی (رها شدن در ۴۰۰ کیلومتری). برای قرار دادن ماهواره‌ای در مدار هزار و ۵۰۰ کیلومتری با هریک از این روش‌های پرتاب ویگوراید می‌تواند حداکثر به ترتیب ۱۴۰ کیلوگرم، ۲۲۰ کیلوگرم و ۱۶۰ کیلوگرم محموله داشته باشد. زمان سفر بین مداری ویگوراید در این روش‌ها به ترتیب دو تا پنج ماه، یک تا پنج ماه و دو تا پنج ماه خواهد بود. برای قرار دادن منظومه‌ای با ده ماهواره در ارتفاع ۶۰۰ تا ۶۵۰ کیلومتری با هر کدام از روش‌های پرتابی ویگوراید می‌تواند ۲۵۰ کیلوگرم محموله را حمل کند. زمان سفر و قرار دادن ماهواره‌ها در مدار برای هر یک از روش‌ها به ترتیب یک تا سه ماه، کم‌تر از یک ماه و کم‌تر از دو ماه خواهد بود.

عرضه خدمات انتقال بین مداری برای ماهواره‌های کوچک در پرتاب‌های اسپیس ایکس

قرار است نمونه‌های بعدی ویگوراید با سوخت‌گیری در فضا امکان استفاده مجدد برای چند مأموریت انتقال بین مداری را داشته باشند. برای سوخت‌گیری سامانه پیشرانش آن باید به ویگوراید در فضا آب رسانده شود.
منبع: spaceref
سازمان ها | SpaceX | Momentus

ماهواره‌بر و پرتاب |

نظر شما
اخبار مرتبط

شرکت اسپیس ایکس خاکستر مردگان را به فضا ارسال می‌کند

1398/04/03
شرکت اسپیس ایکس (SpaceX) برنامه‌ریزی کرده تا با کمک ماهواره‌بر فالکون سنگین (Falcon Heavy) خود بقایای خاکستر یکصد و پنجاه و دو نفر از مردگان را به فضا ارسال کند. این شرکت قصد دارد سومین...

اسپیس‌ایکس امکانات جدیدی را جهت پرتاب نسل جدید حامل‌های فضایی خود ایجاد می‌کند

1398/05/13
بر اساس گزارشی که اخیرا منتشر شده، شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) قصد دارد امکانات و تاسیساتی را در مقر پرتاب 39A مرکز فضایی جان اف کندی (John F. Kennedy Space Center) ایجاد نماید.

پربازدیدکننده ترین خبر

فرود موفق فالکون-۹ و اهمیت بازگشت‌پذیری حامل‌های فضایی+فیلم

حامل فضایی دو مرحله‌ای فالکون-9 (Falcon-9) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) روز ۳۰مه (۱۰خرداد) طی مأموریتی موسوم به دمو-۲ (Demo-2) با موفقیت کپسول کرو دراگون (Crew Dragon) این شرکت را که حامل فضانوردان ناسا بود، به مدار زمین برد. مرحله اول این حامل پس از حدوداً ۱۲ دقیقه از آغاز پرتاب، با رسیدن به مدار لئو و جدایش کرو دراگون از آن، به‌سمت سکوی فرود در آب‌های آزاد بازگشت و با موفقیت در موقعیت تعیین‌شده فرود آمد.