1398/06/09

انجام آزمایش‌های علمی در استرالیا به منظور یافتن حیات در مریخ

محققان آژانس‌های فضایی آمریکا (NASA)، اروپا (ESA) و روسیه (Roscosmos) با همکاری هم در حال انجام آزمایش‌های علمی در نقطه‌ای دورافتاده در استرالیا هستند تا تجربه کافی برای تکرار این آزمایش‌ها در مریخ را به دست آورند.
انجام آزمایش‌های علمی در استرالیا به منظور یافتن حیات در مریخ

محققان آژانس‌های فضایی آمریکا (NASA)، اروپا (ESA) و روسیه (Roscosmos) با همکاری هم در حال انجام آزمایش‌های علمی در نقطه‌ای دورافتاده در استرالیا هستند تا تجربه کافی برای تکرار این آزمایش‌ها در مریخ را به دست آورند. این پژوهش‌ها در منطقه پیلبارا (Pilbara) در جنوب غربی استرالیا در حال انجام است و هدف از این کار شبیه‌سازی شیوه اکتشاف در مریخ به منظور یافتن فسیل‌های باستانی در این سیاره است.

پژوهشگران امیدوارند بتوانند نشانه‌هایی از وجود حیات میکروبی در سطح مریخ را در صدها میلیون سال قبل بیابند و برای کسب تجربه در مورد نحوه انجام چنین اکتشافی در مریخ، به انجام آزمایشاتی در صحراهای دورافتاده استرالیا روی آورده‌اند که شباهت‌هایی با سطح مریخ دارد.

انجام آزمایش‌های علمی در استرالیا به منظور یافتن حیات در مریخ

نیم قرن مطالعه بر روی وجود حیات در سیاره مریخ ثابت کرده که شواهدی از حیات میکروبی در این سیاره از قرن‌ها قبل وجود دارد. این شواهد در قالب فسیل‌هایی هستند که عمرشان به دو میلیارد سال قبل بازمی‌گردد و محققان می‌گویند مناطق دورافتاده‌ای مانند پیلبارا، آزمایشگاه‌هایی طبیعی برای اکتشاف در این زمینه محسوب می‌شوند.

پیلبارا همچنین محل کشف قدیمی‌ترین فسیل‌های موجود بر روی کره زمین است. دانشمندان می‌گویند اگر انسان بتواند کشف کند که فسیل‌های یادشده چگونه در پیلبارا شکل گرفته‌اند، می‌تواند‌ به کشفی مشابه در مریخ نیز امیدوار باشد.

سازمان ها | NASA | European Space Agency | roscosmos

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

علامتی عجیب که در مریخ کشف شد+تصویر

1398/03/30
مدارگرد شناسایی مریخ به تازگی تصویری تهیه کرده که نشانگر فعالیت‌های آتش‌فشانی در مریخ است. این عکس برجسته شبیه به لوگوی اخترناوگان است؛ اخترناوگان سازمانی تخیلی در مجموعه تلویزیونی و فیلم‌های...

تصاویر مریخ‌نورد ناسا از یک نور درخشان و مرموز در سیاره سرخ

1398/04/02
مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) ناسا به تازگی تصاویری تهیه کرده که یک نور درخشان و مرموز را در سطح سیاره مریخ نشان می‌دهد. این تصویر در ۱۶ ژوئن گرفته شده و به نظر می‌رسد انعکاس نور خورشید...

کاوشگر کنجکاوی مقادیر زیادی گاز متان در مریخ کشف کرد

1398/04/03
مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) در حین یکی از عملیات‌هایش روی سطح این سیاره موفق به کشف سطوح بالایی از گاز متان شده است. این کشف روز چهارشنبه طی یک اندازه‌گیری رخ داد که توسط محققان ناسا کنترل...

یافته‌های جدید مریخ‌نورد ناسا پس از هفت سال جستجو

1398/05/16
مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) متعلق به سازمان ناسا (NASA)، هفت سال پیش سطح سیاره سرخ را لمس و از آن زمان ماموریت جستجوی خود را آغاز کرد؛ این مریخ‌نورد تاکنون ۲۱ کیلومتر را طی کرده و جستجوهایی...

پربازدیدکننده ترین خبر

عرضه خدمات انتقال بین مداری برای ماهواره‌های کوچک در پرتاب‌های اسپیس ایکس

شرکت آمریکایی مومنتوس (Momentus) برای پرتاب رایدشیر (Rideshare) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) خدمات انتقال بین مداری ارائه می‌کند. در این پرتاب ابتدا ماهواره‌های کوچک با ماهواره بر فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس به مدار زمین منتقل می‌شوند. سپس هر یک از ماهواره‌ها با سامانه پیشرانش شرکت مومنتوس به مدار با ارتفاع دلخواه خود منتقل می‌شود. این انتقال با شاتل مداری ویگوراید (Vigoride) شرکت مومنتوس انجام می‌شود که می‌تواند چندین ماهواره با ​جرم مجموع حداکثر تا ۲۵۰ کیلوگرم را به مدارهای دلخواهشان منتقل کند. امکان قرار دادن چندین ماهواره در ارتفاع‌های مختلف تنها با یک پرتاب قابلیت مهم این مأموریت خواهد بود که باعث ارزان‌تر تمام شدن قرار دادن ماهواره‌ها در مدار می‌شود.