1398/06/06

معرفی وبسایت Heavens-Above

اگر نیاز به کسب اطلاعاتی در مورد مدارهای ایستگاه فضایی بین‌المللی، منظومه‌های ماهواره‌ای یا هر شیء نورانی‌ای که در اطراف زمین گردش می‌کند داشته باشید، وبسایت هونز-اباو (Heavens-Above) از گزینه‌هایی است که باید حتما به آن سر بزنید.
معرفی وبسایت Heavens-Above

علیرضا فتحی: اگر نیاز به کسب اطلاعاتی در مورد مدارهای ایستگاه فضایی بین‌المللی، منظومه‌های ماهواره‌ای یا هر شیء نورانی‌ای که در اطراف زمین گردش می‌کند داشته باشید، وبسایت هونز-اباو (Heavens-Above) از گزینه‌هایی است که باید حتما به آن سر بزنید. این وبسایت شاید از لحاظ جذابیت بصری رابط کاربری قابل مقایسه با وبسایت‌های معروف فضایی نباشد اما اطلاعاتی که در آن ارائه می‌گردد مفید و قابل اطمینان هستند. هونز-اباو که با نشانی https://www.heavens-above.com/ در دسترس می‌باشد، به عنوان یک سایت اینترنتی غیر انتفاعی توسط کریس پیت (Chris Peat) راه‌اندازی شده است. هدف وی از راه‌اندازی این وبسایت، کمک به مردم برای مشاهده و ردیابی ماهواره‌ها در مدارهای زمین، بدون نیاز به تجهیزات اپتیکال همچون دوربین و تلسکوپ می‌باشد. ماهنامه آمریکایی اسکای اند تلسکوپ (Sky & Telescope) در سال ۲۰۱۲ هونز-اباو را به عنوان محبوب‌ترین وبسایت برای ردیابی ماهواره‌ها معرفی کرده است.

معرفی وبسایت Heavens-Above

در سایت هونز-اباو می‌توان مسیر عبور ماهواره‌ها را با پس‌زمینه ستارگان مشاهده نمود. ضمن اینکه سازه‌های فضایی خاص از جمله ایستگاه فضایی، ماهواره‌های منظومه شرکت ایریدیوم (Iridium)، شاتل فضایی (Space shuttle) تا قبل از بازنشستگی در سال ۲۰۱۱ و پروژه‌های اسپیس ایکس (SpaceX) در این وبسایت از اهمیتی ویژه برخوردار هستند. هونز-اباو همچنین اطلاعات مفیدی در مورد دنباله‌دارها، شهابسنگ‌ها، سیاره‌ها و دیگر اشیاء قابل مشاهده از زمین ارائه می‌کند. کاربران می‌توانند با انتخاب نقطه‌ای از روی نقشه جهان، چشم‌انداز مورد نظر خود را انتخاب کنند. لیست اشیاء، روشنایی آن‌ها، زمان و جهت لازم برای مشاهده آن‌ها و داده‌های موقعیت ایستگاه فضایی، ماهواره‌برها، ماهواره‌ها، زباله‌های فضایی، خورشید، ماه و سیاره‌ها در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهد.

معرفی وبسایت Heavens-Above

به غیر از بخش‌های آماری وسایت هونز-اباو که در مورد آن‌ها صحبت شد، بخش‌های جالی نیز در این وبسایت وجود دارد که به شبیه‌سازی‌های سه بعدی و انیمیشن‌های تعاملی اختصاص یافته‌اند. به عنوان مثال می‌توان به شبیه‌سازی سه ‌بعدی ایستگاه فضایی، محل قرارگیری ماهواره‌های پرتاب‌شده از پروژه استارلینک (Starlink) شرکت اسپیس ایکس، و انیمیشنی تعاملی که مسیر خودرو تسلای پرتاب‌شده به فضا را نشان می‌دهد اشاره نمود. بررسی فاصله ایستگاه فضایی از زمین، پیش‌بینی ۱۰ روزه مسیر برخی از ماهواره‌ها، بانک داده‌ای از اطلاعات مداری و ماموریت تمامی ماهواره‌های پرتاب‌شده از سال 1957 تاکنون، و نمایش موقعیت کاوشگرهایی که از منظومه شمسی خارج شده‌اند، از دیگر بخش‌های وبسایت هونز-اباو می‌باشند. لازم به ذکر است که این وبسایت یک اپلیکیشن آندروید نیز دارد که از این آدرس قابل دریافت است.

معرفی وبسایت Heavens-Above
سازمان ها | Heavens-Above
افراد | Chris Peat

نجوم | معرفی وبسایت |

نظر شما
اخبار مرتبط

معرفی وبسایت جامعه مریخ (Mars Society)

1398/05/27
جامعه مریخ یکی از بزرگترین سازمان‌های غیر دولتی فضایی است که به مطالعه مریخ و کلنی‌سازی این سیاره اختصاص یافته است. این سازمان در سال ۱۹۹۸ توسط دکتر رابرت زوبرین (Robert Zubrin) تاسیس شده...

پربازدیدکننده ترین خبر

عرضه خدمات انتقال بین مداری برای ماهواره‌های کوچک در پرتاب‌های اسپیس ایکس

شرکت آمریکایی مومنتوس (Momentus) برای پرتاب رایدشیر (Rideshare) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) خدمات انتقال بین مداری ارائه می‌کند. در این پرتاب ابتدا ماهواره‌های کوچک با ماهواره بر فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس به مدار زمین منتقل می‌شوند. سپس هر یک از ماهواره‌ها با سامانه پیشرانش شرکت مومنتوس به مدار با ارتفاع دلخواه خود منتقل می‌شود. این انتقال با شاتل مداری ویگوراید (Vigoride) شرکت مومنتوس انجام می‌شود که می‌تواند چندین ماهواره با ​جرم مجموع حداکثر تا ۲۵۰ کیلوگرم را به مدارهای دلخواهشان منتقل کند. امکان قرار دادن چندین ماهواره در ارتفاع‌های مختلف تنها با یک پرتاب قابلیت مهم این مأموریت خواهد بود که باعث ارزان‌تر تمام شدن قرار دادن ماهواره‌ها در مدار می‌شود.