1398/06/05

اولین استارت‌آپ نجومی در آسمان ایران رؤیت شد!

منجمان ایرانی با تولد یک استارت‌آپِ «کشف زباله فضایی» فعالیت‌های پر تلاش خود را برای پایه‌گذاری زیرساخت‌های لازم برای تهیه نقشه ترافیک فضایی آغاز کردند.
اولین استارت‌آپ نجومی در آسمان ایران رؤیت شد!

منجمان ایرانی با تولد یک استارت‌آپِ «کشف زباله فضایی» فعالیت‌های پر تلاش خود را برای پایه‌گذاری زیرساخت‌های لازم برای تهیه نقشه ترافیک فضایی آغاز کردند. در این مسیر نام ایران در فهرست کشورهایی قرار می‌گیرد که دارای توانایی تعیین مسیر امن پرتابه‌های فضایی است و در آینده توان پاسخگویی به الزامات حقوقی بین‌المللی وضع شده را از سوی سازمان ملل در زمینه برخوردهای فضایی خواهد داشت.

با آغاز پروژه‌هایی مانند استارلینک (Starlink) که با بیش از ۶۰ ماهواره در مدار شروع به‌ کار کرده و پایان آن آرایه‌ای با ۱۲۰۰۰ ماهواره خواهد بود، فضای لایه نزدیک زمین به شدت شلوغ خواهد شد و احتمال برخوردهای فضایی بسیار بالا می‌رود. بر این اساس امکان بازیگری در عرصه فضایی تنها برای کشورهایی ممکن خواهد بود که به مسیرهای امن تزریق ماهواره و کنترل فضایی اشراف دارند و سایرین از این موقعیت و عرصه محروم خواهند شد.

منجمان ایرانی با امکان‌سنجی، تولید دانش مورد نیاز را در این عرصه آغاز کرده‌ و گام‌های بلندی را در زمینه رصد، جمع‌آوری داده‌ها و پردازش تصاویر زباله‌های فضایی برداشته‌اند. فعالیت این استارت‌‌آپ با پشتیبانی ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی، حمل ‌و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و سازمان جغرافیایی از روز پنجشنبه ۷ شهریور مصادف با هفته دولت آغاز خواهد شد.

اولین استارت‌آپ نجومی در آسمان ایران رؤیت شد!

 در این مسیر ۵۰۰ منجم کشورمان از سراسر کشور و حتی ایرانیان مقیم خارج از کشور، در کنار ۱۰ رصدخانه نمونه ایران قرار گرفتند تا کشور ما نیز در مهم‌ترین فعالیت رصدی سهیم باشد. امسال در حالی اولین دوره رقابت کشف زباله فضایی برگزار می شود که طی این مدت در قالب برنامه‌های مختلف از منجمان آماتور در پروژه‌های گوناگونی استفاده شده است.

برگزاری چنین لیگ علمی در کشور دستاورد‌های مهمی دارد که مهم‌ترین آن شناسایی نخبگان و سرمایه‌گذاری روی آنان و ایجاد بانک زباله‌های فضایی است . برای اینکه منجمان بتوانند از توانمندی‌ها و ایده‌های خود به بهترین نحو استفاده کنند، اولین استارت‌آپ منجمین کشور ایجاد شده است.

«رقابت کشف زباله فضایی» مراحل مقدماتی و پیشرفته دارد که مرحله مقدماتی آن در کاروانسرای قصر بهرام در روز ۷ شهریور برگزار می گردد. از سوی دیگر قالب فعالیت در این رقابت‌ها بر پایه کار تیمی بوده و به همین خاطر تاکنون بیش از ۱۵ گروه در کشور تشکیل شده است.

اولین استارت‌آپ نجومی در آسمان ایران رؤیت شد!

در مرحله نهایی با تبدیل مشاهدات نجومی به کاتالوگ زباله‌های فضایی، امکان ارائه در بازارهای هدف میسر خواهد شد که عمدتاً شامل کشورهای پیشرفته فضایی هستند و این استارت‌آپ به شکوفایی اقتصادی خواهد رسید؛ البته دستیابی این آرمان نیازمند زمانی ۳ تا ۵ ساله خواهد بود.

علاقمندان می توانند با مراجعه به لینک https://chat.whatsapp.com/KJGCdQxySZI3M1qDjSVJ9f به عضویت  این گروه در آمده و تجربه یک فعالیت بین‌المللی را بدست آورند.

داخلی | استارت‌آپهای فضایی | رویدادها |

نظرات بینندگان
سهیل
1398/6/6 09:44:28
خیلی خوبه منجم باشی هم حضور داره
نظر شما
اخبار مرتبط

استارت‌‌آپی برای جمع آوری زباله‌های فضایی

1398/03/29
سامانه پیشنهادی استارت‌آپ نورث‌استار (NorthStar) برای جمع‌آوری اطلاعات درباره زباله‌های فضایی، راه‌اندازی یک صورت فلکی جدید از ماهواره‌های کوچک در سال ۲۰۲۱ است که از عکس برداری‌های مکرر،...

استارت‌آپ آمریکایی ایده‌ای برای بازیافت زباله‌های فضایی ارائه کرد

1398/04/18
هم‌اکنون بیش از ۳۰۰۰ ماهواره غیرفعال در مدار زمین قرار دارد. برخی از این ماهواره‌ها تنها به اندازه یک جعبه دستمال کاغذی هستند درحالیکه برخی دیگر با اندازه یک اتوبوس برابری می‌کنند. ماهواره‌های...

شرایط سرمایه‌گذاری دیجی‌کالا نکست بر روی استارت‌آپهای فضایی

1398/05/01
امیر صالحی، مدیرعامل دیجی کالا نکست طی مصاحبه‌ای با اسپاش در حاشیه نمایشگاه الکامپ، اظهار کرد: « استارت‌آپ‌های فضایی که بتوانند در استخراج و تحلیل داده‌های کلان قابل استفاده برای تحلیل...

واگذاری سه سامانه پایشی سنجش از دور به استارت‌آپ‌ها

1398/05/19
سازمان فضایی ایران تصمیم گرفته است ۳ سامانه پایشی حوزه فناوری سنجش از دور را به استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان این حوزه واگذار نماید. در همین راستا نخستین جلسه هماهنگی جهت واگذاری این...

پربازدیدکننده ترین خبر

اروپا نگران عقب افتادن از چین و آمریکا در صنعت فضایی

اروپا قصد دارد با تسریع برنامه‌های فضایی خود در مسابقه‌ای که امروزه میان آژانس‌های فضایی و شرکت‌های پیشگام در این عرصه مشاهده می‌شود، با سرعت بیشتری پیش‌ رود. در همین راستا تیری برتون (Thierry Breton)، رئیس بخش فضایی اتحادیه اروپا، اعلام کرده این قاره با توجه به پیشرفت‌های سریع شرکت‌های خصوصی مانند اسپیس‌ایکس (SpaceX) و همچنین موفقیت‌های چین در حوزه فضا، به پیشبرد برنامه‌های خود شتاب بیشتری خواهد بخشید.