1398/06/05

یارگیری انگلیس علیه گالیله

انگلستان در تلاش برای ایجاد یک اتحاد امنیتی موسوم به «پنج چشم» (Five Eyes) به منظور جلب حمایت‌ها برای ایجاد جایگزینی برای سامانه ماهواره‌ای ناوبری جهانی گالیلئو است. در همین راستا٬ مقامات آژانس فضایی انگلستان با نمایندگانی از کشورهای تشکیل دهنده پیمان امنیتی، شامل ایالات متحده، استرالیا، کانادا و نیوزلند،...
یارگیری انگلیس علیه گالیله

در ماه مارس سال ۲۰۱۸ و پس از موضوع برکزیت (Brexit) که مربوط به خروج انگلستان از اتحادیه اروپا می‌شود، کمیسیون اروپا (European Commission) از احتمال محرومیت انگلستان از برخی جنبه‌های استفاده از سامانه موقعیت‌یاب گالیلئو (Galileo) به خصوص در رابطه با سرویس پی‌آر‌اس (PRS) آن خبر داد؛ این در حالی بود که این کشور بیش از یک میلیارد پوند در این سامانه سرمایه‌گذاری کرده بود. پی‌آر‌اس (The Galileo Public Regulated Service به اختصار PRS) یک سرویس ناوبری رمزگذاری شده برای برخی کاربران دولتی است که مجاز به استفاده از آن هستند.

اکنون و بر اساس گزارش‌ها، انگلستان در تلاش برای ایجاد یک پیمان امنیتی موسوم به «پنج چشم» (Five Eyes) به منظور جلب حمایت‌ها برای ایجاد جایگزینی برای سامانه ماهواره‌ای ناوبری جهانی گالیلئو است. در همین راستا، مقامات آژانس فضایی انگلستان (UK Space Agency) با نمایندگانی از کشورهای تشکیل دهنده این پیمان، شامل ایالات متحده، استرالیا، کانادا و نیوزلند، تشکیل جلسه داده‌اند. لازم به توضیح است پیش‌تر مقامات آژانس فضایی انگلستان با نمایندگانی از کشورهای مذکور جهت تشکیل اتحادی امنیتی رایزنی کرده‌اند.

نخست‌وزیر سابق ترزا می (Theresa May) با وجود تمایل انگلستان برای باقی ماندن در پروژه گالیلئو، پس از این اقدام کمیسیون اروپا، از پیگیری طرحی برای ایجاد سامانه موقعیت‌یاب ماهواره‌ای جایگزین خبر داده بود.
منبع: gpsdaily
سازمان ها | European Commission | UK Space Agency
افراد | Theresa May

ناوبری فضایی | دیپلماسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

خرابی بی‌سابقه ماهواره‌های موقعیت‌یاب اروپا

1398/04/25
سامانه ماهواره‌ای مکان‌یابی اختصاصی اروپا موسوم به گالیلئو (Galileo) از تاریخ ۱۱ ژوئیه (۲۰ تیر) از کار افتاده و این رویداد بی‌سابقه موجب نگرانی‌های جدی شده است.

ماموریت فضایی انگلستان جهت بررسی فیزیک و طوفان‌های خورشیدی

1398/05/22
سالیس (SULIS) نام یک ماموریت علمی خورشیدی است که توسط انگلستان هدایت می‌شود و برای پاسخ به سؤالات اساسی درباره فیزیک و ویژگی‌های طوفان‌های خورشیدی طراحی شده است. این ماموریت شامل گروهی از...

پربازدیدکننده ترین خبر

عرضه خدمات انتقال بین مداری برای ماهواره‌های کوچک در پرتاب‌های اسپیس ایکس

شرکت آمریکایی مومنتوس (Momentus) برای پرتاب رایدشیر (Rideshare) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) خدمات انتقال بین مداری ارائه می‌کند. در این پرتاب ابتدا ماهواره‌های کوچک با ماهواره بر فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس به مدار زمین منتقل می‌شوند. سپس هر یک از ماهواره‌ها با سامانه پیشرانش شرکت مومنتوس به مدار با ارتفاع دلخواه خود منتقل می‌شود. این انتقال با شاتل مداری ویگوراید (Vigoride) شرکت مومنتوس انجام می‌شود که می‌تواند چندین ماهواره با ​جرم مجموع حداکثر تا ۲۵۰ کیلوگرم را به مدارهای دلخواهشان منتقل کند. امکان قرار دادن چندین ماهواره در ارتفاع‌های مختلف تنها با یک پرتاب قابلیت مهم این مأموریت خواهد بود که باعث ارزان‌تر تمام شدن قرار دادن ماهواره‌ها در مدار می‌شود.