1398/06/05

کشف یک سیاره فراخورشیدی جدید که سه کوتوله سرخ سطح آن را می‌سوزانند

آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، از کشف یک سیاره فراخورشیدی جدید در فاصله ۲۲ سال نوری از زمین خبر داد. این سیاره توسط تلسکوپ فضایی تِس (TESS) کشف شده و LTT 1445Ab نام گرفته است.
کشف یک سیاره فراخورشیدی جدید که سه کوتوله سرخ سطح آن را می‌سوزانند

آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، از کشف یک سیاره فراخورشیدی جدید در فاصله ۲۲ سال نوری از زمین خبر داد. این سیاره توسط تلسکوپ فضایی تِس (TESS) کشف شده و LTT 1445Ab نام گرفته است.

تیمی از اخترشناسان مرکز اخترفیزیک هاروارد (Harvard Center for Astrophysics) با بررسی داده‌های تلسکوپ فضایی تِس این سیاره فراخورشیدی را کشف کرده‌اند. اخترشناسان می‌گویند این سیاره احتمالاً یک سیاره سنگی است و با سرعت بسیار زیادی به دور ستاره نزدیک خود می‌چرخد؛ به طوری که در مدت تنها ۵ روز حول این ستاره گردش می‌کند.

سیاره LTT 1445Ab فاصله بسیار کمی با ستاره مادر خود داشته و دانشمندان تخمین می‌زنند سطح این سیاره بسیار سوزان بوده و دمایی در حدود ۳۲۰ درجه فارنهایت (۱۶۰ درجه سلسیوس) داشته باشد که با دمای درون فر اجاق برابری می‌کند.

کشف یک سیاره فراخورشیدی جدید که سه کوتوله سرخ سطح آن را می‌سوزانند

علاوه بر سیاره مذکور، دو ستاره دیگر نیز در فاصله‌ای نسبتاً دور از این سیاره قرار گرفته و به دور هم می‌چرخند؛ این بدان معنی است که سیاره LTT 1445Ab جزوی از یک سامانه سه ستاره‌ای است. ناسا اعلام کرده هر سه ستاره در این سامانه، کوتوله سرخ هستند. کوتوله‌های سرخ دمای پایین‌تری نسبت به ستاره‌های زرد مانند خورشید داشته ولی مدت زمان طولانی‌تری به درخشش خود ادامه می‌دهند.

سیاره LTT 1445Ab دومین سیاره شناخته شده در نزدیکی زمین است که از مجاور ستاره مادر خود گذر کرده و در تابش نور آن اختلال جزئی ایجاد می‌نماید. تلسکوپ فضایی تِس طوری طراحی شده تا سیاراتی را که از مقابل ستاره مادر خود گذر می کنند، شناسایی کند.

نزدیک ترین سیاره به زمین که از مقابل ستاره نزدیک خود گذر می کند HD 219134 bc نام داشته که ۲۱ سال نوری از زمین فاصله دارد.

منبع: دیجیاتو
سازمان ها | NASA | Harvard Center for Astrophysics

نجوم | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

کشف ۲۱ سیاره خارج از منظومه شمسی توسط تلسکوپ تِس

1398/05/07
آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، اعلام کرده تلسکوپ تِس (TESS) در سال نخست فعالیت خود ۲۱ سیاره خارج از منظومه شمسی را شناسایی نموده و علاوه بر آن تعداد زیادی سیارک و ستاره دنباله‌دار نیز...

یک دانشمند ایرانی سیاه‌چاله‌ای با ابعاد چهل میلیارد برابر خورشید را کشف کرد

1398/05/22
یک دانشمند ایرانی یکی از بزرگترین سیاه‌چاله‌های جهان را شناسایی کرد؛ برآورد شده که این سیاه‌چاله ۴۰ میلیارد بار بزرگ‌تر از خورشید است. کیانوش مهرگان و همکارانش از انستیتوی فیزیک ماکس پلانک...

کشف مجموعه‌ای از کهکشان‌های باستانی عظیم

1398/05/26
گروهی از منجمان موفق به کشف کهکشان‌های باستانی جدیدی شدند که در فاصله ۱۱.۵ میلیارد سال نوری از ما قرار داشته و در محدوده طیف نوری هستند که توسط بسیاری از تلسکوپ‌ها قابل ردیابی نیست. اکتشاف...

هشت انفجار رادیویی اسرارآمیز در اعماق فضا کشف شد

1398/05/28
محققان موفق به کشف هشت انفجار جدید رادیویی اسرارآمیز در اعماق فضا شدند؛ این موفقیت می‌تواند به کشف منشاء این انفجارها کمک کند. این سیگنال‌های جدید که با استفاده از تلسکوپ رادیویی کانادایی...

پربازدیدکننده ترین خبر

روسیه در فکر ساخت یک ایستگاه فضایی جدید است

​آژانس فضایی روسیه (Roscosmos) اعلام کرده در ‌فکر ساخت یک ایستگاه فضایی جدید است. دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس این آژانس، با بیان اینکه کار ساخت ایستگاه جدید را باید هرچه سریع‌تر آغاز کرد، گفت: «روسیه همواره در عرصه ساخت ایستگاه‌های فضایی پیشتاز بوده است.» به‌گفته راگوزین، ایستگاه فضایی بین‌المللی حداکثر هفت تا ده سال عمر خواهد کرد و در شماری از قسمت‌های آن نشانه‌های فرسودگی دیده می‌شود.