1398/06/04

مذاکرات امارات و قزاقستان در زمینه همکاری‌های فضایی

​در دیدار اخیر میان وزیر امور خارجه قزاقستان، بیبوت آتامکولوف (Beibut Atamkulov)، و سفیر امارات متحده عربی، سلطان احمد الجابر (Sultan Ahmed Al Jaber)، مسائل همکاری با امارات متحده عربی در حوزه اکتشافات فضایی در قزاقستان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
مذاکرات امارات و قزاقستان در زمینه همکاری‌های فضایی

در دیدار اخیر میان وزیر امور خارجه قزاقستان، بیبوت آتامکولوف (Beibut Atamkulov)، و سفیر امارات متحده عربی، سلطان احمد الجابر (Sultan Ahmed Al Jaber)، مسائل همکاری با امارات متحده عربی در حوزه اکتشافات فضایی در قزاقستان مورد بحث و بررسی قرار گرفت. همکاری در زمینه ایجاد یک مجموعه موشکی فضایی در پایگاه هوایی بایکونور (Baikonur Cosmodrome) بر مبنای فضاپیماهای روسی سایوز (Soyuz)، موضوعی است که در همکاری‌های فضایی امارات و قزاقستان بر آن تأکید شد.

در این زمینه، طرفین بر اهمیت ایجاد یک مجموعه موشکی در محدوده ایستگاه فضایی بایکونور از طریق مدرنیزه کردن سایت‌های پرتاب فضاپیمای سایوز و ماهواره‌بر سایوز ۲ (Soyuz 2)، که مورد درخواست‌های مکرر بازارهای جهانی برای ارائه خدمات است، تاکید کردند. روسیه یک شریک این پروژه در کنار قزاقستان و امارات متحده عربی است. در مقابل، طرف امارات متحده عربی ضمن ابراز قدردانی از قزاقستان برای حمایت و همکاری در توسعه صنایع فضایی در این کشور، اشاره کرد که پرواز نخستین فضانورد اماراتی هزا المنصوری (Hazza Al Mansouri) از پایگاه فضایی بایکونور برای ۲۵ سپتامبر (3 مهر) برنامه‌ریزی شده است.

امارات متحده عربی به‌ دنبال افزایش سرمایه‌گذاری اقتصادی در بخش فضایی و نیز جذب سرمایه‌های داخلی برای گسترش صنعت فضایی این کشور است. آژانس فضایی این کشور سال ۲۰۱۸ از برنامه‌ای ملی برای ارتقای سرمایه‌گذاری فضایی خبر داد که بخشی از هدفی بزرگ‌تر، یعنی تبدیل این کشور به یکی از پیشتازان فضا ازطریق مأموریت‌هایی همچون «سفر به مریخ» و «فرستادن اولین انسان» به فضا است.

پیش‌تر نیز همکاری‌هایی میان امارات و قزاقستان در حوزه فضایی صورت گرفته است؛ از جمله این همکاری‌ها می‌توان به امضای قرارداد میان دانشگاه شارجه امارات (University of Sharjah) با یکی از بزرگترین شرکت‌های سنجش از دور قزاقستان به نام قاریش ساپاری (Gharysh Sapary Company) برای به اشتراک‌گذاری فناوری‌ها و سامانه‌های فضایی اشاره نمود.

دیپلماسی فضایی | راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

ماهواره نظامی سنجش از دور امارات توسط آژانس فضایی اروپا پرتاب خواهد شد

1398/04/17
آژانس فضایی اروپا (ESA) فالکون‌آی-۱ (Falcon Eye 1) را که ماهواره نظامی سنجش از دور نیروهای مسلح امارات (United Arab Emirates Armed Forces) است را به فضا پرتاب کرد. این پرتاب دوشنبه ۱۷ تیر...

همکاری فضایی سازمان فضایی اروپا با سازمان ملل

1398/04/17
برای کمک به افزایش اطلاعات همه کشورها از فضا و تاثیری که صنعت فضا در دستیابی به توسعه پایدار دارد، دفتر فضایی سازمان ملل متحد (UNOOSA) و سازمان فضایی اروپا (ESA) یک تفاهم‌نامه همکاری امضا...

ابراز علاقه‌مندی چین برای همکاری‌های فضایی با هند

1398/05/06
پس از پرتاب موفقیت‌آمیز فضاپیمای جی‌اس‌ال‌وی (GSLV) هند به فضا و آغاز ماموریت اکتشاف ماه موسوم به چاندرایان ۲ (Chandrayaan 2)، چین ضمن تبریک به هند اعلام کرد که علاقه‌مند به همکاری با دهلی...

پربازدیدکننده ترین خبر

عرضه خدمات انتقال بین مداری برای ماهواره‌های کوچک در پرتاب‌های اسپیس ایکس

شرکت آمریکایی مومنتوس (Momentus) برای پرتاب رایدشیر (Rideshare) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) خدمات انتقال بین مداری ارائه می‌کند. در این پرتاب ابتدا ماهواره‌های کوچک با ماهواره بر فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس به مدار زمین منتقل می‌شوند. سپس هر یک از ماهواره‌ها با سامانه پیشرانش شرکت مومنتوس به مدار با ارتفاع دلخواه خود منتقل می‌شود. این انتقال با شاتل مداری ویگوراید (Vigoride) شرکت مومنتوس انجام می‌شود که می‌تواند چندین ماهواره با ​جرم مجموع حداکثر تا ۲۵۰ کیلوگرم را به مدارهای دلخواهشان منتقل کند. امکان قرار دادن چندین ماهواره در ارتفاع‌های مختلف تنها با یک پرتاب قابلیت مهم این مأموریت خواهد بود که باعث ارزان‌تر تمام شدن قرار دادن ماهواره‌ها در مدار می‌شود.