1398/06/06

نخستین تصویر چاندرایان ۲ از ماه

ماه‌نورد هندی چاندرایان ٢ (Chandrayaan 2) که به تازگی وارد مدار ماه شده است، نخستین تصویر خود را از فاصله ٢٦٥٠ کیلومتری از ماه ثبت کرد.
نخستین تصویر چاندرایان ۲ از ماه

فضاپیمای هندی چاندرایان ٢ (Chandrayaan 2) که به تازگی وارد مدار ماه شده است، نخستین تصویر خود را از فاصله ٢٦٥٠ کیلومتری از ماه ثبت کرد. این تصویر توسط دوربین LI4 نصب شده روی دستگاه فرودی این فضاپیما به نام ویکرام (Vikram) ثبت شده است. این فرودگر به افتخار پدر برنامه فضایی هندی دکتر ویکرام سراباهی (Vikram Sarabhai)٬ به اسم او نامگذاری شده است.

نخستین تصویر چاندرایان ۲ از ماه

در سمت راست بالای تصویر، یکی از دریاواره‌های ماه با نام دریای شرقی (Mare Orientale) و در سمت چپ تصویر، دهانه برخوردی آپولو (Apollo Crater) قابل مشاهده است.

چاندریان ۲ دومین مأموریت سازمان فضایی هند (ISRO) به ماه است و هدف آن مطالعه عناصر اولیه و سیر تکامل ماه می‌باشد. این فضاپیما دارای سه بخش اصلی است که شامل یک مدارگرد، یک سطح‌نشین و یک سطح‌نورد می‌شوند. هرکدام ازاین بخش‌ها دارای مأموریت و تجهیزات مخصوص خودشان هستند. پرتاب فضاپیمای چانداریان ۲ روز ۳۱ تیرماه سال جاری از پایگاه فضایی ساتیش داوان (Satish Dhawan Space Center) و توسط حامل فضایی جی‌اس‌ال‌وی ۳ (GSLV_III) انجام گرفت.

سازمان ها | isro | Satish Dhawan Space Center
افراد | Vikram Sarabhai

کاوش‌های فضایی | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما
اخبار مرتبط

نخستین تصویر فضاپیمای چاندرایان-۲ از زمین

1398/05/16
آژانس پژوهش‌های فضایی هند (ISRO) در حساب رسمی خود در توییتر، نخستین تصویر فضاپیمای چاندرایان-۲ (Chandrayaan-2) را از زمین منتشر کرده است.

۴ تصویر زیبا از زمین از منظر ایستگاه فضایی بین‌المللی

1398/05/19
فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی به تازگی چند عکس جدید از زمین ثبت کرده‌اند؛ عکس‌هایی که از فاصله‌ی ۲۵۰ مایلی از فراز زمین گرفته شده‌اند.

تصاویر ثبت شده از ماه درخشان‌تر از خورشید!

1398/05/28
اگر چشمان ما می‌توانست پرتوهای گاما را مشاهده کند، ماه روشن‌تر از خورشید دیده می‌شد. تلسکوپ فضایی پرتو گامای فرمی (Fermi Gamma-ray Space Telescope) متعلق به سازمان ناسا (NASA) اخیرا موفق...

نخستین تصویر ثبت شده از زمین توسط فضانورد جدید ایستگاه فضایی بین‌المللی

1398/05/14
لوکا پرامیتانو (Luca Parmitano) فضانورد آژانس فضایی اروپا (European Space Agency) که به همراه دو فضانورد دیگر به تازگی به ایستگاه فضایی بین‌المللی اعزام شده است، نخستین عکس خود را از فضا...

پربازدیدکننده ترین خبر

انتشار تصاویر ماهواره‌ای از حادثه انفجار نطنز و گمانه‌زنی‌ها درباره آن

روز پنج‌شنبه ۱۲تیر حادثه انفجاری در تأسیسات هسته‌ای نظنز واقع در استان اصفهان رخ داد؛ تأسیساتی که بخشی از مجموعه زیرزمینی مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران برای غنی‌سازی اورانیوم محسوب می‌شود. در همین راستا انتشار تصاویر ماهواره‌ای گمانه‌زنی‌هایی را به‌دنبال داشته است. ماهواره‌های ناسا نیز که آتش‌سوزی‌های جهان را رصد می‌کنند، وقوع آتش‌سوزی در شمال غربی تأسیسات نطنز را تایید کرده‌اند؛ زمان آتش‌سوزی حدوداً ساعت ۲ بامداد روز ۱۲تیر بوده است.