1398/06/06

ناسا برنامه ارسال کاوشگر به قمر اروپا را تأیید کرد

​مطابق اعلام آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، کاوشگر کلیپر (Clipper) احتمال وجود حیات در اقیانوس‌های منجمد یکی از قمرهای سیاره مشتری را بررسی خواهد کرد.
ناسا برنامه ارسال کاوشگر به قمر اروپا را تأیید کرد

مطابق اعلام آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، کاوشگر کلیپر (Clipper) احتمال وجود حیات در اقیانوس‌های منجمد یکی از قمرهای سیاره مشتری را بررسی خواهد کرد.

محققین مدت‌هاست معتقدند یکی از قمرهای مشتری به نام اروپا (Europa) اقیانوسی از آب را زیر پوسته ضخیم یخی خود دارد. از آنجا که وجود آب به احتمال فراوان برابر با وجود اَشکالی از حیات است، ناسا پروژه ارسال کاوشگر کلیپر به این قمر را با هدف بررسی وجود شرایط حیات در آن در دست بررسی داشت و حالا آن را تأیید کرده است.

بررسی این پروژه از دو سال قبل شروع شد و مرحله بعدی آن به توسعه و آزمایش طراحی نهایی فضاپیمایی می‌پردازد که به سوی قمر اروپا پرتاب خواهد شد. بر اساس جدول زمان‌بندی ناسا، این فضاپیما بین سال های ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۵ پرتاب می‌شود اما از آنجا که عملی شدن آن به توسعه حامل فضایی اس‌ال‌اس (SLS) وابسته است، بعید به نظر می‌رسد که تا سه سال دیگر شاهد پرتاب فضاپیمای کلیپر باشیم.

ناسا برنامه ارسال کاوشگر به قمر اروپا را تأیید کرد

طرح‌هایی که در سال ۲۰۱۷ به ناسا ارائه شد شامل فرودگری بود که سطح یخ‌زده قمر مذکور و لایه‌های زیرین آن را بررسی می‌کرد. دلیل بررسی لایه‌های پایین این است که به باور محققان، لایه‌های زیرین پوسته یخی قمر اروپا حاوی نمک خوراکی است و از این نظر شباهت‌هایی به سیاره زمین دارد.

قمر اروپا به خاطر ویژگی‌های خاصی که دارد، پس از زمین از بالاترین شانس برای میزبانی حیات برخوردار است. در صورتی که واقعا اقیانوس مد نظر دانشمندان در این منطقه وجود داشته باشد، کاوشگر ناسا به احتمال فراوان نشانه‌هایی از حیات یا حداقل بقایای آن را پیدا خواهد کرد.

ناسا تا کنون با استفاده از حسگرهای فروسرخ و فرابنفش فضاپیمای نیو هورایزنز (New Horizons) و طیف‌نگار تلسکوپ فضایی هابل (Hubble) به مطالعه سیاره مشتری و قمرهای آن پرداخته است.

منبع: دیجیاتو
سازمان ها | NASA

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

احتمال وجود نمک خوراکی در قمر مشتری

1398/03/28
محققان معتقدند اقیانوسی که زیر پوسته یخی ضخیم قمر اروپا (Europa) قرار دارد احتمالاً حاوی نمک خوراکی است و خبر از شباهت‌های فراوان این قمر مشتری با کره خاکی ما می‌دهد. در پژوهشی جدید، محققان...

ناسا کاوشگر پرنده به قمر زحل می‌فرستد

1398/04/09
آژانس فضایی آمریکا، ناسا، اعلام کرد قصد دارد طی یک مأموریت جدید، یک کاوشگر پرنده موسوم به دراگون‌فلای (Dragonfly) را به بزرگترین قمر زحل یعنی تایتان (Titan) بفرستد. این کاوشگر بدون چرخ،...

پربازدیدکننده ترین خبر

عرضه خدمات انتقال بین مداری برای ماهواره‌های کوچک در پرتاب‌های اسپیس ایکس

شرکت آمریکایی مومنتوس (Momentus) برای پرتاب رایدشیر (Rideshare) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) خدمات انتقال بین مداری ارائه می‌کند. در این پرتاب ابتدا ماهواره‌های کوچک با ماهواره بر فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس به مدار زمین منتقل می‌شوند. سپس هر یک از ماهواره‌ها با سامانه پیشرانش شرکت مومنتوس به مدار با ارتفاع دلخواه خود منتقل می‌شود. این انتقال با شاتل مداری ویگوراید (Vigoride) شرکت مومنتوس انجام می‌شود که می‌تواند چندین ماهواره با ​جرم مجموع حداکثر تا ۲۵۰ کیلوگرم را به مدارهای دلخواهشان منتقل کند. امکان قرار دادن چندین ماهواره در ارتفاع‌های مختلف تنها با یک پرتاب قابلیت مهم این مأموریت خواهد بود که باعث ارزان‌تر تمام شدن قرار دادن ماهواره‌ها در مدار می‌شود.