1398/06/03

ایده جدید ایلان ماسک برای زمینی‌سازی مریخ؛ استفاده از هزاران ماهواره آینه‌دار

ایلان ماسک (Elon Musk) پس از پیشنهاد منفجر کردن بمب اتم برای زمینی‌سازی مریخ راه حل دیگری برای قابل سکونت کردن این سیاره پیشنهاد داده است؛ استفاده از هزاران ماهواره آینه‌دار برای گرم کردن سیاره سرخ.
ایده جدید ایلان ماسک برای زمینی‌سازی مریخ؛ استفاده از هزاران ماهواره آینه‌دار

ایلان ماسک (Elon Musk) پس از پیشنهاد منفجر کردن بمب اتم برای زمینی‌سازی مریخ راه حل دیگری برای قابل سکونت کردن این سیاره پیشنهاد داده است؛ استفاده از هزاران ماهواره آینه‌دار برای گرم کردن سیاره سرخ.

ماسک در توییتی از نظریه جدید خود برای قابل سکونت کردن مریخ برای انسان‌ها پرده برداشت: «فکر می‌کنم استفاده از هزاران ماهواره با پنل‌های انعکاسی ایده بهتری نسبت به منفجر کردن بمب اتمی برای گرم کردن سطح مریخ باشد.» با این حال ماسک استفاده از بمب اتمی را منتفی نداست و در توییت دیگری نوشت: «در ایده بمباران اتمی چندین واکنش هسته‌ای در بالای اتمسفر این سیاره رخ داده و منجر به تولید خورشید‌های مصنوعی می‌شود. این کار باعث مسموم شدن اتمسفر مریخ نشده و خطری ندارد.»

ایده جدید ایلان ماسک برای زمینی‌سازی مریخ؛ استفاده از هزاران ماهواره آینه‌دار

ایده به کارگیری ماهواره‌های آینه‌دار به جای بمب هسته‌ای از جدیدترین تلاش‌های ماسک برای زمینی‌سازی مریخ است. البته برای این کار چالش‌های بزرگی وجود دارد که ماسک به آن‌ها اشاره‌ای نکرده است. دانشمندان می‌گویند انفجار بمب هسته‌ای در بالای جو مریخ منجر به تشکیل ابرهایی بزرگ در جو این سیاره خواهد شد و با جلوگیری از رد شدن نور خورشید از جو، سطح این سیاره به جای گرم شدن سردتر خواهد شد.

همچنین سال گذشته پژوهشی منتشر شد که مطابق آن صرفاً رها کردن گاز دی‌اکسید کربن این سیاره برای اینکه جو آن به اندازه کافی دگرگون شود، کافی نخواهد بود. ضمن اینکه برخلاف زمین، جو مریخ همواره در حال از بین رفتن است و هر چه گاز در آن رها شود پس از مدتی به آرامی در فضای اطراف پخش خواهد شد.

منبع: دیجیاتو

افراد | Elon Musk

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

قابل سکونت کردن مریخ با یک اینچ هواژل سیلیسی!

1398/05/01
به تازگی محققان دانشگاه هاروارد (Harvard University) نشان داده‌اند که لایه‌های نازکی از هواژل (aerogel) سیلیسی می‌تواند علاوه بر گرم کردن سطح مریخ، جلوی اشعه ماوراء بنفش را بگیرد، در حالی...

ایلان ماسک: استارشیپ در سال ۲۰۲۱ روی ماه می‌نشیند

1398/05/02
ایلان ماسک (Elon Musk) مدیر عامل شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) در تازه‌ترین اظهار نظر خود اعلام کرده که تیم تحت مدیریت وی فضاپیمای استارشیپ (Starship) را تا اوایل سال ۲۰۲۱ میلادی روی سطح ماه...

همکاری ناسا و آژانس فضایی اروپا برای بررسی آثار زندگی در مریخ

1398/05/13
نمایندگان آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، و آژانس فضایی اروپا (ESA) برای اولین بار به تشریح جزئیات برنامه همکاری‌های مشترک خود در مورد مریخ‌نورد بعدی ناسا، مارس ۲۰۲۰ (Mars 2020)، پرداختند.

تاکید دوباره مدیرعامل اسپیس‌ایکس بر بمباران اتمی مریخ!

1398/05/27
ایلان ماسک (Elon Musk) مدیرعامل شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) با انتشار توییتی بار دیگر بر دیدگاه خود مبنی بر بمباران اتمی مریخ با هدف تبدیل آن به سیاره‌ای قابل سکونت برای بشر، پافشاری کرد.

پربازدیدکننده ترین خبر

عرضه خدمات انتقال بین مداری برای ماهواره‌های کوچک در پرتاب‌های اسپیس ایکس

شرکت آمریکایی مومنتوس (Momentus) برای پرتاب رایدشیر (Rideshare) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) خدمات انتقال بین مداری ارائه می‌کند. در این پرتاب ابتدا ماهواره‌های کوچک با ماهواره بر فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس به مدار زمین منتقل می‌شوند. سپس هر یک از ماهواره‌ها با سامانه پیشرانش شرکت مومنتوس به مدار با ارتفاع دلخواه خود منتقل می‌شود. این انتقال با شاتل مداری ویگوراید (Vigoride) شرکت مومنتوس انجام می‌شود که می‌تواند چندین ماهواره با ​جرم مجموع حداکثر تا ۲۵۰ کیلوگرم را به مدارهای دلخواهشان منتقل کند. امکان قرار دادن چندین ماهواره در ارتفاع‌های مختلف تنها با یک پرتاب قابلیت مهم این مأموریت خواهد بود که باعث ارزان‌تر تمام شدن قرار دادن ماهواره‌ها در مدار می‌شود.