1398/06/02

اعلام جزئیات راهبرد توسعه شبکه ناوبری کشور در آینده‌ای نزدیک

رئیس سازمان فضایی ایران از اعلام جزئیات راهبرد توسعه شبکه ناوبری کشور در آینده نزدیک خبر داد. وی در این زمینه گفت: «جلساتی با وزارت راه و سازمان‌های مرتبط آغاز کرده‌ایم و در آینده نزدیک جزئیات راهبرد توسعه شبکه ناوبری کشور اعلام خواهد شد.»
اعلام جزئیات راهبرد توسعه شبکه ناوبری کشور در آینده‌ای نزدیک

یکی از مسائلی که در حوزه فضایی دنبال می‌شود موضوع ماهواره‌های ناوبری است که بحث موقعیت‌یابی و شبکه ناوبری برعهده آن‌هاست. در همین راستا رئیس سازمان فضایی ایران از اعلام جزئیات راهبرد توسعه شبکه ناوبری کشور در آینده نزدیک خبر داد. دکتر مرتضی براری در این باره گفت: «در برنامه ۱۰ ساله دوم سازمان فضایی بر موقعیت‌ها و داده‌های مکانی تاکید کرده‌ایم. ما چندین شبکه ماهواره‌ای در مدار داریم. سنجش از دور، ماهواره‌های مخابراتی و دیگری ماهواره‌های ناوبری که این‌ها بحث موقعیت‌یابی و شبکه ناوبری را برعهده دارند. یکی از سرفصل‌های مهم در برنامه ۱۰ساله دوم ماهواره‌های ناوبری است.»

وی تصریح کرد: «ما اکنون برای داده‌های مکانی از ظرفیت داده‌های شبکه‌های جهانی استفاده می‌کنیم و در حال تدوین یک راهبرد هستیم تا برای پیشرفت در این حوزه تصمیم‌گیری نماییم. بدین منظور دو راه پیش رو داریم؛ یکی اینکه بتوانیم زمینه را برای همکاری با یکی از شبکه‌های جهانی هموار کنیم، دیگر اینکه خودمان یک شبکه ناوبری مستقل داشته باشیم. جلساتی با وزارت راه و سازمان‌های مرتبط آغاز کرده‌ایم و در آینده نزدیک جزئیات راهبرد توسعه شبکه ناوبری کشور اعلام خواهد شد.»

سامانه ماهواره‌ای ناوبری جهانی (Global Navigation Satellite System به اختصار GNSS) سامانه‌هایی هستند که به گیرنده‌های کوچک اجازه می‌دهند موقعیت خود را (طول، عرض و ارتفاع جغرافیایی) با خطای چند متری مشخص نمایند. این قابلیت از طریق انتقال امواج رادیویی بین دستگاه و ماهواره صورت می‌گیرد.

سامانه‌های ناوبری و تعیین موقعیت مبتنی بر ماهواره که سامانه ماهواره‌ای موقعیت‌یاب جهانی یا جی‌پی‌اس (GPS) آمریکا از انواع آن است، امروزه یکی از رایج‌ترین سامانه‌های کاربردی در زمینه‌های مختلف محسوب می‌شود. هرچند بعضی از این شبکه‌ها تا حدی گسترش یافته‌اند که معمولی‌ترین کاربران در کشورها و نقاط مختلف جهان را قادر به بهره‌برداری رایگان و آسان از امکانات خود می‌سازد، اما در این میان برخی از کشورها بنا به دلایلی همچون تامین جنبه‌های اقتصادی و یا حفظ امنیت شبکه‌های اطلاعاتی خود و حتی تضمین استمرار و تداوم فعالیت‌های سامانه‌های ناوبری ماهواره‌ای در شرایط بحرانی، اقداماتی را در خصوص طراحی، ایجاد و توسعه شبکه‌های مستقل ملی و تعیین موقعیت ماهواره‌ای به انجام رسانده و توانسته‌اند تا حد چشمگیری اهداف خود در این خصوص تحقق بخشند.

داخلی | ناوبری فضایی | راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

توسعه قابل توجه صنعت ناوبری ماهواره‌ای چین

1398/03/28
طبق یک گزارش صنعتی سالانه، ارزش میزان کل تولید در ناوبری ماهواره‌ای و خدمات مکان‌یابی چین در سال ۲۰۱۸ به رقم ۳۰۱.۶ میلیارد یوان (حدود ۴۳.۹۳ میلیارد دلار) رسید که در مقایسه با سال قبل ۱۸.۳...

خسارت ناشی از خاموشی سراسری سامانه جی‌پی‌اس در جهان چقدر خواهد بود؟

1398/04/02
شاید باور کردنش سخت باشد ولی کارشناسان می‌‌گویند قطعی سراسری یک سامانه خدماتی نوظهور نظیر جی‌پی‌اس (GPS)، هزینه‌‌ای بالغ بر یک میلیارد دلار در هر روز به اقتصاد جهان تحمیل خواهد کرد.

گام بعدی چینی‌ها برای رقابت با جی‌پی‌اس

1398/04/05
چینی ها دو ماهواره مخابراتی از سری بیدو (Beidou) به مدار ژئو پرتاب کردند. این پرتاب دوشنبه ۳ تیر ساعت ۲۲:۲۲ به وقت ایران از پایگاه فضایی ژیچانگ توسط ماهواره‌بر لانگ‌مارچ-۳بی (Longmarch-3B)...

ابزاری در خدمت خلبان‌ها که داده‌های ناوبری و هواشناسی ماهواره‌ای را یکپارچه می‌کند

1398/05/30
خلبان‌ها پیش از پرواز باید حجم زیادی از داده‌های مربوط به وضعیت هوا، عوارض توپولوژی زمین، حرکت دیگر هواپیماها و چگونگی مصرف سوخت را بررسی کنند. انجام این کار وظیفه‌ای زمان‌بر و خسته‌کننده...

پربازدیدکننده ترین خبر

عرضه خدمات انتقال بین مداری برای ماهواره‌های کوچک در پرتاب‌های اسپیس ایکس

شرکت آمریکایی مومنتوس (Momentus) برای پرتاب رایدشیر (Rideshare) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) خدمات انتقال بین مداری ارائه می‌کند. در این پرتاب ابتدا ماهواره‌های کوچک با ماهواره بر فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس به مدار زمین منتقل می‌شوند. سپس هر یک از ماهواره‌ها با سامانه پیشرانش شرکت مومنتوس به مدار با ارتفاع دلخواه خود منتقل می‌شود. این انتقال با شاتل مداری ویگوراید (Vigoride) شرکت مومنتوس انجام می‌شود که می‌تواند چندین ماهواره با ​جرم مجموع حداکثر تا ۲۵۰ کیلوگرم را به مدارهای دلخواهشان منتقل کند. امکان قرار دادن چندین ماهواره در ارتفاع‌های مختلف تنها با یک پرتاب قابلیت مهم این مأموریت خواهد بود که باعث ارزان‌تر تمام شدن قرار دادن ماهواره‌ها در مدار می‌شود.