1398/06/05

فضاپیمای حامل ربات انسان‌نمای روسیه سرانجام به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل شد

فضاپیمای بدون سرنشین سایوز ام.اس-۱۴ (Soyuz MS-۱۴) همراه با یک ربات انسان‌نما موسوم به اسکای بوت اف-۸۵۰ (skybot f-850) که با نام مستعار فدور (FEDOR) شناخته می‌شود، پس از یک اقدام ناموفق سرانجام با موفقیت به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل شد.
فضاپیمای حامل ربات انسان‌نمای روسیه سرانجام به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل شد

فضاپیمای بدون سرنشین سایوز ام.اس-۱۴ (Soyuz MS-۱۴) همراه با یک ربات انسان‌نما موسوم به اسکای بوت اف-۸۵۰ (skybot f-850) که با نام مستعار فدور (FEDOR) شناخته می‌شود، پس از یک اقدام ناموفق سرانجام با موفقیت به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل شد. این فضاپیما در اواخر روز دوشنبه ۲۶ اوت (۴ شهریور) در ساعت ۰۳:۰۸ به وقت گرینویچ به این ایستگاه متصل گردید. کپسول سایوز در اقدام اول خود در روز شنبه ۲۴ اوت (۲ شهریور) جهت اتصال به ایستگاه فضایی بین‌المللی ناموفق بود.

فضاپیمای حامل ربات انسان‌نمای روسیه سرانجام به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل شد

فضاپیمای مذکور که حامل ۶۶۰ کیلوگرم تجهیزات بود بامداد روز پنجشنبه ۲۲ اوت (۳۱ مرداد) در ساعت ۳:۳۸ بامداد (به وقت ساعت گرینویچ) سوار بر حامل فضایی سایوز ۲.۱آ (Soyuz 2.1a) از پایگاه فضایی بایکونور (Baikonur Cosmodrome) در قزاقستان به فضا پرتاب شد. این پرتاب گامی بزرگ برای روسیه محسوب می‌شود چرا که این کشور برای نخستین بار موفق به ارسال ربات انسان‌نما به فضا شده است.

فضاپیمای حامل ربات انسان‌نمای روسیه سرانجام به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل شد

به گفته دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin) رئیس آژانس فضایی روسیه، روسکاسموس (Roscosmos)، این ربات به مدت یک هفته و نیم در این ایستگاه مداری خواهد ماند. طبق اظهارات وی ارسال فدور به فضا به عنوان بخش مقدماتی مأموریت اعزام انسان به ماه و به منظور کسب اطلاعاتی از خطرات و شرایط آنجا صورت می‌گیرد.

گفتنی است این ربات با قدی حدود ۱۸۰ سانتی‌متر و وزنی معادل ۱۰۵ کیلوگرم می‌تواند پس از افتادن به تنهایی و بدون نیاز به کمک مجددا بایستد، محل خود را ترک و به طور منظم در ساختمان کار کند. همچنین یکی از مزایای این ربات برای سفرهای فضایی این است که دیگر نیازی به پوشیدن لباس مخصوص فضا ندارد. از طرفی مقامات آژانس فضایی روسیه اعلام کردند که هر یک ساعت پیاده‌روی فضانوردان در فضا هزینه‌های زیادی به همراه دارد که با این ربات می‌توان این هزینه‌ها را کاهش داد.

فضاپیمای حامل ربات انسان‌نمای روسیه سرانجام به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل شد

ربات‌ها مدتی است که راه خود را به ایستگاه فضایی بین‌المللی باز کرده‌اند به طوری که آمریکا دو ربات کاوشگر به مریخ، چین یک ربات برای فرود روی سطح ماه و خود روسیه نیز چندین کاوشگر به مریخ و ماه فرستاده‌اند. در سال ۲۰۱۱ نیز آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، رباتی را با نام ربونات ۲ (Robonaut 2) با ۱۵۰ کیلوگرم وزن به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاد تا دریابد این دست‌ساخته‌های آهنی چقدر می‌توانند در انجام کارهای ساده، تکراری و به ویژه خطرناک در ایستگاه فضایی به کار بروند.

با این حال، تمام این ربات‌ها به عنوان محموله به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاده شده‌اند، اما ربات انسان‌نمای فدور برای نخستین بار است که به عنوان خدمه به این ایستگاه می‌رود.

فضاپیمای حامل ربات انسان‌نمای روسیه سرانجام به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل شد

سازمان ها | Baikonur Cosmodrome | roscosmos | NASA
افراد | Dmitry Rogozin

ماهواره‌بر و پرتاب | فناوری‌های نوین |

نظر شما
اخبار مرتبط

صندلی غیرمعمول برای پرواز اولین فضانورد رباتی به فضا

1398/04/02
یک منبع مطلع در صنایع موشکی و فضایی روسیه به خبرگزاری ریانووستی گفته است آدم آهنی فدور (Final Experimental Demonstration Object Research به اختصار FEDOR) که قرار است در روز ۲۲ اوت به عنوان...

ربات روسی به مدت یک هفته میهمان ایستگاه فضایی خواهد بود

1398/05/01
رئیس سازمان فضایی روسیه، روسکاسموس (Roscosmos)، اعلام کرد که ربات انسان‌نمای فدور (FEDOR) پس از رفتن به ایستگاه فضایی بین‌المللی، به مدت یک هفته و نیم در آنجا می‌ماند.

تغییر مسیر ربات سازمان فضایی روسیه به سمت اهداف تجاری

1398/05/27
الکساندر لاپاتا گفت: «قرار است از ربات کازمو (Cozmo) آژانس فضایی روسیه، روسکاسموس (Roscosmos)، که در محافل فضایی از آن به عنوان دستیار فضانوردان نام برده می‌شود، در برنامه‌های تجاری غیرفضایی...

پربازدیدکننده ترین خبر

عرضه خدمات انتقال بین مداری برای ماهواره‌های کوچک در پرتاب‌های اسپیس ایکس

شرکت آمریکایی مومنتوس (Momentus) برای پرتاب رایدشیر (Rideshare) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) خدمات انتقال بین مداری ارائه می‌کند. در این پرتاب ابتدا ماهواره‌های کوچک با ماهواره بر فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس به مدار زمین منتقل می‌شوند. سپس هر یک از ماهواره‌ها با سامانه پیشرانش شرکت مومنتوس به مدار با ارتفاع دلخواه خود منتقل می‌شود. این انتقال با شاتل مداری ویگوراید (Vigoride) شرکت مومنتوس انجام می‌شود که می‌تواند چندین ماهواره با ​جرم مجموع حداکثر تا ۲۵۰ کیلوگرم را به مدارهای دلخواهشان منتقل کند. امکان قرار دادن چندین ماهواره در ارتفاع‌های مختلف تنها با یک پرتاب قابلیت مهم این مأموریت خواهد بود که باعث ارزان‌تر تمام شدن قرار دادن ماهواره‌ها در مدار می‌شود.