1398/06/02

نصب آداپتور اتصال جدیدتوسط دو فضانورد ناسا

دو فضانورد سازمان ناسا (NASA)‌ به منظور نصب یک آداپتور اتصال جدید برای کپسول‌های سرنشین‌دار تجاری که در آینده راهی فضا خواهند شد، از ایستگاه فضایی بین‌المللی خارج شدند. نیک هیگ (Nick Hague) و اندرو مورگان (Andrew R. Morgan) روز ۲۱ اوت (۳۰ مرداد) ساعت ۲:۵۹ بعد از ظهر (به وقت آمریکا) راهپیمایی فضایی خود...
نصب آداپتور اتصال جدیدتوسط دو فضانورد ناسا

دو فضانورد سازمان ناسا (NASA)‌ به منظور نصب یک آداپتور اتصال جدید برای کپسول‌های سرنشین‌دار تجاری که در آینده راهی فضا خواهند شد، از ایستگاه فضایی بین‌المللی خارج شدند. نیک هیگ (Nick Hague) و اندرو مورگان (Andrew R. Morgan) روز ۲۱ اوت (۳۰ مرداد) ساعت ۲:۵۹ بعد از ظهر (به وقت آمریکا) راهپیمایی فضایی خود را آغاز نموده و به مدت ۶ ساعت و ۳۲ دقیقه به انجام مأموریت فضایی خود پرداختند. این پنجمین پیاده‌روی فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی در سال جاری است. 

این دو فضانورد موفق شدند یک آداپتور اتصال (Docking Adapter) را که برای ورودی‌های بعدی سفینه‌های فضایی استارلاینر سی‌اس‌تی-۱۰۰ (CST-100 Starliner) و کرو دراگون (Crew Dragon) استفاده خواهد شد، نصب نمایند.

نصب آداپتور اتصال جدیدتوسط دو فضانورد ناسا

فضاپیمای استارلاینر سی‌اس‌تی -۱۰۰ نام فضاپیمای تجاری ساخت شرکت بوئینگ (Boeing) به سفارش ناسا است. سی‌اس‌تی -۱۰۰ کوتاه شده عبارت Crew Space Transportation به معنی حمل و نقل فضایی خدمه است و از قابلیت حمل فضانوردان به فضا برخوردار است.

فضاپیمای کرو دراگون نیز ساخت شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) می‌باشد که سازندگان این فضاپیما در سال ۲۰۱۲ مبلغ ۴۴۰ میلیون دلار جهت توسعه پروژه حمل فضانورد از ناسا دریافت کردند. قرار است از کپسول فضایی کرو دراگون در ۱۰ مأموریت برای نقل‌ و انتقال فضانوردان و تجهیزات به ایستگاه فضایی و بازگشت به زمین استفاده شود. کپسول فضایی کرو دراگون با کپسول دراگون اسپیس‌ایکس در طراحی متفاوت است؛ از کپسول دراگون تنها برای حمل محموله به فضا استفاده خواهد شد. همچنین کپسول کرو دراگون با قابلیت حمل هفت فضانورد دارای سه پنجره بزرگ است که فضانوردان با استفاده از آن می‌توانند زمین و فضا را مشاهده نمایند.

سازمان ها | NASA | SpaceX | Boeing
افراد | Nick Hague | Andrew R. Morgan

فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

اعزام سه فضانورد به ایستگاه فضایی بین‌المللی

1398/04/31
همزمان با پنجاهمین سالگرد ماموریت آپولو ۱۱ (Apollo 11)، سه فضانورد به ایستگاه فضایی بین‌المللی اعزام شدند.

تصویر ناسا از فضانورد زن ایستگاه فضایی بین‌المللی در حال آزمایش یک ربات

1398/05/07
آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، تصویری از فضانورد زن ایستگاه فضایی بین‌المللی منتشر کرد که در حال آزمایش یک دستیار رباتیک است. در این تصویر کریستینا کخ (Christina Koch) یکی از فضانوردان...

تصاویری جالب توجه از انجام فعالیت‌هایی توسط فضانوردان ماموریت اکسپدیشن ۶۰

1398/05/20
سازمان ناسا (NASA) تصاویر زیبا و جالبی را از فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی به اشتراک گذاشت که انجام کارهای روزمره آن‌ها را نشان می‌دهد.

لباس جدید فضانوردی روسیه با کاربرد دوگانه

1398/05/27
سرگئی پوزدنیاکوف گفت: «نسل بعدی لباس فضایی این شرکت کاربرد دوگانه خواهد داشت و نه تنها در راهپیمایی‌های مورد نیاز در ایستگاه فضایی بین‌المللی و دیگر عملیات مداری قابل استفاده است بلکه در...

پربازدیدکننده ترین خبر

عرضه خدمات انتقال بین مداری برای ماهواره‌های کوچک در پرتاب‌های اسپیس ایکس

شرکت آمریکایی مومنتوس (Momentus) برای پرتاب رایدشیر (Rideshare) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) خدمات انتقال بین مداری ارائه می‌کند. در این پرتاب ابتدا ماهواره‌های کوچک با ماهواره بر فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس به مدار زمین منتقل می‌شوند. سپس هر یک از ماهواره‌ها با سامانه پیشرانش شرکت مومنتوس به مدار با ارتفاع دلخواه خود منتقل می‌شود. این انتقال با شاتل مداری ویگوراید (Vigoride) شرکت مومنتوس انجام می‌شود که می‌تواند چندین ماهواره با ​جرم مجموع حداکثر تا ۲۵۰ کیلوگرم را به مدارهای دلخواهشان منتقل کند. امکان قرار دادن چندین ماهواره در ارتفاع‌های مختلف تنها با یک پرتاب قابلیت مهم این مأموریت خواهد بود که باعث ارزان‌تر تمام شدن قرار دادن ماهواره‌ها در مدار می‌شود.