1398/06/02

ثبت امواج گرانشی ناشی از برخورد سیاه‌چاله و ستاره نوترونی برای اولین بار

اخترشناسان برای نخستین بار موفق به ثبت امواج گرانشی ناشی از برخورد یک سیاه‌چاله با یک ستاره نوترونی شدند.​ این رصد توسط تیمی بین المللی از پژوهشگران انجام گرفت که طی آن امواج گرانشی ناشی از برخورد دو جسم عظیم‌الجثه در فاصله ۹۰۰ میلیون سال نوری از زمین به ثبت رسید.
ثبت امواج گرانشی ناشی از برخورد سیاه‌چاله و ستاره نوترونی برای اولین بار

اخترشناسان برای نخستین بار موفق به ثبت امواج گرانشی ناشی از برخورد یک سیاه‌چاله با یک ستاره نوترونی شدند. با این کشف، سه‌گانه پژوهشگران در کشف امواج گرانشی کامل شد. این رصد توسط تیمی بین المللی از پژوهشگران انجام گرفت که طی آن امواج گرانشی ناشی از برخورد دو جسم عظیم‌الجثه در فاصله ۹۰۰ میلیون سال نوری از زمین به ثبت رسید.

امواج ناشی از این برخورد که S190814bv نامگذاری شده را دو رصدخانه موج گرانشی با تداخل سنج لیزری (LIGO) در ایالات متحده و تداخل سنج ویرگو (Virgo) واقع در ایتالیا، ثبت کردند.

سوزان اسکات (Susan Scott) اخترفیزیکدان از دانشگاه ملی استرالیا در این رابطه می‌گوید: «باید بررسی‌های بیشتری روی داده‌ها و سیگنال انجام می‌دادیم تا کاملا مطمئن شویم که برخورد، ناشی از یک سیاه‌چاله و ستاره نوترونی بوده است؛ بررسی‌های ما تاکنون چنین برخوردی را تأیید کرده‌اند.»

ثبت امواج گرانشی ناشی از برخورد سیاه‌چاله و ستاره نوترونی برای اولین بار

دانشمندان قبلا امواج گرانشی ناشی از برخورد دو ستاره نوترونی با یکدیگر را ثبت کرده بودند

پروفسور اسکات معتقد است با توجه به جرم این اجسام، یکی از آن‌ها سیاه‌چاله و دیگری که جرم کمتری دارد یک ستاره نوترونی بوده است. اگر این جسم ستاره نوترونی نباشد، جسمی ناشناخته است که دانشمندان هنوز موفق به کشف آن نشده‌اند.

امواج گرانشی (Gravitational Waves) پیش از برخورد دو جسم بسیار پرجرم به وجود می‌آیند. این امواج زمانی ایجاد می‌شوند که دو سیاه‌چاله، دو ستاره نوترونی یا یک ستاره نوترونی و یک سیاه‌چاله با یکدیگر برخورد کنند.

در صورتیکه بررسی‌های دانشمندان صحیح باشد و واقعاً یک ستاره نوترونی با یک سیاه‌چاله برخورد کرده باشد، سه‌گانه ثبت امواج گرانشی تکمیل شده است. در خرداد ماه سال ۱۳۹۵ پژوهشگران رصدخانه LIGO امواج گرانشی ناشی از برخورد دو سیاه‌چاله را ثبت کرده بودند.

تیم مذکور همچنین حدود سه ماه پیش، برخورد دو ستاره نوترونی در فاصله ۵۰۰ میلیون سال نوری از زمین را به ثبت رسانده بود. آن‌ها قبلا و پس از یک قرن، نظریه آلبرت انیشتین (Albert Einstein) و وجود امواج گرانشی را تایید کرده بودند.

منبع: دیجیاتو
سازمان ها | LIGO | Virgo
افراد | Susan Scott | Albert Einstein

نجوم | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

نظری جدید از دانشمندان درباره ایجاد سیاهچاله‌ها

1398/04/10
به رغم این موضوع که دانشمندان اکنون یک تصویر واقعی از یک سیاهچاله در دست دارند، اما همچنان سوالات متعددی درباره سیاهچاله‌ها وجود دارد. اکنون اخترفیزیکدانان دانشگاه وسترن (Western University)...

همکاری ناسا و اسپیس‌ایکس برای کشف اسرار سیاهچاله‌ها

1398/04/29
سیاهچاله‌ها احتمالا مرموزترین و ناشناخته‌ترین پدیده‌های موجود در کیهان هستند. حالا برای کشف اسرار سیاهچاله‌ها و ستاره‌های نوترونی، آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، در همکاری با شرکت اسپیس‌ایکس...

یک دانشمند ایرانی سیاه‌چاله‌ای با ابعاد چهل میلیارد برابر خورشید را کشف کرد

1398/05/22
یک دانشمند ایرانی یکی از بزرگترین سیاه‌چاله‌های جهان را شناسایی کرد؛ برآورد شده که این سیاه‌چاله ۴۰ میلیارد بار بزرگ‌تر از خورشید است. کیانوش مهرگان و همکارانش از انستیتوی فیزیک ماکس پلانک...

دلیل اینکه برخی کهکشان‌های کوچک دارای سیاه‌چاله بزرگ هستند چیست؟

1398/05/26
ستاره‌شناسان کهکشان‌ها‌یی را مشاهده‌ کرده‌اند که در عین اندازه بسیار کوچک، سیاه‌چاله پرجرمی در مرکز خود‌ دارند. دلیل این نا‌همخوانی چه می‌تواند باشد؟

پربازدیدکننده ترین خبر

ماهواره مکعبی امارات برای توسعه فناوری‌های ناوبری فضایی

امارات در حال توسعه یک ماهواره مکعبی با ابعاد 6U است که هدف از آن آزمایش ارتباطات و همچنین روش‌های تقویت سیگنال‌دهی ناوبری فضایی در مدار لئو می‌باشد. این ماهواره توسط مرکز ملی علوم و فناوری فضایی دانشگاه امارات متحده عربی (NSSTC-UAEU) مراحل توسعه خود را می‌گذراند و مطابق برنامه‌ریزی‌ها در سال ۲۰۲۱ به فضا پرتاب خواهد شد. در همین راستا NSSTC-UAEU توافقی را با شرکت دانمارکی گام‌اسپیس (GomSpace) به‌انجام رسانده که‌ به‌موجب آن شرکت یادشده مشاوره‌ها و پشتیبانی‌های تخصصی را برای این پروژه‌ ارائه خواهد کرد.