1398/06/02

تصویری از دو فضاپیما در کنار ایستگاه فضایی بین‌المللی

فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی تصویری را به ثبت رساندند که فضاپیمای دراگون (Dragon) و سیگنوس (Cygnus) را در کنار هم نشان می‌دهد. این تصویر در صفحه اینستاگرام آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، به اشتراک گذاشته شده است.
تصویری از دو فضاپیما در کنار ایستگاه فضایی بین‌المللی

فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی تصویری را به ثبت رساندند که فضاپیمای دراگون (Dragon) و سیگنوس (Cygnus) را در کنار هم نشان می‌دهد. این تصویر که در صفحه اینستاگرام آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، به اشتراک گذاشته شده در روز 6 اوت (۱۵ مرداد) توسط فضانوردان و از منظر پنجره ایستگاه فضایی بین‌المللی گرفته شده است.

تصویری از دو فضاپیما در کنار ایستگاه فضایی بین‌المللی

در این تصویر فضاپیمای سیگنوس لحظاتی قبل از جدا شدن از ایستگاه، توسط بازوی رباتیک کانادارم ۲ (Canadarm 2) گرفته شده است. در پشت بازوی رباتیک هم کپسول دراگون دیده می‌شود که هنوز به ایستگاه فضایی متصل باقی مانده است.

دراگون یک فضاپیمای تجاری قابل استفاده مجدد با قابلیت حمل ۶۰۰۰ کیلوگرم، ساخت شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX)‌ است. اولین پرواز مداری این فضاپیما در دسامبر سال ۲۰۰۸ و اولین پرواز تحویل محموله به ایستگاه فضایی بین‌المللی در مه سال ۲۰۱۲ انجام گرفت.

فضاپیمای سیگنوس نیز یک فضاپیمای پشتیبانی بدون سرنشین یکبارمصرف متعلق به شرکت نورثروپ گرومن (Northrop Grumman) است. سیگنوس اکنون به عنوان بخشی از برنامه خدماتی توسعه حمل و نقل بین‌المللی سامانه‌های تجاری ترابری مداری (COTS) مورد استفاده قرار گرفته است.

هر دو فضاپیما در حال حاضر جهت فراهم‌آوری محموله‌هایی برای فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی بین‌المللی، در حال پشتیبانی از این آزمایشگاه فضایی هستند. ناسا با استفاده از این دو فضاپیما می‌کوشد تا مشارکت خود را در صنعت هواپیمایی تجاری و صنایع هوافضایی گسترش دهد.

سازمان ها | NASA | SpaceX | Northrop Grumman

فضانوردی و سرنشین‌دار | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما
اخبار مرتبط

تصویر خیره‌کننده لحظه عبور ایستگاه فضایی بین‌المللی از مقابل خورشید

1398/04/29
یک عکاس تصویر جالب توجهی گرفته که عبور ایستگاه فضایی بین‌المللی از مقابل خورشید را نشان می‌دهد. این عکس که به عنوان عکس روز نجوم ناسا (NASA) انتخاب شده، توسط عکاسی به نام رینی کلاکرسیو (Rainee...

تصویر ناسا از فضانورد زن ایستگاه فضایی بین‌المللی در حال آزمایش یک ربات

1398/05/07
آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، تصویری از فضانورد زن ایستگاه فضایی بین‌المللی منتشر کرد که در حال آزمایش یک دستیار رباتیک است. در این تصویر کریستینا کخ (Christina Koch) یکی از فضانوردان...

نخستین تصویر ثبت شده از زمین توسط فضانورد جدید ایستگاه فضایی بین‌المللی

1398/05/14
لوکا پرامیتانو (Luca Parmitano) فضانورد آژانس فضایی اروپا (European Space Agency) که به همراه دو فضانورد دیگر به تازگی به ایستگاه فضایی بین‌المللی اعزام شده است، نخستین عکس خود را از فضا...

نخستین تصویر فضاپیمای چاندرایان-۲ از زمین

1398/05/16
آژانس پژوهش‌های فضایی هند (ISRO) در حساب رسمی خود در توییتر، نخستین تصویر فضاپیمای چاندرایان-۲ (Chandrayaan-2) را از زمین منتشر کرده است.

پربازدیدکننده ترین خبر

عرضه خدمات انتقال بین مداری برای ماهواره‌های کوچک در پرتاب‌های اسپیس ایکس

شرکت آمریکایی مومنتوس (Momentus) برای پرتاب رایدشیر (Rideshare) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) خدمات انتقال بین مداری ارائه می‌کند. در این پرتاب ابتدا ماهواره‌های کوچک با ماهواره بر فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس به مدار زمین منتقل می‌شوند. سپس هر یک از ماهواره‌ها با سامانه پیشرانش شرکت مومنتوس به مدار با ارتفاع دلخواه خود منتقل می‌شود. این انتقال با شاتل مداری ویگوراید (Vigoride) شرکت مومنتوس انجام می‌شود که می‌تواند چندین ماهواره با ​جرم مجموع حداکثر تا ۲۵۰ کیلوگرم را به مدارهای دلخواهشان منتقل کند. امکان قرار دادن چندین ماهواره در ارتفاع‌های مختلف تنها با یک پرتاب قابلیت مهم این مأموریت خواهد بود که باعث ارزان‌تر تمام شدن قرار دادن ماهواره‌ها در مدار می‌شود.