1398/06/02

آزمایش ابزار سوخت‌گیری مجدد در فضا توسط ناسا

آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، یکی از سه ابزار طراحی شده برای سوختگیری دوباره فضاپیما در فضا را آزمایش کرد. فضاپیماها به کمک نسخه‌های آینده این سامانه می‌توانند در اعماق فضا سوخت‌هایی مانند متان مایع را دریافت کنند.
آزمایش ابزار سوخت‌گیری مجدد در فضا توسط ناسا

آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، یکی از سه ابزار طراحی شده برای سوخت‌گیری مجدد فضاپیما در فضا را آزمایش کرد. این سازمان طی این آزمایش موسوم به «مأموریت سوخت‌گیری رباتیک ۳» (Robotic Refueling Mission 3 به اختصار RRM3) که قرار است عملیات سوخت‌گیری رباتیک را خارج از ایستگاه فضایی انجام دهد، دور اول تست‌های ابزاری را در ایستگاه فضایی بین‌المللی و با هدف تعیین امکان سوخت‌گیری ماهواره‌ها در مدار و مأموریت‌های فضای عمیق به انجام رسانده است.

در مأموریت سوخت‌گیری رباتیک ۳، یک آداپتور مخصوص به کار گرفته شد که قادر است گازهای بسیار سرد متان، اکسیژن یا هیدروژن را در خود نگه دارد. در مرحله بعد این آداپتور به یک مخزن سوخت دیگر متصل شد. نکته مهم، حفظ مخزن برودتی سوخت در دمای بسیار پایین است چرا که اگر مخزن گرم شود، سوخت به جوش می‌آید. البته مأموریت سوخت‌گیری مجدد ناسا با مشکل بزرگی نیز روبرو شد؛ یک اختلال سخت‌افزاری موجب به جوش آمدن ناگهانی مخزن برودتی شده و در نتیجه گاز تبخیر گردید.

فضاپیماها به کمک نسخه‌های آینده این سامانه می‌توانند در اعماق فضا سوخت‌هایی مانند متان مایع را دریافت کنند. این امر از این جهت پیشرفت مهمی به حساب می‌آید که اکتشافات فضایی آینده در مقاصد دور دستی مانند ماه و مریخ به قابلیت سوخت‌گیری مجدد در فضا وابسته است.

اخیرا نیز کارشناسان آکادمی فضایی نظامی روسیه (Russian Military Space Academy) تلاش خود را جهت ایجاد یک «ایستگاه سوخت‌گیری فضایی» آغاز کرده‌اند. این ایستگاه در حقیقت فضاپیمایی شامل گروهی از ربات‌ها است که از لیزر جهت شارژ مجدد ماهواره‌ها در مدار نزدیک استفاده می‌کنند.

در حال حاضر هر مأموریت فضایی باید تمام سوخت مورد نیاز خود را از زمان پرتاب تا انتهای مأموریت با خود حمل کند. این بدان معنا است که فضاپیما وزن بیشتری پیدا می‌کند و موتورهای پیشران نیز باید به همان نسبت بزرگ‌تر باشند. همچنین این اتفاق موجب می‌شود طول عمر مأموریت‌ها محدود شود، چرا که با اتمام سوخت، فضاپیما دیگر عملا قادر به کار نخواهد بود.

سازمان ها | NASA | Russian Military Space Academy

فناوری‌های نوین |

نظر شما
اخبار مرتبط

ناسا سوخت جدید فضاپیما را آزمایش می‌کند

1398/03/25
ناسا تصمیم دارد به جای ماده هیدرازین یک ترکیب حافظ محیط زیست در سوخت فضاپیما استفاده کند و در اواخر ماه ژوئن سوخت جدید را آزمایش می‌کند. در سوخت فضاپیما ماده‌ای به نام هیدرازین وجود دارد...

رقابت سوخت‌های جامد و مایع آینده پرتاب‌های فضایی را شکل می‌دهد

1398/05/22
هنگامی که مبحث پرتاب‌های فضایی و توسعه ماهواره‌بر مطرح می‌شود، همیشه دو انتخاب اساسی برای سوخت موتور ماهواره‌بر پیش پای تولیدکنندگان وجود دارد: سوخت مایع و سوخت جامد. ماهواره‌برهای سوخت...

آزمایش سوخت سبز در فضا

1398/05/16
شرکت آمریکایی بال آئرواسپیس (Ball Aerospace) اخیرا به صورت رسمی عضو ماموریت تزریق پیشرانه سبز ناسا (GPIM) شده و آزمایش‌های مداری یک پیشرانه غیر سمی و با عملکرد بالا را آغاز کرده است. این...

طرح بلندپروازانه روسیه برای ساخت «ایستگاه سوخت‌گیری فضایی»

1398/05/22
کارشناسان آکادمی فضایی نظامی روسیه (Russian Military Space Academy) ادعا می‌کنند که عرضه و استفاده از ماهواره‌های با قابلیت سوخت‌گیری مجدد، افزایش چشمگیر عمر فضاپیماها و همچنین صرفه‌جویی...

پربازدیدکننده ترین خبر

عرضه خدمات انتقال بین مداری برای ماهواره‌های کوچک در پرتاب‌های اسپیس ایکس

شرکت آمریکایی مومنتوس (Momentus) برای پرتاب رایدشیر (Rideshare) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) خدمات انتقال بین مداری ارائه می‌کند. در این پرتاب ابتدا ماهواره‌های کوچک با ماهواره بر فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس به مدار زمین منتقل می‌شوند. سپس هر یک از ماهواره‌ها با سامانه پیشرانش شرکت مومنتوس به مدار با ارتفاع دلخواه خود منتقل می‌شود. این انتقال با شاتل مداری ویگوراید (Vigoride) شرکت مومنتوس انجام می‌شود که می‌تواند چندین ماهواره با ​جرم مجموع حداکثر تا ۲۵۰ کیلوگرم را به مدارهای دلخواهشان منتقل کند. امکان قرار دادن چندین ماهواره در ارتفاع‌های مختلف تنها با یک پرتاب قابلیت مهم این مأموریت خواهد بود که باعث ارزان‌تر تمام شدن قرار دادن ماهواره‌ها در مدار می‌شود.