1398/05/30

انتصاب دبیر ستاد برگزاری هفته جهانی فضا در سال ۹۸

دکتر مرتضی براری معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس سازمان فضایی ایران، طی حکمی دکتر سعید قربانی را به عنوان دبیر ستاد برگزاری هفته جهانی فضا در سال ۹۸ منصوب کرد.
انتصاب دبیر ستاد برگزاری هفته جهانی فضا در سال ۹۸

دکتر مرتضی براری معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس سازمان فضایی ایران، طی حکمی دکتر سعید قربانی را به عنوان دبیر ستاد برگزاری هفته جهانی فضا در سال ۹۸ منصوب کرد.

انتصاب دبیر ستاد برگزاری هفته جهانی فضا در سال ۹۸

در این حکم آمده است: «انتظار می‌رود با بهره‌گیری از توان تمام  متخصصان، کارشناسان و کارکنان سازمان و همچنین استفاده از تمام ظرفیت‌های حوزه فضایی کشور اعم از بخش خصوصی و دولتی، برنامه‌های این هفته در راستای شعار انتخابی از سوی انجمن هفته جهانی فضا با عنوان «ماه، دروازه‌ای به سوی ستارگان» تدوین و با استفاده حداکثری از ظرفیت بخش خصوصی اجرا شود. امید است با اتکال به خداوند سبحان، بهره‌گیری از توان علمی و عملی، خلاقیت و نوآوری و مشارکت و همدلی خانواده بزرگ فضایی کشور، در انجام امور محوله موفق و موید باشید.»

در سال ۱۹۹۹، مجمع عمومی سازمان ملل (UNGA)، قطعنامه‌ای را تصویب کرد که به موجب آن، چهارم تا دهم اکتبر هر سال (۱۳ الی ۱۹ مهر)، به عنوان هفته جهانی فضا، انتخاب شد. هدف از این کار، ترویج و توسعه دانش فضایی و آشنا کردن مردم و جوانان از نقش فناوری فضایی در زندگی انسان‌ها روی زمین اعلام شد.

این هفته در حقیقت حد فاصل دو رویداد تاریخی است؛ در ۴ اکتبر ۱۹۵۷، اسپوتنیک ۱ (Sputnik 1)، نخستین ماهواره جهان توسط اتحاد جماهیر شوروی به فضا پرتاب شد و در ۱۰ اکتبر ۱۹۶۷ نیز، نخستین معاهده استفاده صلح‌آمیز از فضای ماوراء جو در سازمان ملل (UN) به امضاء رسید.

سازمان ملل و مسئولان انجمن هفته جهانی فضا، از تمامی گروه‌ها و تشکل‌ها در سراسر جهان خواسته‌اند تا در این هفته به اجرای برنامه‌های مختلف فضایی، مانند برگزاری همایش‌ها و نمایشگاه‌های فضایی، اجرای مسابقات علمی و هر کار دیگری که بتواند نظر جوانان را به دانش فناوری فضایی جلب نماید، بپردازند.

شایان ذکر است کمیته جهانی برگزاری مراسم هفته فضا، در هر سال شعاری را برای آن در نظر می‌گیرد. هدف از این کار، همسو کردن فعالیت‌ها و برنامه‌های گروه‌های مختلف در سراسر جهان و در راستای هدفی مشترک است. 

برنامه‌های هفته جهانی فضا در ایران نیز از همان سال ۲۰۰۰ شروع شد؛ اما بیشتر در حد اجرای همایش‌ها و برنامه‌های درون سازمانی در سازمان سنجش از دور و وزارت مخابرات سابق بود. تأسیس سازمان فضایی ایران در سال ۸۴، و به طبع آن، اطلاع‌رسانی‌های بیشتر درباره این هفته در بین مردم، باعث شد که برخی از تشکل‌ها در شهرهای مختلف، به فکر برگزاری مراسم هفته جهانی فضا در ابعادی گسترده‌تر در میان مردم باشند. شهرهایی مثل تهران، اصفهان و رشت، از جمله نخستین شهرهایی بودند که به‌طور جدی در این زمینه فعالیت کردند. به دنبال آن در سال‌های اخیر، شهرهای دیگری هم به این فهرست اضافه شدند و در حال حاضر شاهد گسترش برگزاری این برنامه‌ها تقریباً در تمامی استان‌ها هستیم.

در ویژه‌برنامه‌های هفته جهانی فضا در ایران در سال‌های گذشته فضانوردانی همچون گئورگی گرچکو (Georgy Grechko)، الکساندر بالاندین (Aleksandr Balandin) و ویکتور گارباتکو (Viktor Gorbatko) حضور داشتند.

داخلی | رویدادها |

نظر شما
اخبار مرتبط

جزئیات جشنواره کشوری «رؤیای کهکشانی من» به مناسبت هفته جهانی فضا

1398/05/20
چهارمین جشنواره کشوری «رؤیای کهکشانی من» به مناسبت هفته جهانی فضا به همت انجمن نجوم آیاز تبریز برگزار می‌شود. این جشنواره با هدف ترویج دانش نجوم و فضا، آشنایی مردم با اهمیت این دو دانش،...

پربازدیدکننده ترین خبر

شکست مأموریت پرتاب ماهواره‌بر تجاری چین باعث نابودی دو ماهواره شد+فیلم

ماهواره‌بر تجاری چین موسوم به کوآیژو-۱۱ (Kuaizhou-11) در اولین پرتاب خود شکست خورد و در نتیجه آن دو ماهواره نیز از بین رفتند. کوآیژو-۱۱ روز جمعه ۱۰ژوئیه (۲۰تیر) ساعت ۰۴:‍۱۷ به‌وقت ساعت هماهنگ جهانی (UTC) از پایگاه فضایی جیکوان (Jiuquan) در شمال غربی چین به فضا پرتاب شد. در ویدئوی منتشرشده از این مأموریت، لحظات اولیه پرتاب ظاهراً بدون مشکل خاصی انجام گرفته و گزارش‌هایی غیررسمی نیز از جدایش مراحل اول و دوم این ماهواره‌بر سه مرحله‌ای منتشر شده است؛ اما در نهایت کوآیژو-۱۱ نتوانست به مدار موردنظر برسد و چین سومین شکست را در نوزدهمین عملیات پرتاب‌های خود طی سال جاری میلادی تجربه کرد.