1398/06/14

چهل و دومین سالگرد آغاز ماموریت ویجر-۱

وویجر-۱ (Voyager-1) هم‌اکنون دورترین ساخته دست بشر از زمین است. ماموریت وویجر شامل دو فضاپیمای وویجر-۱و۲ است. وویجر-۱ چهل و دو سال پیش در ۵ سپتامبر (۱۴شهریور) سال ۱۹۷۷ به قصد کاوش سیاره‌های خارجی منظومه شمسی (مشتری، زحل، اورانوس، نپتون و پولتو) و پس از آن کاوش در فضای میان ستاره‌ای به فضا پرتاب شد. وویجر-۲...
چهل و دومین سالگرد آغاز ماموریت ویجر-۱

وویجر-۱ (Voyager-1) هم‌اکنون دورترین ساخته دست بشر از زمین است. ماموریت وویجر شامل دو فضاپیمای وویجر-۱و۲ است. وویجر-۱ چهل و دو سال پیش در ۵ سپتامبر (۱۴شهریور) سال ۱۹۷۷ به قصد کاوش سیاره‌های خارجی منظومه شمسی (مشتری، زحل، اورانوس، نپتون و پولتو) و پس از آن کاوش در فضای میان ستاره‌ای به فضا پرتاب شد. 
وویجر-۲ ۱۶ روز پیش از خواهر خود یعنی وویجر-۱ ماموریت خود را آغاز کرد اما به دلیل اینکه مسیرش با وویجر-۱ تفاوت دارد هم‌اکنون بسیار از آن عقب‌تر است، به طوری‌ که وویجر-۱ که در سال ۲۰۱۲ از منظومه شمسی خارج شد هم‌اکنون ۱۹ میلیارد کیلومتر از زمین فاصله دارد و وویجر-۲ که در ۲۰۱۸ از منظومه شمسی خارج شد هم‌اکنون فاصله‌ای ۱۷ میلیارد کیلومتری از خورشید دارد.
به گفته ناسا هم‌اکنون مدت زمان ارسال یا دریافت سیگنال از وویجر-۱ حدود ۱۷ ساعت است. پژوهشگران ناسا می‌گویند وویجر-۱ تا ۴۰ هزار سال دیگر به هیچ ستاره‌ای نزدیک نخواهد شد. هرچند سال‌ها قبل از آن به دلیل اتمام سوخت و ذخیره انرژی خاموش خواهد شد. با این حال دانشمندان امیدوارند تماس با وویجر-۱ تا سال ۲۰۲۳ ادامه یابد. این تماس برای وویجر-۲ بیشتر ادامه خواهد داشت.

سازمان ها | NASA

تاریخ و فرهنگ فضایی جهان |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

عرضه خدمات انتقال بین مداری برای ماهواره‌های کوچک در پرتاب‌های اسپیس ایکس

شرکت آمریکایی مومنتوس (Momentus) برای پرتاب رایدشیر (Rideshare) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) خدمات انتقال بین مداری ارائه می‌کند. در این پرتاب ابتدا ماهواره‌های کوچک با ماهواره بر فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس به مدار زمین منتقل می‌شوند. سپس هر یک از ماهواره‌ها با سامانه پیشرانش شرکت مومنتوس به مدار با ارتفاع دلخواه خود منتقل می‌شود. این انتقال با شاتل مداری ویگوراید (Vigoride) شرکت مومنتوس انجام می‌شود که می‌تواند چندین ماهواره با ​جرم مجموع حداکثر تا ۲۵۰ کیلوگرم را به مدارهای دلخواهشان منتقل کند. امکان قرار دادن چندین ماهواره در ارتفاع‌های مختلف تنها با یک پرتاب قابلیت مهم این مأموریت خواهد بود که باعث ارزان‌تر تمام شدن قرار دادن ماهواره‌ها در مدار می‌شود.