1398/06/14

چهل و دومین سالگرد آغاز ماموریت ویجر-۱

وویجر-۱ (Voyager-1) هم‌اکنون دورترین ساخته دست بشر از زمین است. ماموریت وویجر شامل دو فضاپیمای وویجر-۱و۲ است. وویجر-۱ چهل و دو سال پیش در ۵ سپتامبر (۱۴شهریور) سال ۱۹۷۷ به قصد کاوش سیاره‌های خارجی منظومه شمسی (مشتری، زحل، اورانوس، نپتون و پولتو) و پس از آن کاوش در فضای میان ستاره‌ای به فضا پرتاب شد. وویجر-۲...
چهل و دومین سالگرد آغاز ماموریت ویجر-۱

وویجر-۱ (Voyager-1) هم‌اکنون دورترین ساخته دست بشر از زمین است. ماموریت وویجر شامل دو فضاپیمای وویجر-۱و۲ است. وویجر-۱ چهل و دو سال پیش در ۵ سپتامبر (۱۴شهریور) سال ۱۹۷۷ به قصد کاوش سیاره‌های خارجی منظومه شمسی (مشتری، زحل، اورانوس، نپتون و پولتو) و پس از آن کاوش در فضای میان ستاره‌ای به فضا پرتاب شد. 
وویجر-۲ ۱۶ روز پیش از خواهر خود یعنی وویجر-۱ ماموریت خود را آغاز کرد اما به دلیل اینکه مسیرش با وویجر-۱ تفاوت دارد هم‌اکنون بسیار از آن عقب‌تر است، به طوری‌ که وویجر-۱ که در سال ۲۰۱۲ از منظومه شمسی خارج شد هم‌اکنون ۱۹ میلیارد کیلومتر از زمین فاصله دارد و وویجر-۲ که در ۲۰۱۸ از منظومه شمسی خارج شد هم‌اکنون فاصله‌ای ۱۷ میلیارد کیلومتری از خورشید دارد.
به گفته ناسا هم‌اکنون مدت زمان ارسال یا دریافت سیگنال از وویجر-۱ حدود ۱۷ ساعت است. پژوهشگران ناسا می‌گویند وویجر-۱ تا ۴۰ هزار سال دیگر به هیچ ستاره‌ای نزدیک نخواهد شد. هرچند سال‌ها قبل از آن به دلیل اتمام سوخت و ذخیره انرژی خاموش خواهد شد. با این حال دانشمندان امیدوارند تماس با وویجر-۱ تا سال ۲۰۲۳ ادامه یابد. این تماس برای وویجر-۲ بیشتر ادامه خواهد داشت.

سازمان ها | NASA

تاریخ و فرهنگ فضایی جهان |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

شکست مأموریت پرتاب ماهواره‌بر تجاری چین باعث نابودی دو ماهواره شد+فیلم

ماهواره‌بر تجاری چین موسوم به کوآیژو-۱۱ (Kuaizhou-11) در اولین پرتاب خود شکست خورد و در نتیجه آن دو ماهواره نیز از بین رفتند. کوآیژو-۱۱ روز جمعه ۱۰ژوئیه (۲۰تیر) ساعت ۰۴:‍۱۷ به‌وقت ساعت هماهنگ جهانی (UTC) از پایگاه فضایی جیکوان (Jiuquan) در شمال غربی چین به فضا پرتاب شد. در ویدئوی منتشرشده از این مأموریت، لحظات اولیه پرتاب ظاهراً بدون مشکل خاصی انجام گرفته و گزارش‌هایی غیررسمی نیز از جدایش مراحل اول و دوم این ماهواره‌بر سه مرحله‌ای منتشر شده است؛ اما در نهایت کوآیژو-۱۱ نتوانست به مدار موردنظر برسد و چین سومین شکست را در نوزدهمین عملیات پرتاب‌های خود طی سال جاری میلادی تجربه کرد.