1398/05/30

ابزاری در خدمت خلبان‌ها که داده‌های ناوبری و هواشناسی ماهواره‌ای را یکپارچه می‌کند

خلبان‌ها پیش از پرواز باید حجم زیادی از داده‌های مربوط به وضعیت هوا، عوارض توپولوژی زمین، حرکت دیگر هواپیماها و چگونگی مصرف سوخت را بررسی کنند. انجام این کار وظیفه‌ای زمان‌بر و خسته‌کننده است. یکپارچه شدن داده‌های هوایی، جغرافیایی و هواشناسی می‌تواند کمک شایانی به خلبان‌ها فراهم کند. سازمان فضایی اروپا...
ابزاری در خدمت خلبان‌ها که داده‌های ناوبری و هواشناسی ماهواره‌ای را یکپارچه می‌کند

خلبان‌ها پیش از پرواز باید حجم زیادی از داده‌های مربوط به وضعیت هوا، عوارض توپولوژی زمین، حرکت دیگر هواپیماها و چگونگی مصرف سوخت را بررسی کنند. انجام این کار وظیفه‌ای زمان‌بر و خسته‌کننده است. یکپارچه شدن داده‌های هوایی، جغرافیایی و هواشناسی می‌تواند کمک شایانی به خلبان‌ها کند. سازمان فضایی اروپا اسا (ESA) در همکاری با شرکت بلژیکی اسناه (ESNAH) ابزاری به نام اسکای‌لیبرتی (SkyLiberty به معنی آزادی آسمان) برای کاربرد در هواپیماها ساخته‌اند که داده‌های ماهواره‌ای ناوبری و هواشناسی را دریافت و یکپارچه‌سازی می‌کند. قرار است نمونه‌های تجاری این ابزار که به افزایش ایمنی پروازها کمک می‌کند تا آخر سال جاری میلادی عرضه شود.

ابزار اسکای‌لیبرتی به خلبان اطلاعات دقیق موقعیت و وضعیت هوایی پیش رو را گزارش می‌دهد و به او امکان برنامه‌ریزی متناسب پرواز را می‌دهد. این ابزار بر اساس قوانین هوانوردی برنامه‌ریزی شده و می‌تواند به خلبان درباره نزدیک شدن به مناطقی که محدودیت پروازی دارند مانند نیروگاه‌های هسته‌ای هشدار دهد. همچنین این ابزار به خلبان امکان ارتباط دوطرفه با ایستگاه‌های زمینی را می‌دهد و آموزشگاه‌های پرواز و همچنین مراکز کنترل ترافیک هوایی می‌توانند از آن برای ره‌گیری هواپیماها و نیز مکالمه با خلبان استفاده کنند. همه این امکانات با ترکیب مخابرات ماهواره‌ای و داده‌های سامانه‌های ناوبری ماهواره‌ای جهانی فراهم شده است.

این ابزار در یک پرواز ۷ هزار و ۴۰۰ کیلومتری بر فراز بلژیک، فرانسه، اسپانیا، پرتغال، جزایر قناری و مراکش آزموده شده است که بخش عمده‌ای از مسیر آن بر فراز آب بوده تا قابلیت اطمینان اتصال مخابراتی ماهواره‌ای آزمایش شود. استفاده از ابزار اسکای‌لیبرتی در این پرواز آزمایشی باعث شد که مصرف سوخت ۱۵ درصد کاهش یابد. این کاهش سوخت به دلیل امکان انتخاب بهترین مسیر با توجه به وزش باد با داده‌های فراهم‌شده بوده است. همچنین این ابزار آزمایش‌های مربوط به تنش‌های واردشده حین پرواز را با موفقیت گذرانده است.

شرکت اسناه سال ۲۰۱۲ به صورت استارت آپ فعالیت خود را در مرکز رشد کسب‌وکار سازمان فضایی اروپا در بلژیک آغاز کرد. سازمان فضایی اروپا ۲۰ مرکز رشد کسب‌وکار در سرتاسر اروپا دارد. این مراکز از استارت‌آپ‌های برای به‌کارگیری نوآورانه فناوری‌های فضایی در کاربردهای دیگر حمایت فنی و اقتصادی می‌کنند .


منبع: esa
سازمان ها | ESNAH | ESA

خدمات و کاربردها | مخابرات ماهواره‌ای | ناوبری فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

توسعه قابل توجه صنعت ناوبری ماهواره‌ای چین

1398/03/28
طبق یک گزارش صنعتی سالانه، ارزش میزان کل تولید در ناوبری ماهواره‌ای و خدمات مکان‌یابی چین در سال ۲۰۱۸ به رقم ۳۰۱.۶ میلیارد یوان (حدود ۴۳.۹۳ میلیارد دلار) رسید که در مقایسه با سال قبل ۱۸.۳...

پربازدیدکننده ترین خبر

عرضه خدمات انتقال بین مداری برای ماهواره‌های کوچک در پرتاب‌های اسپیس ایکس

شرکت آمریکایی مومنتوس (Momentus) برای پرتاب رایدشیر (Rideshare) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) خدمات انتقال بین مداری ارائه می‌کند. در این پرتاب ابتدا ماهواره‌های کوچک با ماهواره بر فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس به مدار زمین منتقل می‌شوند. سپس هر یک از ماهواره‌ها با سامانه پیشرانش شرکت مومنتوس به مدار با ارتفاع دلخواه خود منتقل می‌شود. این انتقال با شاتل مداری ویگوراید (Vigoride) شرکت مومنتوس انجام می‌شود که می‌تواند چندین ماهواره با ​جرم مجموع حداکثر تا ۲۵۰ کیلوگرم را به مدارهای دلخواهشان منتقل کند. امکان قرار دادن چندین ماهواره در ارتفاع‌های مختلف تنها با یک پرتاب قابلیت مهم این مأموریت خواهد بود که باعث ارزان‌تر تمام شدن قرار دادن ماهواره‌ها در مدار می‌شود.