1398/05/28

پرواز فضاپیمای دریمچیسر با حامل فضایی جدید به ایستگاه فضایی بین‌المللی

شرکت یونایتد لانچ آلیانس (United Launch Alliance) اعلام کرد جدیدترین پرتابگر خود با نام ولکان سانتاور (Vulcan Centaur) را از سال ۲۰۲۱ برای شش پرواز فضاپیمای دریمچیسر که جهت ارائه خدمات پشتیبانی و نگهداری از ایستگاه فضایی بین‌المللی به کار گرفته می‌شود در اختیار شرکت سیرا نوادا (Sierra Nevada) قرار خواهد...
پرواز فضاپیمای دریمچیسر با حامل فضایی جدید به ایستگاه فضایی بین‌المللی

شرکت یونایتد لانچ آلیانس (United Launch Alliance) اعلام کرد جدیدترین پرتابگر خود با نام ولکان سنتاور (Vulcan Centaur) را از سال ۲۰۲۱ برای شش پرواز فضاپیمای دریمچیسر که جهت ارائه خدمات پشتیبانی و نگهداری از ایستگاه فضایی بین‌المللی به کار گرفته می‌شود در اختیار شرکت سیرا نوادا (Sierra Nevada) قرار خواهد داد.

فاتح اوزمن(Fatih Ozmen) مدیر عامل سیرا نوادا می‌گوید: «دریمچیسر را می‌توان با استفاده از حامل‌های فضایی مختلف پرتاب کرد؛ بنابراین ما گزینه‌های زیادی برای انتخاب داشتیم. اما به دلیل همکاری نزدیک در اجرای برنامه دریمچیسر (Dream Chaser) با یونایتد لانچ آلیانس، این شرکت را برای پرتاب فضاپیمایمان انتخاب کردیم و مطمئن هستیم تجربه این شرکت در امنیت و دقت و همچنین استفاده از بهترین ترکیب نوآوری و تحقیق به ما کمک می‌کند که کار به خوبی انجام گیرد.»

یونایتد لانچ آلیانس که از دسامبر سال ۲۰۰۶ به عنوان یک سرمایه‌گذاری مشترک میان شرکت سامانه‌های فضایی لاکهید مارتین (Lockheed Martin Space Systems) و شرکت دفاعی، فضایی و امنیتی بوئینگ (Boeing Defense, Space & Security) تشکیل شد، در حال حاضر تعدادی از پرتابگرها مانند اطلس-۵ (Atlas V) و دلتا-۴ (Delta IV) را تولید می‌کند که برای حمل محموله‌های مختلف مانند ماهواره‌های هواشناسی، امنیت ملی، کاوشگرهای علمی و مدارگرد را به مشتری‌های مختلف از جمله وزارت دفاع آمریکا (United States Department of Defense)، سازمان ناسا (NASA) و سایر سازمان‌های دولتی قرار می‌دهد.

فضاپیمای قابل استفاده مجدد دریمچیسر شرکت سیرا نوادا به عنوان یک وسیله نقلیه سرنشین‌دار که می‌تواند تا هفت نفر را به مدار زمین ببرد طراحی شد. این سفینه همچنین می‌تواند برای حمل بار از زمین به ایستگاه فضایی بین‌المللی و بالعکس استفاده شود. دریمچیسر در حالت عمودی بر روی حامل فضایی ولکان سانتاور پرتاب می‌شود و به شکل خودکار به صورت افقی در باند یک فرودگاه معمولی فرود می‌آید.

ماهواره‌بر و پرتاب | دیپلماسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

شرکت ویرجین اوربیت با شرکت ژاپنی برای راه‌اندازی ماهواره‌بر همکاری می‌کند

1398/03/22
ریچارد برانسون (Richard Branson)، رئیس گروه شرکت‌های ویرجین (Virgin Group) و مالک شرکت ویرجین گلکتیک (Virgin Galactic) که چندی پیش ورود شرکت ویرجین اوربیت (Virgin Orbit) به عرصه‌ فناوری...

همکاری دو شرکت انگلیسی برای پرتاب ریزماهواره

1398/05/23
شرکت انگلیسی اوربکس (Orbex) ارائه دهنده خدمات پرتاب موشک‌های سبک اعلام کرد که با شرکت انگلیسی این‌اسپیس میژنز (In-Space Missions) برای پرتاب یک ریزماهواره با نام فارادی-۲ب (Faraday-2b) قرارداد...

پربازدیدکننده ترین خبر

عرضه خدمات انتقال بین مداری برای ماهواره‌های کوچک در پرتاب‌های اسپیس ایکس

شرکت آمریکایی مومنتوس (Momentus) برای پرتاب رایدشیر (Rideshare) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) خدمات انتقال بین مداری ارائه می‌کند. در این پرتاب ابتدا ماهواره‌های کوچک با ماهواره بر فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس به مدار زمین منتقل می‌شوند. سپس هر یک از ماهواره‌ها با سامانه پیشرانش شرکت مومنتوس به مدار با ارتفاع دلخواه خود منتقل می‌شود. این انتقال با شاتل مداری ویگوراید (Vigoride) شرکت مومنتوس انجام می‌شود که می‌تواند چندین ماهواره با ​جرم مجموع حداکثر تا ۲۵۰ کیلوگرم را به مدارهای دلخواهشان منتقل کند. امکان قرار دادن چندین ماهواره در ارتفاع‌های مختلف تنها با یک پرتاب قابلیت مهم این مأموریت خواهد بود که باعث ارزان‌تر تمام شدن قرار دادن ماهواره‌ها در مدار می‌شود.