1398/05/28

پرتاب ماهواره‌بر جدید چین با سه ماهواره به فضا

ماهواره‌بر جدید چین با نام اسمارت دراگون-۱ (Smart Dragon-1) در ساعت ۱۲:۱۱ بعد از ظهر (به وقت پکن) روز ۱۷ اوت (۲۶ مرداد) از مرکز پرتاب جیکوان (Jiuquan) واقع در شمال غربی چین با موفقیت به فضا پرتاب شد. اسمارت دراگون-۱ در این پرواز سه ماهواره را با خود به فضا برد. این ماهواره‌بر توسط آکادمی فناوری پرتابگر...
پرتاب ماهواره‌بر جدید چین با سه ماهواره به فضا

ماهواره‌بر جدید چین با نام اسمارت دراگون-۱ (Smart Dragon-1) در ساعت ۱۲:۱۱ بعد از ظهر (به وقت پکن) روز ۱۷ اوت (۲۶ مرداد) از مرکز پرتاب جیکوان (Jiuquan) واقع در شمال غربی چین با موفقیت به فضا پرتاب شد. اسمارت دراگون-۱ در این پرواز سه ماهواره را با خود به فضا برد. این ماهواره‌بر توسط آکادمی فناوری پرتابگر چین (CALVT) و برای کاربردهای تجاری طراحی و ساخته شده است.

این سه ماهواره توسط سه شرکت مختلف چینی مستقر در پایتخت این کشور ساخته شده‌اند و برای خدمات سنجش از دور، ارتباطات و اینترنت اشیاء (IOT) مورد استفاده قرار خواهند گرفت. اینترنت اشیاء به ‌طور کلی اشاره به بسیاری از چیزها شامل اشیاء و وسایل محیط پیرامون‌ ما دارد که به شبکه اینترنت متصل شده و توسط اپلیکیشن‌های موجود در تلفن‌های هوشمند و تبلت قابل کنترل و مدیریت هستند.

به گفته رئیس این آکادمی، اسمارت دراگون-۱ با ماهواره‌برهای لانگ مارچ (Long March) متفاوت است؛ او عنوان می‌کند: «سری جدید دراگون برای مقاصد تجاری ساخته شده است تا تقاضای بازار پرتاب ماهواره‌های تجاری کوچک را برآورده سازد.»

اسمارت دراگون-۱ با ۱۹.۵ متر طول و ۱.۲ متر قطر یک ماهواره‌بر با سوخت جامد و در مقیاس کوچک محسوب می‌شود و قادر به حمل ۲۰۰ کیلوگرم محموله به مدار خورشیدآهنگ (SSO) می‌باشد. به گفته مهندس فنی این ماهواره‌بر٬ اسمارت دراگون-۱ از بالاترین بازدهی در میان ماهواره‌برهای چینی تجاری با سوخت جامد برخوردار است.

ساخت و توسعه این ماهواره‌بر کمتر از ۱۸ ماه به طول انجامید؛ مدتی که در چین به عنوان کوتاه‌ترین زمان برای توسعه یک ماهواره‌بر جدید محسوب می‌شود. تلاش طراحان اسمارت دراگون-۱ در جهت پایین آوردن هزینه ساخت و بالابردن بازدهی و دقت ماهواره‌بر بوده است. شایان ذکر است طبق برنامه‌ریزی‌ها قرار است ۵ پرتاب این ماهواره‌بر تا پایان سال ۲۰۲۰ انجام گیرد.

 

منبع: xinhuanet
سازمان ها | Jiuquan Satellite Launch Center | CALVT

ماهواره‌بر و پرتاب |

نظر شما
اخبار مرتبط

چین ۱۰۰ ماهواره به فضا پرتاب می‌کند

1398/04/23
چین می‌گوید که تا سال ۲۰۲۵ میلادی ۱۰۰ ماهواره را در راستای توسعه برنامه‌های علمی و فنی ماهواره‌ای و شبکه و کمک‌رسانی به مقابله با بلایای طبیعی و بهره‌گیری از خدمات بیشتر اجتماعی به فضا پرتاب...

رونمایی چین از پلتفرم داده ابری برای صنعت تجاری فضایی

1398/04/29
آکادمی علوم چین (CAS) به تازگی از یک پلتفرم داده ابری فناوری-پایه که به صورت اختصاصی برای صنعت فضایی تجاری طراحی شده، رونمایی کرده است. این پلتفرم به منظور ارائه راه حل‌های جامع برای فعالان...

پربازدیدکننده ترین خبر

عرضه خدمات انتقال بین مداری برای ماهواره‌های کوچک در پرتاب‌های اسپیس ایکس

شرکت آمریکایی مومنتوس (Momentus) برای پرتاب رایدشیر (Rideshare) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) خدمات انتقال بین مداری ارائه می‌کند. در این پرتاب ابتدا ماهواره‌های کوچک با ماهواره بر فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس به مدار زمین منتقل می‌شوند. سپس هر یک از ماهواره‌ها با سامانه پیشرانش شرکت مومنتوس به مدار با ارتفاع دلخواه خود منتقل می‌شود. این انتقال با شاتل مداری ویگوراید (Vigoride) شرکت مومنتوس انجام می‌شود که می‌تواند چندین ماهواره با ​جرم مجموع حداکثر تا ۲۵۰ کیلوگرم را به مدارهای دلخواهشان منتقل کند. امکان قرار دادن چندین ماهواره در ارتفاع‌های مختلف تنها با یک پرتاب قابلیت مهم این مأموریت خواهد بود که باعث ارزان‌تر تمام شدن قرار دادن ماهواره‌ها در مدار می‌شود.