1398/06/01

آمریکا پرتابی در راستای نوسازی جی‌پی‌اس انجام داد

آمریکا یک ماهواره از نسل سوم جی‌پی‌اس (GPS) به نام GPS III SV02 را به فضا پرتاب کرد. ماموریت پرتاب این ماهواره پنجشنبه ۲۲ اوت (۳۱ مرداد) ساعت ۹:۰۶ به وقت محلی (۱۷:۳۶ به وقت ایران) از پایگاه فضایی کیپ کاناورال در فلوریدای آمریکا توسط شرکت یو‌ال‌ای (United Launch Alliance به اختصار ULA) به وسیله ماهواره‌بر...
آمریکا پرتابی در راستای نوسازی جی‌پی‌اس انجام داد

آمریکا یک ماهواره از نسل سوم جی‌پی‌اس (GPS) به نام GPS III SV02 را به فضا پرتاب کرد. ماموریت پرتاب این ماهواره پنجشنبه ۲۲ اوت (۳۱ مرداد) ساعت ۹:۰۶ به وقت محلی (۱۷:۳۶ به وقت ایران) از پایگاه فضایی کیپ کاناورال در فلوریدای آمریکا توسط شرکت یو‌ال‌ای (United Launch Alliance به اختصار ULA) به وسیله ماهواره‌بر دلتا-۴ (Delta-IV) انجام شد.

GPS III SV02 دومین ماهواره‌ای است که برای تکامل نسل سوم جی‌پی‌اس به فضا پرتاب شد. تکامل نسل سوم جی‌پی‌اس پس از پرتاب دهمین ماهواره به اتمام می‌رسد. این نوسازی طی قرادادی به ارزش 1.4 میلیارد دلار توسط شرکت لاکهید مارتین (Lockheed Martin) انجام می شود. 
اولین ماهواره سامانه موقعیت‌یابی جی‌پی‌اس سال ۱۹۷۸ به فضا پرتاب شد. هدف اولیه این سامانه مقاصد نطامی بود اما بعدا برای عموم در دسترس قرار گرفت. منظومه ماهواره‌ای جی‌پی‌اس در سال ۱۹۹۵ با ۲۴ ماهواره تکمیل شد و به توان پیش‌بینی شده نهایی خود دست یافت. از آن زمان تاکنون آمریکا همواره به ارتقا و نوسازی این سامانه پرداخته‌ است. 
ماهواره‌ای که پرتاب شد ۴۴۰۰ کیلوگرم وزن دارد و قرار است در مدار مئو و ارتفاع ۲۰۲۰۰ کیلومتری قرار بگیرد. عمر این ماهواره توسط شرکت سازنده ۱۵ سال پیش‌بینی شده است و پس از آن دوباره آمریکا باید ماهواره‌ای دیگر را برای جایگزینی پرتاب کند.

سازمان ها | Lockheed Martin

ناوبری فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

گام بعدی چینی‌ها برای رقابت با جی‌پی‌اس

1398/04/05
چینی ها دو ماهواره مخابراتی از سری بیدو (Beidou) به مدار ژئو پرتاب کردند. این پرتاب دوشنبه ۳ تیر ساعت ۲۲:۲۲ به وقت ایران از پایگاه فضایی ژیچانگ توسط ماهواره‌بر لانگ‌مارچ-۳بی (Longmarch-3B)...

پربازدیدکننده ترین خبر

عرضه خدمات انتقال بین مداری برای ماهواره‌های کوچک در پرتاب‌های اسپیس ایکس

شرکت آمریکایی مومنتوس (Momentus) برای پرتاب رایدشیر (Rideshare) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) خدمات انتقال بین مداری ارائه می‌کند. در این پرتاب ابتدا ماهواره‌های کوچک با ماهواره بر فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس به مدار زمین منتقل می‌شوند. سپس هر یک از ماهواره‌ها با سامانه پیشرانش شرکت مومنتوس به مدار با ارتفاع دلخواه خود منتقل می‌شود. این انتقال با شاتل مداری ویگوراید (Vigoride) شرکت مومنتوس انجام می‌شود که می‌تواند چندین ماهواره با ​جرم مجموع حداکثر تا ۲۵۰ کیلوگرم را به مدارهای دلخواهشان منتقل کند. امکان قرار دادن چندین ماهواره در ارتفاع‌های مختلف تنها با یک پرتاب قابلیت مهم این مأموریت خواهد بود که باعث ارزان‌تر تمام شدن قرار دادن ماهواره‌ها در مدار می‌شود.