1398/06/01

آمریکا پرتابی در راستای نوسازی جی‌پی‌اس انجام داد

آمریکا یک ماهواره از نسل سوم جی‌پی‌اس (GPS) به نام GPS III SV02 را به فضا پرتاب کرد. ماموریت پرتاب این ماهواره پنجشنبه ۲۲ اوت (۳۱ مرداد) ساعت ۹:۰۶ به وقت محلی (۱۷:۳۶ به وقت ایران) از پایگاه فضایی کیپ کاناورال در فلوریدای آمریکا توسط شرکت یو‌ال‌ای (United Launch Alliance به اختصار ULA) به وسیله ماهواره‌بر...
آمریکا پرتابی در راستای نوسازی جی‌پی‌اس انجام داد

آمریکا یک ماهواره از نسل سوم جی‌پی‌اس (GPS) به نام GPS III SV02 را به فضا پرتاب کرد. ماموریت پرتاب این ماهواره پنجشنبه ۲۲ اوت (۳۱ مرداد) ساعت ۹:۰۶ به وقت محلی (۱۷:۳۶ به وقت ایران) از پایگاه فضایی کیپ کاناورال در فلوریدای آمریکا توسط شرکت یو‌ال‌ای (United Launch Alliance به اختصار ULA) به وسیله ماهواره‌بر دلتا-۴ (Delta-IV) انجام شد.

GPS III SV02 دومین ماهواره‌ای است که برای تکامل نسل سوم جی‌پی‌اس به فضا پرتاب شد. تکامل نسل سوم جی‌پی‌اس پس از پرتاب دهمین ماهواره به اتمام می‌رسد. این نوسازی طی قرادادی به ارزش 1.4 میلیارد دلار توسط شرکت لاکهید مارتین (Lockheed Martin) انجام می شود. 
اولین ماهواره سامانه موقعیت‌یابی جی‌پی‌اس سال ۱۹۷۸ به فضا پرتاب شد. هدف اولیه این سامانه مقاصد نطامی بود اما بعدا برای عموم در دسترس قرار گرفت. منظومه ماهواره‌ای جی‌پی‌اس در سال ۱۹۹۵ با ۲۴ ماهواره تکمیل شد و به توان پیش‌بینی شده نهایی خود دست یافت. از آن زمان تاکنون آمریکا همواره به ارتقا و نوسازی این سامانه پرداخته‌ است. 
ماهواره‌ای که پرتاب شد ۴۴۰۰ کیلوگرم وزن دارد و قرار است در مدار مئو و ارتفاع ۲۰۲۰۰ کیلومتری قرار بگیرد. عمر این ماهواره توسط شرکت سازنده ۱۵ سال پیش‌بینی شده است و پس از آن دوباره آمریکا باید ماهواره‌ای دیگر را برای جایگزینی پرتاب کند.

سازمان ها | Lockheed Martin

ناوبری فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

گام بعدی چینی‌ها برای رقابت با جی‌پی‌اس

1398/04/05
چینی ها دو ماهواره مخابراتی از سری بیدو (Beidou) به مدار ژئو پرتاب کردند. این پرتاب دوشنبه ۳ تیر ساعت ۲۲:۲۲ به وقت ایران از پایگاه فضایی ژیچانگ توسط ماهواره‌بر لانگ‌مارچ-۳بی (Longmarch-3B)...

پربازدیدکننده ترین خبر

ماهواره مکعبی امارات برای توسعه فناوری‌های ناوبری فضایی

امارات در حال توسعه یک ماهواره مکعبی با ابعاد 6U است که هدف از آن آزمایش ارتباطات و همچنین روش‌های تقویت سیگنال‌دهی ناوبری فضایی در مدار لئو می‌باشد. این ماهواره توسط مرکز ملی علوم و فناوری فضایی دانشگاه امارات متحده عربی (NSSTC-UAEU) مراحل توسعه خود را می‌گذراند و مطابق برنامه‌ریزی‌ها در سال ۲۰۲۱ به فضا پرتاب خواهد شد. در همین راستا NSSTC-UAEU توافقی را با شرکت دانمارکی گام‌اسپیس (GomSpace) به‌انجام رسانده که‌ به‌موجب آن شرکت یادشده مشاوره‌ها و پشتیبانی‌های تخصصی را برای این پروژه‌ ارائه خواهد کرد.