1398/05/28

هشت انفجار رادیویی اسرارآمیز در اعماق فضا کشف شد

محققان موفق به کشف هشت انفجار جدید رادیویی اسرارآمیز در اعماق فضا شدند؛ این موفقیت می‌تواند به کشف منشاء این انفجارها کمک کند. این سیگنال‌های جدید که با استفاده از تلسکوپ رادیویی کانادایی چایم (CHIME) کشف شدند، مجموعه داده‌های گسترده‌ای را در اختیار محققان قرار می‌دهد که در نهایت امیدوارند به مشخص کردن...
هشت انفجار رادیویی اسرارآمیز در اعماق فضا کشف شد

محققان موفق به کشف هشت انفجار جدید رادیویی اسرارآمیز در اعماق فضا شدند؛ این موفقیت می‌تواند به کشف منشاء این انفجارها کمک کند. این سیگنال‌های جدید که با استفاده از تلسکوپ رادیویی کانادایی چایم (CHIME) کشف شدند، مجموعه داده‌های گسترده‌ای را در اختیار محققان قرار می‌دهد که در نهایت امیدوارند به مشخص کردن منشا آن‌ها کمک کند.

با این کشف تعداد سیگنال انفجارهای تکرار شونده رادیویی به ۱۱ عدد رسیده است. یافته‌های جدید علاوه بر افزایش داده‌های موجود برای ستاره‌شناسان، برای شناسایی این نوع انفجارهای رادیویی نیز مهم هستند. بر خلاف سیگنال‌های یک‌طرفه که تنها یک‌بار مشاهده می‌شوند، سیگنال‌های تکراری را می‌توان برای دوره‌های زمانی طولانی‌تری مورد مطالعه قرار داد. ردیابی منشاء سیگنال‌های یک‌طرفه به دلیل ماهیت زودگذر آن‌ها کار بسیار دشواری است ولی غیرممکن هم نیست.

محققان مدتی پیش در یک موفقیت بی‌سابقه توانستند یک انفجار یک‌طرفه رادیویی را به سمت منشاء آن ردیابی کنند. گروهی از محققان به ریاست استرالیایی‌ها که تصدی تلسکوپ جمینی سوث (Gemini South) در شیلی را بر عهده دارند، این سیگنال را در کهکشانی ردیابی کردند که تقریبا در فاصله ۳.۶ میلیارد سال نوری از زمین قرار دارد.

ویکرام راوی (Vikram Ravi) اخترفیزیکدان دانشگاه هاروارد اسمیتسونین (Harvard-Smithsonian) پیش‌تر در مقاله‌ای نوشته بود: «تمام انفجارهای رادیویی به واقع می‌توانند تکرار شوند اما در فرکانس‌هایی که پیش از این شناسایی نشده‌اند.»

نجوم | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

کوچک‌ترین سیاره توسط فضاپیمای تس کشف شد

1398/04/11
فضاپیمای تس (Transiting Exoplanet Survey Satellite به اختصار TESS) ناسا موفق به شناسایی کوچک‌ترین سیاره‌ای شده که تا به امروز بشر موفق به کشف آن شده است.

کشف یک سیاره فراخورشیدی بسیار داغ که بخار آهن به فضا ساطع می‌کند

1398/05/14
تلسکوپ فضایی هابل (Hubble) در رصدهای اخیر خود جزئیات یک سیاره فراخورشیدی را منتشر کرده که به شکل یک تخم مرغ است و فلزات سنگین مانند آهن و منیزیم را به صورت گاز به فضا ساطع می‌کند. سیاره...

یک دانشمند ایرانی سیاه‌چاله‌ای با ابعاد چهل میلیارد برابر خورشید را کشف کرد

1398/05/22
یک دانشمند ایرانی یکی از بزرگترین سیاه‌چاله‌های جهان را شناسایی کرد؛ برآورد شده که این سیاه‌چاله ۴۰ میلیارد بار بزرگ‌تر از خورشید است. کیانوش مهرگان و همکارانش از انستیتوی فیزیک ماکس پلانک...

کشف مجموعه‌ای از کهکشان‌های باستانی عظیم

1398/05/26
گروهی از منجمان موفق به کشف کهکشان‌های باستانی جدیدی شدند که در فاصله ۱۱.۵ میلیارد سال نوری از ما قرار داشته و در محدوده طیف نوری هستند که توسط بسیاری از تلسکوپ‌ها قابل ردیابی نیست. اکتشاف...

پربازدیدکننده ترین خبر

تصاویر اتصال مریخ‌نورد جدید ناسا به حامل فضایی برای انجام مأموریت پرتاب

مریخ‌نورد استقامت (Perseverance) ناسا که قرار است به‌زودی به فضا پرتاب شود، به مرحله فوقانی حامل فضایی اطلس ۵ (Atlas V) متصل شد. این مریخ‌نورد که حین پرتاب توسط دماغه‌ مخروطی محافظت می‌شود، بین روزهای ۳۰‌ژوئیه (۹مرداد) تا ۱۵اوت (۲۵مرداد) از پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال (Cape Canaveral) در ایالت فلوریدا به فضا پرتاب خواهد شد. استقامت که در آزمایشگاه پیشرانش جت (JPL) آژانس فضایی آمریکا توسعه یافته، قرار است یک سال مریخی (معادل ۶۸۷ روز زمینی) را در سیاره سرخ سپری کند.