1398/05/27

خلق میلیون‌ها دنیای مجازی توسط ابررایانه برای مطالعه بر روی تکامل کهکشان‌ها

درک نحوه‌ توسعه و تکامل کهکشان‌ها، وقتی که جوان‌ترین آن‌ها هم میلیاردها سال سن دارد کار دشواری است. دانشمندان اما برای انجام آن به یک ابررایانه متوسل شدند. محققان دانشگاه آریزونا از ابررایانه اوسلوت (Ocelote) به عنوان یک ماشین شبیه‌ساز کائنات استفاده کرده‌اند.
خلق میلیون‌ها دنیای مجازی توسط ابررایانه برای مطالعه بر روی تکامل کهکشان‌ها

درک نحوه‌ توسعه و تکامل کهکشان‌ها، وقتی که جوان‌ترین آن‌ها هم میلیاردها سال سن دارد کار دشواری است. دانشمندان اما برای انجام آن به یک ابررایانه متوسل شدند. محققان دانشگاه آریزونا (University of Arizona) از ابررایانه اوسلوت (Ocelote) به عنوان یک ماشین شبیه‌ساز کائنات استفاده کرده‌اند.

این ابررایانه، میلیون‌ها دنیای کوچک را خلق کرد تا مشخص شود آن‌ها تا چه اندازه با کیهان واقعی تطابق دارند. البته مدل‌سازی کامل از فقط یک کهکشان نیز قدرت پردازش غیر قابل تصوری را می‌طلبد؛ بنابراین قصد اعضای تیم تحقیقات، به تصویر کشیدن تمام جزئیات کائنات نبوده است. آن‌ها سامانه‌ای را ابداع کردند که از وضوح کافی برای نمایش یک ابرنواختر تا بخش زیادی از فضای رصد شده، برخوردار بود. به این ترتیب خلق ۸ میلیون جهان شبیه‌سازی شده تنها سه هفته زمان برد.

خلق میلیون‌ها دنیای مجازی توسط ابررایانه برای مطالعه بر روی تکامل کهکشان‌ها

هر دنیای مجازی قوانین خاص خود را داشت و تلاش محققان این بود که دریابند کدام‌یک از شبیه‌سازی‌ها تناسب بیشتری با داده‌های واقعی دارد. این رویکرد نه تنها به درک بهتر نحوه تکامل کهکشان‌ها کمک می‌کند بلکه نظریه‌های فعلی را نیز به چالش می‌کشد.

مثلا اینکه شاید کهکشان‌ها برای مدت زمانی بسیار طولانی‌تر از آنچه تصور می‌شد، ستارگان را زاده باشند. طبق مدل‌های فعلی، روند شکل‌گیری ستارگان باید مدت‌ها پیش پایان می‌یافت؛. همچنین شاید ماده تاریک در آغاز پیدایش کائنات، آن‌چنان در تضاد با شکل‌گیری ستارگان نبوده باشد.

با این حال، محققان لزوما از یافته‌های پیشین خود صرف نظر نخواهند کرد؛ چرا که این داده‌های جدید می‌توانند با کاستی‌هایی همراه باشند. ارتقای عملکرد پردازشی رایانه‌ها بستر لازم برای استخراج جزئیات بیشتر را فراهم خواهد آورد. هرچند که توانمندسازی ابررایانه‌‌ها برای شبیه‌سازی ایده‌آل کیهان می‌تواند چندین دهه یا حتی بسیار بیشتر از این زمان ببرد.

منبع: گجت نیوز
سازمان ها | University of Arizona

فناوری‌های نوین | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

نقشه سه‌بعدی جدید راه شیری نشان می‌دهد که کهکشان ما موج‌دار است

1398/05/19
محققان موفق به تهیه یک نقشه سه‌بعدی راه شیری شدند و دریافتند که کهکشان ما تخت نیست بلکه به فاصله بیش از ۲۵ هزار سال نوری از مرکز کهکشانی حالت موجی دارد.

کشف مجموعه‌ای از کهکشان‌های باستانی عظیم

1398/05/26
گروهی از منجمان موفق به کشف کهکشان‌های باستانی جدیدی شدند که در فاصله ۱۱.۵ میلیارد سال نوری از ما قرار داشته و در محدوده طیف نوری هستند که توسط بسیاری از تلسکوپ‌ها قابل ردیابی نیست. اکتشاف...

پربازدیدکننده ترین خبر

عرضه خدمات انتقال بین مداری برای ماهواره‌های کوچک در پرتاب‌های اسپیس ایکس

شرکت آمریکایی مومنتوس (Momentus) برای پرتاب رایدشیر (Rideshare) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) خدمات انتقال بین مداری ارائه می‌کند. در این پرتاب ابتدا ماهواره‌های کوچک با ماهواره بر فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس به مدار زمین منتقل می‌شوند. سپس هر یک از ماهواره‌ها با سامانه پیشرانش شرکت مومنتوس به مدار با ارتفاع دلخواه خود منتقل می‌شود. این انتقال با شاتل مداری ویگوراید (Vigoride) شرکت مومنتوس انجام می‌شود که می‌تواند چندین ماهواره با ​جرم مجموع حداکثر تا ۲۵۰ کیلوگرم را به مدارهای دلخواهشان منتقل کند. امکان قرار دادن چندین ماهواره در ارتفاع‌های مختلف تنها با یک پرتاب قابلیت مهم این مأموریت خواهد بود که باعث ارزان‌تر تمام شدن قرار دادن ماهواره‌ها در مدار می‌شود.