1398/05/26

ضرر چند میلیون دلاری شرکت ماهواره‌ای تایلندی

شرکت تایلندی تایکوم (Thaicom) گزارش مالی خود را در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۹ را اعلام کرد. طبق اطلاعات منتشر شده توسط این شرکت، درآمد اپراتوری تایکوم ۱۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۸ کاهش یافته و به ۳۸.۸ میلیون دلار رسیده که نشان‌دهنده ضرر ۴.۳۶ میلیون دلاری این شرکت است.
ضرر چند میلیون دلاری شرکت ماهواره‌ای تایلندی

سیروس برزو: شرکت تایلندی تایکوم (Thaicom)  گزارش مالی خود را در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۹ را اعلام کرد. طبق اطلاعات منتشر شده توسط این شرکت، درآمد اپراتوری تایکوم ۱۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۸ کاهش یافته و به ۳۸.۸ میلیون دلار رسیده که نشان‌دهنده ضرر ۴.۳۶ میلیون دلاری این شرکت است. دلیل این مسئله این است که ماهواره‌های تایکوم ۵، ۶، ۷ و ۸ تنها با ۵۳ درصد توانایی‌های خود فعالیت کرده‌اند. در همین زمان، بارگیری ماهواره تایکوم ۴ از ۳۱ درصد به ۲۴ درصد کاهش یافته است.

تایکوم نام مجموعه‌ای از ماهواره‌های ارتباطی تایکوم است؛ شرکتی که توسط تاکسین شیناواترا (Thaksin Shinawatra) نخست‌وزیر سابق تایلند تاسیس شده است. این شرکت ناوگان ماهواره‌ای تایکوم و سایر مشاغل ارتباط از راه دور در تایلند و منطقه آسیا و اقیانوسیه را در اختیار دارد. منظومه ماهواره‌ای این شرکت به عنوان نمادی از فناوری ارتباطات پیشرفته تایلند بشمار می‌رود.

ضرر چند میلیون دلاری شرکت ماهواره‌ای تایلندی

شركت رایانه‌ای و ارتباطاتی شیناواترا مستقر در تایلند در سال ۱۹۹۱ قراردادی ۱۰۰ میلیون دلاری با شرکت فضایی و ارتباطاتی هیوز (Hughes) به منظور ساخت اولین ماهواره ارتباطی تایلند امضا كرد. نخستین ماهواره با نام تایکوم ۱، در ۱۸ دسامبر سال ۱۹۹۳ از پایگاه پرتاب‌های فضایی کورو (Kourou cosmodrome)، توسط پرتابگر آریان-۴ (Ariane 4) به فضا پرتاب شد که شامل ۱۲ فرستنده باند C بود و منطقه‌ای از ژاپن تا سنگاپور را پوشش می‌داد. در سال‌های بعد تغییرات بنیادین در مالکیت و ساختار آن به وجود آمد.

ماهواره‌های تایکوم ۱، تایکوم ۲ و تایکوم ۳ (پرتاب شده از کورو توسط پرتابگر آریان-۴) اینک از رده خارج شده‌اند اما تایکوم ۴ و تایکوم ۵ (پرتاب شده از کورو توسط پرتابگر آریان-۴) و همچنین تایکوم ۶، تایکوم ۷ و تایکوم 8 (پرتاب شده از پایگاه فضایی کاناورال (Cape Canaveral) توسط پرتابگر فالکون-۹ (Falcon 9)) فعالیت دارند که بر اساس اطلاعیه شرکت صاحب آن نتوانسته‌اند جایگاه مناسبی پیدا کنند و زیان‌ده شده‌اند.

اقتصاد فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

اپراتور تایلندی پهنای باند ماهواره خود را به 7 شرکت اجاره می‌دهد

1398/04/02
اپراتور ماهواره‌ای تایلندی ام یو اسپیس (mu Space) از امضای قرارداد ارائه خدمات با هفت شرکت در ناحیه آسیا-اقیانوسیه خبر داد. شرکای جدید ام یو اسپیس که نام آن‌ها به زودی اعلام خواهد شد،...

سرمایه‌گذاری لاکهید مارتین در یک استارت‌آپ کوچک فضایی

1398/05/19
بخش سرمایه‌گذاری شرکت لاکهید مارتین (Lockheed Martin) در استارت‌آپ کوچک ای‌بی‌ال اسپیس سیستم (ABL Space Systems) که در زمینه پرتاب فضاپیما فعالیت می‌کند، سرمایه‌گذاری کرده است. این بودجه...

آیا بازار ماهواره‌های کوچک به پختگی رسیده است؟

1398/05/22
رشد شدید بازار جهانی ماهواره‌های کوچکی که وزن پرتاب کمتر از ۵۰۰ کیلوگرم دارند طی دهه گذشته بیشتر ناشی از کوچک بودن ابعاد اولیه این بازار بوده است. بازار ماهواره‌های کوچک بین سال‌های ۲۰۰۹...

مرکز مطالعات بازار جهانی: بازار ماهواره‌های کوچک رشد میلیارد دلاری خواهد داشت

1398/05/23
گزارش حاصل از بیست و دومین نشست مرکز مطالعات بازار جهانی (BIS -International Conference on Business Information Systems) نشان می‌دهد بازار ماهواره‌های کوچک با سرعت غیرقابل تصوری در حال رشد...

پربازدیدکننده ترین خبر

انتشار تصاویر ماهواره‌ای از حادثه انفجار نطنز و گمانه‌زنی‌ها درباره آن

روز پنج‌شنبه ۱۲تیر حادثه انفجاری در تأسیسات هسته‌ای نظنز واقع در استان اصفهان رخ داد؛ تأسیساتی که بخشی از مجموعه زیرزمینی مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران برای غنی‌سازی اورانیوم محسوب می‌شود. در همین راستا انتشار تصاویر ماهواره‌ای گمانه‌زنی‌هایی را به‌دنبال داشته است. ماهواره‌های ناسا نیز که آتش‌سوزی‌های جهان را رصد می‌کنند، وقوع آتش‌سوزی در شمال غربی تأسیسات نطنز را تایید کرده‌اند؛ زمان آتش‌سوزی حدوداً ساعت ۲ بامداد روز ۱۲تیر بوده است.