1398/05/26

آزمایش مریخ‌نورد ناسا در ایسلند

آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، نمونه اولیه کاوشگر مریخ را در یک منطقه حاوی گدازه‌های آتشفشانی واقع در ایسلند آزمایش می‌کند. این اقدام ناسا به منظور آماده‌سازی ماموریت مریخی خود در سال ۲۰۲۰ انجام می‌گیرد.
آزمایش مریخ‌نورد ناسا در ایسلند

آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، نمونه اولیه کاوشگر مریخ را در یک منطقه حاوی گدازه‌های آتشفشانی واقع در ایسلند آزمایش می‌کند. این اقدام ناسا به منظور آماده‌سازی ماموریت مریخی خود در سال ۲۰۲۰ انجام می‌گیرد. این منطقه دارای شن‌های سیاه رنگ از جنس بازالت و تپه‌ها و قله‌های ناهموار است. منطقه مذکور لامباراون (Lambahraun) نام دارد و در نزدیکی دومین یخچال بزرگ ایسلند واقع شده است.

ماه گذشته ۱۵۰ دانشمند و مهندس ناسا به مدت ٣ هفته به این منطقه سفر کردند تا یک نمونه از کاوشگر را بسازند. این نمونه اولیه یک وسیله نقلیه الکتریکی کوچک با پنل‌های سفید و شاسی‌های نارنجی رنگ است.

آزمایش مریخ‌نورد ناسا در ایسلند

کاوشگر مارس ۲۰۲۰ (Mars 2020) یک مریخ‌نورد در حال توسعه توسط ناسا می‌باشد که قرار است در سال ۲۰۲۰ میلادی توسط حامل فضایی اطلس ۵ (Atlas V) به مریخ ارسال شود. یکی از اهداف این کاوشگر بررسی حیات میکروسکوپی در مریخ است.

این مأموریت به منظور اجرای یک بررسی اخترزیست‌شناسانه در رابطه با پیشینه باستانی مریخ و بررسی فرآیندهای زمین‌‌شناسی سطح مریخ در طول تاریخ خود از جمله ارزیابی زیست‌پذیری سیاره‌ای و امکان وجود حیات بر روی مریخ در گذشته و توان بالقوه این سیاره برای نگهداری رد پای زیست در موادِ قابل دسترسِ تشکیل‌دهنده سطح آن در نظر گرفته شده است.

چرخ‌های مارس ۲۰۲۰ با عرض و قطر ۵۲.۵ سانتیمتر، از جنس آلومینیوم و ضخیم‌تر و بادوام‌تر از چرخ‌های مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) است. مجموعاً ۲۳ دوربین روی مارس ۲۰۲۰ نصب خواهد شد که ۵ دوربین بیشتر از مریخ‌نورد کنجکاوی است و نوید تصاویر رنگی و سه‌بعدی بیشتری را از مریخ می‌دهد. دوربین ماستکم زد (Mastcam-Z) این مریخ‌نورد، قابلیت تصویربرداری استریوسکوپی به همراه زوم را نیز دارد که منجر به زاویه دید بازتر دوربین‌ها می‌شود.

شایان ذکر است که ناسا برای مأموریت این کاوشگر در سال ۲۰۲۰ هنوز نامی انتخاب نکرده است.

سازمان ها | NASA

فناوری‌های نوین | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

مریخ‌نورد مارس ۲۰۲۰ ناسا به «دکل» مجهز شد

1398/03/27
مریخ‌نورد مارس ۲۰۲۰ (Mars 2020) ناسا که قرار است در سال ۲۰۲۰ به سیاره مریخ ارسال شود به تجهیزات جدیدی مجهز شد. بر اساس آنچه که منتشر شده، مهندسان متخصص در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا (NASA's...

پایه‌ها و چرخ‌های مریخ‌نورد مارس ۲۰۲۰ نصب شد

1398/04/02
در حالی که اکنون تنها یک سال تا تاریخ پرتاب کاوشگر مارس ۲۰۲۰ به سیاره سرخ باقی مانده است، این مریخ‌نورد هر روز بیشتر و بیشتر به یک کاوشگر واقعی شبیه می‌شود. به نظر می‌رسد مراحل سرهم‌بندی...

ویدئوی منتشر شده از تمرین بازوی رباتیک مریخ‌نورد مارس ۲۰۲۰

1398/05/08
آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، به تازگی یک ویدئوی تایم‌لپس از فرایند تمرین بازوی رباتیک مریخ‌نورد مارس ۲۰۲۰ (Mars 2020) منتشر کرده است. این بازوی رباتیک ۷ فوت (۲.۱ متر) طول دارد و دارای...

پربازدیدکننده ترین خبر

شکست مأموریت پرتاب ماهواره‌بر تجاری چین باعث نابودی دو ماهواره شد+فیلم

ماهواره‌بر تجاری چین موسوم به کوآیژو-۱۱ (Kuaizhou-11) در اولین پرتاب خود شکست خورد و در نتیجه آن دو ماهواره نیز از بین رفتند. کوآیژو-۱۱ روز جمعه ۱۰ژوئیه (۲۰تیر) ساعت ۰۴:‍۱۷ به‌وقت ساعت هماهنگ جهانی (UTC) از پایگاه فضایی جیکوان (Jiuquan) در شمال غربی چین به فضا پرتاب شد. در ویدئوی منتشرشده از این مأموریت، لحظات اولیه پرتاب ظاهراً بدون مشکل خاصی انجام گرفته و گزارش‌هایی غیررسمی نیز از جدایش مراحل اول و دوم این ماهواره‌بر سه مرحله‌ای منتشر شده است؛ اما در نهایت کوآیژو-۱۱ نتوانست به مدار موردنظر برسد و چین سومین شکست را در نوزدهمین عملیات پرتاب‌های خود طی سال جاری میلادی تجربه کرد.