1398/06/04

توضیحات رئیس مرکز فضایی ماهدشت درباره فعالیت‌های این مرکز و اولین رئیس آن

طاهرزاده، رئیس مرکز فضایی ماهدشت کرج، گفت: «فیروز نادری که امروز در بزرگ‌ترین پروژه‌های فضایی ناسا مشغول به کار است اولین رئیس مرکز فضایی ماهدشت بود.» در حال حاضر عمده فعالیت‌هایی که در مرکز ماهدشت انجام می‌شود، دریافت داده‌های ماهواره‌ای است.
توضیحات رئیس مرکز فضایی ماهدشت درباره فعالیت‌های این مرکز و اولین رئیس آن

طاهرزاده، رئیس مرکز فضایی ماهدشت کرج، با اشاره به اهمیت این مرکز در بحث فناوری فضایی گفت: «فیروز نادری که امروز در بزرگ‌ترین پروژه‌های فضایی ناسا مشغول به کار است اولین رئیس مرکز فضایی ماهدشت بود.»

مرکز فضایی ماهدشت یک مرکز فضایی ملی است که از سال ۱۳۵۳ به منظور دریافت تصاویر ماهواره‌ای ایجاد شد. در زمان تأسیس ایستگاه فضایی ماهدشت، قرار بود این مرکز به ۳۳ کشور منطقه دیتای ماهواره‌ای ارائه کند اما در حال حاضر عمده فعالیت‌هایی که در مرکز ماهدشت انجام می‌شود، دریافت داده‌های ماهواره‌ای است.

این مرکز در هواشناسی و بررسی وضعیت طبیعی کشور هم نقش موثری دارد به عنوان نمونه در این مرکز به صورت مستمر دریاچه ارومیه پایش می‌شود و اطلاعاتی از سطح اشغال آب و همچنین پس‌روی و پیشروی آب این دریاچه در اختیار دستگاه‌های مرتبط قرار می‌گیرد، علاوه بر این دریاچه‌های مهارلو، بختگان و هامون هم در این مرکز پایش می‌شود.

به گفته طاهرزاده، این مرکز در حال حاضر پشتیبان سامانه کارت سوخت و شبکه شتاب هم هست و علاوه بر این پردازش تصاویر ماهواره‌ای هم در مرکز فضایی ماهدشت انجام می‌شود. وی یکی دیگر از فعالیت‌های این مرکز را رصد اجرام آسمانی عنوان و خاطرنشان کرد: «این اجرام شامل ماهواره‌ها و زباله‌های فضایی می‌شود.» به گفته رئیس این مرکز فضایی قرار است در این مرکز پارک علم و فناوری و مرکز نوآوری فضایی هم مستقر شود.

سازمان ها | مرکز فضایی ماهدشت
افراد | طاهرزاده

داخلی | ایستگاه‌های زمینی |

نظر شما
اخبار مرتبط

لزوم توجه به فعالیت‌های فضایی در ایران

1398/03/26
دکتر حسن رضایی حقیقت، رئیس پژوهشکده رانشگرهای فضایی پژوهشگاه فضایی ایران با اعضای انجمن نجوم آیاز در تبریز دیدار و گفتگو کرد. هدف از این دیدار گسترش همکاری‌های مابین پژوهشکده رانشگرهای...

سرمایه‌های ایرانی و صنعت فضایی

1398/04/22
هرچند تاکنون مطالعه جامعی برای به دست آوردن آمار دقیق از اعداد و ارقام مالی در صنعت فضایی ایران نشده است اما می‌توان گفت گردش مالی حوزه فضایی و به‌طورکلی اقتصاد فضا در ایران در دو بخش کلی...

پربازدیدکننده ترین خبر

عرضه خدمات انتقال بین مداری برای ماهواره‌های کوچک در پرتاب‌های اسپیس ایکس

شرکت آمریکایی مومنتوس (Momentus) برای پرتاب رایدشیر (Rideshare) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) خدمات انتقال بین مداری ارائه می‌کند. در این پرتاب ابتدا ماهواره‌های کوچک با ماهواره بر فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس به مدار زمین منتقل می‌شوند. سپس هر یک از ماهواره‌ها با سامانه پیشرانش شرکت مومنتوس به مدار با ارتفاع دلخواه خود منتقل می‌شود. این انتقال با شاتل مداری ویگوراید (Vigoride) شرکت مومنتوس انجام می‌شود که می‌تواند چندین ماهواره با ​جرم مجموع حداکثر تا ۲۵۰ کیلوگرم را به مدارهای دلخواهشان منتقل کند. امکان قرار دادن چندین ماهواره در ارتفاع‌های مختلف تنها با یک پرتاب قابلیت مهم این مأموریت خواهد بود که باعث ارزان‌تر تمام شدن قرار دادن ماهواره‌ها در مدار می‌شود.