1398/06/04

توضیحات رئیس مرکز فضایی ماهدشت درباره فعالیت‌های این مرکز و اولین رئیس آن

طاهرزاده، رئیس مرکز فضایی ماهدشت کرج، گفت: «فیروز نادری که امروز در بزرگ‌ترین پروژه‌های فضایی ناسا مشغول به کار است اولین رئیس مرکز فضایی ماهدشت بود.» در حال حاضر عمده فعالیت‌هایی که در مرکز ماهدشت انجام می‌شود، دریافت داده‌های ماهواره‌ای است.
توضیحات رئیس مرکز فضایی ماهدشت درباره فعالیت‌های این مرکز و اولین رئیس آن

طاهرزاده، رئیس مرکز فضایی ماهدشت کرج، با اشاره به اهمیت این مرکز در بحث فناوری فضایی گفت: «فیروز نادری که امروز در بزرگ‌ترین پروژه‌های فضایی ناسا مشغول به کار است اولین رئیس مرکز فضایی ماهدشت بود.»

مرکز فضایی ماهدشت یک مرکز فضایی ملی است که از سال ۱۳۵۳ به منظور دریافت تصاویر ماهواره‌ای ایجاد شد. در زمان تأسیس ایستگاه فضایی ماهدشت، قرار بود این مرکز به ۳۳ کشور منطقه دیتای ماهواره‌ای ارائه کند اما در حال حاضر عمده فعالیت‌هایی که در مرکز ماهدشت انجام می‌شود، دریافت داده‌های ماهواره‌ای است.

این مرکز در هواشناسی و بررسی وضعیت طبیعی کشور هم نقش موثری دارد به عنوان نمونه در این مرکز به صورت مستمر دریاچه ارومیه پایش می‌شود و اطلاعاتی از سطح اشغال آب و همچنین پس‌روی و پیشروی آب این دریاچه در اختیار دستگاه‌های مرتبط قرار می‌گیرد، علاوه بر این دریاچه‌های مهارلو، بختگان و هامون هم در این مرکز پایش می‌شود.

به گفته طاهرزاده، این مرکز در حال حاضر پشتیبان سامانه کارت سوخت و شبکه شتاب هم هست و علاوه بر این پردازش تصاویر ماهواره‌ای هم در مرکز فضایی ماهدشت انجام می‌شود. وی یکی دیگر از فعالیت‌های این مرکز را رصد اجرام آسمانی عنوان و خاطرنشان کرد: «این اجرام شامل ماهواره‌ها و زباله‌های فضایی می‌شود.» به گفته رئیس این مرکز فضایی قرار است در این مرکز پارک علم و فناوری و مرکز نوآوری فضایی هم مستقر شود.

سازمان ها | مرکز فضایی ماهدشت
افراد | طاهرزاده

داخلی | ایستگاه‌های زمینی |

نظر شما
اخبار مرتبط

لزوم توجه به فعالیت‌های فضایی در ایران

1398/03/26
دکتر حسن رضایی حقیقت، رئیس پژوهشکده رانشگرهای فضایی پژوهشگاه فضایی ایران با اعضای انجمن نجوم آیاز در تبریز دیدار و گفتگو کرد. هدف از این دیدار گسترش همکاری‌های مابین پژوهشکده رانشگرهای...

سرمایه‌های ایرانی و صنعت فضایی

1398/04/22
هرچند تاکنون مطالعه جامعی برای به دست آوردن آمار دقیق از اعداد و ارقام مالی در صنعت فضایی ایران نشده است اما می‌توان گفت گردش مالی حوزه فضایی و به‌طورکلی اقتصاد فضا در ایران در دو بخش کلی...

پربازدیدکننده ترین خبر

اروپا نگران عقب افتادن از چین و آمریکا در صنعت فضایی

اروپا قصد دارد با تسریع برنامه‌های فضایی خود در مسابقه‌ای که امروزه میان آژانس‌های فضایی و شرکت‌های پیشگام در این عرصه مشاهده می‌شود، با سرعت بیشتری پیش‌ رود. در همین راستا تیری برتون (Thierry Breton)، رئیس بخش فضایی اتحادیه اروپا، اعلام کرده این قاره با توجه به پیشرفت‌های سریع شرکت‌های خصوصی مانند اسپیس‌ایکس (SpaceX) و همچنین موفقیت‌های چین در حوزه فضا، به پیشبرد برنامه‌های خود شتاب بیشتری خواهد بخشید.