1398/05/27

تغییر مسیر ربات سازمان فضایی روسیه به سمت اهداف تجاری

الکساندر لاپاتا گفت: «قرار است از ربات کازمو (Cozmo) آژانس فضایی روسیه، روسکاسموس (Roscosmos)، که در محافل فضایی از آن به عنوان دستیار فضانوردان نام برده می‌شود، در برنامه‌های تجاری غیرفضایی استفاده گردد. هزینه پروژه این ربات طبق قرارداد منعقد شده در سال ۲۰۱۶ بالغ بر ۲.۴ میلیارد روبل می‌باشد.»
تغییر مسیر ربات سازمان فضایی روسیه به سمت اهداف تجاری

الکساندر لاپاتا (Alexander Lapata)‌ مدیر و طراح اصلی پژوهشگاه تحقیقات مرکزی رباتیک و فناوری سایبرنتیک (ROBCIB) در مصاحبه با خبرگزاری روسی ریانووستی گفت: «قرار است از ربات کازمو (Cozmo) آژانس فضایی روسیه، روسکاسموس (Roscosmos)، که در محافل فضایی از آن به عنوان دستیار فضانوردان نام برده می‌شود، در برنامه‌های تجاری غیرفضایی استفاده گردد. هزینه پروژه این ربات طبق قرارداد منعقد شده در سال ۲۰۱۶ بالغ بر ۲.۴ میلیارد روبل می‌باشد.»

پیشتر خبرگزاری ریانووستی گزارش داده بود که به دلیل عدم پرداخت بودجه لازم، کار روی برنامه ربات کازمو متوقف شده است. به این ترتیب شاید ربات فدور (FEDOR) که اینک در اسناد رسمی از آن با عنوان اسکای‌بات (Skybot) نام برده می‌شود تا در عملیات در ایستگاه فضایی بین‌المللی شرکت کند، آخرین نمونه فضایی باشد.

لاپاتا اظهار کرد: «تصمیم اتخاذ شده توسط روسکاسموس مبنی بر تعلیق کار بر روی این طرح برای مدت نامحدود، باعث تأسف و ناراحتی کارشناسان پژوهشگاه تحقیقات مرکزی رباتیک و فناوری سایبرنتیک شد. کارکنان ما بیش از پنج سال تمام توان و تجربه علمی و فنی خود را برای ساخت ربات فضایی بکار گرفتند. گرچه تجربه، ذخیره علمی، فنی و صنعتی ایجاد شده این پروژه براساس قانون مالکیت معنوی (کپی رایت) برای متخصصان این مرکز حفظ می‌شود و آنان می‌توانند ساخت انواع دیگری را با کاربرد و استفاده در اهداف تجاری در دستور کار خود قرار دهند، اما از نظر چشم‌انداز صنایع فضایی روسیه و بسته شدن راه آن‌ها برای توسعه صنعت فضانوردی، کارکنان پژوهشگاه احساس تلخی عمیقی دارند.»

ربات کازمو قادر به انجام عملیات بر روی سطح بیرونی ایستگاه فضایی است بدون اینکه فضانوردان به فضای کیهانی قدم بگذارند؛ همچنین در مواقعی که احیانا نیاز باشد فضانوردان عملیاتی را در فضا انجام دهند، این ربات قادر است به آن‌ها به عنوان یک دستیار توانمند کمک نماید.

تغییر مسیر ربات سازمان فضایی روسیه به سمت اهداف تجاری

سامانه‌های ربات کازمو به شکل واحدهای مستقل طراحی شده‌اند که باعث می‌شود در مدت زمان کوتاهی توسط فضانوردان سوار شده یا تغییر سامانه معیوب آن انجام پذیرد. به این ترتیب خدمه ایستگاه به راحتی می‌توانند عناصر فرسوده و قدیمی را با لوازم یدکی جدید تعویض کنند. چنین رویکردی امکان نوسازی بیشتر مجموعه رباتیک را نیز فراهم می‌سازد.

به عقیده لاپاتا، سامانه‌های رباتیک در فضا چشم‌اندازهای وسیعی دارند و لازم است برای ادامه کار روی توسعه آن‌ها به صورت جدی سرمایه‌گذاری شود. وی همچنین گفت: «در حال حاضر باید در مورد زیرساخت‌های وسایل رباتیک فکر و برنامه‌ریزی شود تا در مورد عملکرد سامانه‌های مداری فضاپیما اطمینان حاصل نماییم. بدون تجربه عملی در زمینه توسعه فناوری رباتیک در فضا، رقابت نه تنها با سازمان‌های فضایی آمریکا یا اروپا بلکه با قدرت‌هایی که تازه دوران فضایی خود را آغاز می‌کنند، دشوار خواهد بود.»

ربات فدور حاصل همکاری موسسات علمی و شرکت‌های مختلف روسی است. این ربات برای جابجایی کالاهایی با وزن حداکثر ۲۰۰ کیلوگرم بر روی سطح بیرونی ایستگاه فضایی طراحی شده است. نمونه اولیه آن با سایوز ام.اس-۱۴ (Soyuz MS-14) در ۲۲ اوت به فضا پرتاب خواهد شد و نمونه فوق پیشرفته آن قرار است در سال ۲۰۲۲ راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی شود. این ربات قادر به نصب و حذف تجهیزات، اتصال کابل‌های برقی و بازرسی سطح خارجی ایستگاه از طریق دوربین‌ها است.

سازمان ها | roscosmos | ROBCIB
افراد | Alexander Lapata

فناوری‌های نوین | فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

آزمایش سگ رباتیک فضایی

1398/04/19
محققان یک ربات فضایی را آزمایش کرده‌اند که شبیه به سگ است. به عبارت دیگر این ربات دارای پاهایی جهنده است و می‌تواند با پریدن و جهش کردن در سطح ماه، مریخ یا سیارک‌ها به مناطق مختلفی برود....

ربات روسی به مدت یک هفته میهمان ایستگاه فضایی خواهد بود

1398/05/01
رئیس سازمان فضایی روسیه، روسکاسموس (Roscosmos)، اعلام کرد که ربات انسان‌نمای فدور (FEDOR) پس از رفتن به ایستگاه فضایی بین‌المللی، به مدت یک هفته و نیم در آنجا می‌ماند.

ربات انسان‌نمای ناسا پایگاه مریخ را می‌سازد؟

1398/05/09
از زمانی که ربات انسان‌نمای سازمان ناسا (NASA) موسوم به والکری (Valkyrie) معرفی شده است، وظایف زیادی برای این ربات تعریف شده که شامل طراحی، نگهداری و حفاظت از تجهیزات ناسا می‌شود اما به...

آغاز کمک ربات استروبی به فضانوردان در ایستگاه فضایی بین‌المللی

1398/05/16
دیوید سنت ژاک (David Saint-Jacques)، فضانورد آژانس فضایی کانادا (Canadian Space Agency)، برای نخستین بار از ربات استروبی (Astrobee) در ایستگاه فضایی بین‌المللی کمک گرفت. سازمان ناسا (NASA)...

پربازدیدکننده ترین خبر

شکست مأموریت پرتاب ماهواره‌بر تجاری چین باعث نابودی دو ماهواره شد+فیلم

ماهواره‌بر تجاری چین موسوم به کوآیژو-۱۱ (Kuaizhou-11) در اولین پرتاب خود شکست خورد و در نتیجه آن دو ماهواره نیز از بین رفتند. کوآیژو-۱۱ روز جمعه ۱۰ژوئیه (۲۰تیر) ساعت ۰۴:‍۱۷ به‌وقت ساعت هماهنگ جهانی (UTC) از پایگاه فضایی جیکوان (Jiuquan) در شمال غربی چین به فضا پرتاب شد. در ویدئوی منتشرشده از این مأموریت، لحظات اولیه پرتاب ظاهراً بدون مشکل خاصی انجام گرفته و گزارش‌هایی غیررسمی نیز از جدایش مراحل اول و دوم این ماهواره‌بر سه مرحله‌ای منتشر شده است؛ اما در نهایت کوآیژو-۱۱ نتوانست به مدار موردنظر برسد و چین سومین شکست را در نوزدهمین عملیات پرتاب‌های خود طی سال جاری میلادی تجربه کرد.