1398/05/26

ماه‌نورد چاندریان ۲ با موفقیت در مدار انتقال به ماه قرار گرفت

سازمان پژوهش‌های فضایی هند (ISRO) روز دوشنبه (۳۱ تیر) اعلام کرده بود که ماه‌نورد چاندریان ۲ (Chandrayaan 2) با موفقیت به فضا پرتاب شد. اکنون سازمان پژوهش‌های فضایی هند اعلام کرد که ماه‌نورد چاندریان ۲ ساعت ۲:۲۱ بامداد روز چهارشنبه با موفقیت وارد مدار انتقال به ماه شد.
ماه‌نورد چاندریان ۲ با موفقیت در مدار انتقال به ماه قرار گرفت

سازمان پژوهش‌های فضایی هند (ISRO) روز دوشنبه (۳۱ تیر) اعلام کرده بود که ماه‌نورد چاندریان ۲ (Chandrayaan 2) با موفقیت به فضا پرتاب شد. اکنون سازمان پژوهش‌های فضایی هند اعلام کرد که ماه‌نورد چاندریان ۲ ساعت ۲:۲۱ بامداد روز چهارشنبه با موفقیت وارد مدار انتقال به ماه شد. طبق اعلام این سازمان قرار است ماه‌نورد ویکرام (Vikram) در ۷ سپتامبر سال جاری روی سطح ماه بنشیند.

ماه‌نورد چاندریان ۲ با موفقیت در مدار انتقال به ماه قرار گرفت

سامانه محرکه پردازنده این فضاپیما پس از خروج از مدار زمین و ورود به حوزه نفوذ ماه، برای کاهش سرعت این فضاپیما فعال گردید که این امر موجب شد تا فضاپیما بتواند در مدار ماه مستقر شود. پس‌ از آن، ماه‌نورد از مدار جدا شده و سرانجام در تاریخ ۱۶ شهریور با انجام مجموعه مانورهای پیچیده و استفاده از سامانه ترمز خاصی در محوطه‌ای با خاک نرم در قطب جنوب ماه فرود خواهد آمد.

چاندریان ۲ دومین ماموریت سازمان فضایی هند به ماه است و هدف آن مطالعه عناصر اولیه و سیرتکامل ماه است. چانداریان ۲ دارای سه بخش اصلی است که شامل یک مدارگرد، یک سطح‌نشین و یک سطح‌نورد می‌شوند. هرکدام ازاین بخش‌ها دارای ماموریت و تجهیزات مخصوص خودشان هستند.

پرتاب فضاپیمای چانداریان ۲ از پایگاه فضایی ساتیش داوان (Satish Dhawan Space Center) و توسط حامل فضایی جی‌اس‌ال‌وی ۳ (GSLV_III) انجام گرفت.

سازمان ها | isro | Satish Dhawan Space Center

ماهواره‌بر و پرتاب | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

پرتاب چاندرایان-۲ در ژوئیه به ماه

1398/03/22
روزنامه هندی هیندو (Hindu) روز دوشنبه ۱۰ ژوئن گزارش داد که سازمان تحقیقات فضایی هند (Indian Space Research Organization /ISRO) قرار است در اواسط ماه ژوئیه، کاوشگر چاندرایان-۲ (Chandrayan-2)...

پس از پرتاب چاندریان ۲؛ خورشید مقصد بعدی فضاپیمای هندی

1398/05/05
در حالی که تنها چند روز از پرتاب فضاپیمای چاندریان ۲ (Chandrayaan 2) می‌گذرد، سازمان پژوهش‌های فضایی هند (ISRO) به دنبال انجام ماموریت جدیدی برای سفر به خورشید است. این سازمان قصد دارد تا...

نخستین تصویر فضاپیمای چاندرایان-۲ از زمین

1398/05/16
آژانس پژوهش‌های فضایی هند (ISRO) در حساب رسمی خود در توییتر، نخستین تصویر فضاپیمای چاندرایان-۲ (Chandrayaan-2) را از زمین منتشر کرده است.

پربازدیدکننده ترین خبر

عرضه خدمات انتقال بین مداری برای ماهواره‌های کوچک در پرتاب‌های اسپیس ایکس

شرکت آمریکایی مومنتوس (Momentus) برای پرتاب رایدشیر (Rideshare) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) خدمات انتقال بین مداری ارائه می‌کند. در این پرتاب ابتدا ماهواره‌های کوچک با ماهواره بر فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس به مدار زمین منتقل می‌شوند. سپس هر یک از ماهواره‌ها با سامانه پیشرانش شرکت مومنتوس به مدار با ارتفاع دلخواه خود منتقل می‌شود. این انتقال با شاتل مداری ویگوراید (Vigoride) شرکت مومنتوس انجام می‌شود که می‌تواند چندین ماهواره با ​جرم مجموع حداکثر تا ۲۵۰ کیلوگرم را به مدارهای دلخواهشان منتقل کند. امکان قرار دادن چندین ماهواره در ارتفاع‌های مختلف تنها با یک پرتاب قابلیت مهم این مأموریت خواهد بود که باعث ارزان‌تر تمام شدن قرار دادن ماهواره‌ها در مدار می‌شود.