1398/05/26

ماه‌نورد چاندریان ۲ با موفقیت در مدار انتقال به ماه قرار گرفت

سازمان پژوهش‌های فضایی هند (ISRO) روز دوشنبه (۳۱ تیر) اعلام کرده بود که ماه‌نورد چاندریان ۲ (Chandrayaan 2) با موفقیت به فضا پرتاب شد. اکنون سازمان پژوهش‌های فضایی هند اعلام کرد که ماه‌نورد چاندریان ۲ ساعت ۲:۲۱ بامداد روز چهارشنبه با موفقیت وارد مدار انتقال به ماه شد.
ماه‌نورد چاندریان ۲ با موفقیت در مدار انتقال به ماه قرار گرفت

سازمان پژوهش‌های فضایی هند (ISRO) روز دوشنبه (۳۱ تیر) اعلام کرده بود که ماه‌نورد چاندریان ۲ (Chandrayaan 2) با موفقیت به فضا پرتاب شد. اکنون سازمان پژوهش‌های فضایی هند اعلام کرد که ماه‌نورد چاندریان ۲ ساعت ۲:۲۱ بامداد روز چهارشنبه با موفقیت وارد مدار انتقال به ماه شد. طبق اعلام این سازمان قرار است ماه‌نورد ویکرام (Vikram) در ۷ سپتامبر سال جاری روی سطح ماه بنشیند.

ماه‌نورد چاندریان ۲ با موفقیت در مدار انتقال به ماه قرار گرفت

سامانه محرکه پردازنده این فضاپیما پس از خروج از مدار زمین و ورود به حوزه نفوذ ماه، برای کاهش سرعت این فضاپیما فعال گردید که این امر موجب شد تا فضاپیما بتواند در مدار ماه مستقر شود. پس‌ از آن، ماه‌نورد از مدار جدا شده و سرانجام در تاریخ ۱۶ شهریور با انجام مجموعه مانورهای پیچیده و استفاده از سامانه ترمز خاصی در محوطه‌ای با خاک نرم در قطب جنوب ماه فرود خواهد آمد.

چاندریان ۲ دومین ماموریت سازمان فضایی هند به ماه است و هدف آن مطالعه عناصر اولیه و سیرتکامل ماه است. چانداریان ۲ دارای سه بخش اصلی است که شامل یک مدارگرد، یک سطح‌نشین و یک سطح‌نورد می‌شوند. هرکدام ازاین بخش‌ها دارای ماموریت و تجهیزات مخصوص خودشان هستند.

پرتاب فضاپیمای چانداریان ۲ از پایگاه فضایی ساتیش داوان (Satish Dhawan Space Center) و توسط حامل فضایی جی‌اس‌ال‌وی ۳ (GSLV_III) انجام گرفت.

سازمان ها | isro | Satish Dhawan Space Center

ماهواره‌بر و پرتاب | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

پرتاب چاندرایان-۲ در ژوئیه به ماه

1398/03/22
روزنامه هندی هیندو (Hindu) روز دوشنبه ۱۰ ژوئن گزارش داد که سازمان تحقیقات فضایی هند (Indian Space Research Organization /ISRO) قرار است در اواسط ماه ژوئیه، کاوشگر چاندرایان-۲ (Chandrayan-2)...

پس از پرتاب چاندریان ۲؛ خورشید مقصد بعدی فضاپیمای هندی

1398/05/05
در حالی که تنها چند روز از پرتاب فضاپیمای چاندریان ۲ (Chandrayaan 2) می‌گذرد، سازمان پژوهش‌های فضایی هند (ISRO) به دنبال انجام ماموریت جدیدی برای سفر به خورشید است. این سازمان قصد دارد تا...

نخستین تصویر فضاپیمای چاندرایان-۲ از زمین

1398/05/16
آژانس پژوهش‌های فضایی هند (ISRO) در حساب رسمی خود در توییتر، نخستین تصویر فضاپیمای چاندرایان-۲ (Chandrayaan-2) را از زمین منتشر کرده است.

پربازدیدکننده ترین خبر

ماهواره مکعبی امارات برای توسعه فناوری‌های ناوبری فضایی

امارات در حال توسعه یک ماهواره مکعبی با ابعاد 6U است که هدف از آن آزمایش ارتباطات و همچنین روش‌های تقویت سیگنال‌دهی ناوبری فضایی در مدار لئو می‌باشد. این ماهواره توسط مرکز ملی علوم و فناوری فضایی دانشگاه امارات متحده عربی (NSSTC-UAEU) مراحل توسعه خود را می‌گذراند و مطابق برنامه‌ریزی‌ها در سال ۲۰۲۱ به فضا پرتاب خواهد شد. در همین راستا NSSTC-UAEU توافقی را با شرکت دانمارکی گام‌اسپیس (GomSpace) به‌انجام رسانده که‌ به‌موجب آن شرکت یادشده مشاوره‌ها و پشتیبانی‌های تخصصی را برای این پروژه‌ ارائه خواهد کرد.