1398/05/23

انجام موفقیت‌آمیز آزمون‌های مدل پروازی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: «ماهواره ناهید ۱ ظرف روزهای آینده آماده تحویل به وزارت دفاع است و پرتاب آن توسط این وزارتخانه برنامه‌ریزی خواهد شد.» همچنین به تازگی آزمون‌های محیطی خلاء حرارتی و ارتعاشی بسته باتری جدید (تعویضی) مدل پروازی این ماهواره انجام شده و از لحاظ کارکرد در محیط فضا مورد تایید...
انجام موفقیت‌آمیز آزمون‌های مدل پروازی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: «ماهواره ناهید ۱ ظرف روزهای آینده آماده تحویل به وزارت دفاع است و پرتاب آن توسط این وزارتخانه برنامه‌ریزی خواهد شد.» محمدجواد آذری‌جهرمی در حاشیه افتتاح پروژه‌های زیرساختی مخابرات شهرستان ساوه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: «ماهواره ناهید ۱ ماهواره‌ای مخابراتی است که در مدار ۲۵۰ کیلومتری زمین قرار می‌گیرد و طول ماندگاری آن در فضا می‌تواند حدود ۲.۵ ماه باشد.»

وی افزود: «این ماهواره علاوه بر ماموریت مخابراتی، یکی از توانمندی‌ها و فناوری‌های توسعه یافته توسط مهندسان ایرانی را مورد آزمایش قرار می‌دهد.» او در توضیح بیشتر این توانمندی و فناوری بدست آمده توسط مهندسان ایرانی گفت: «این ماهواره از سلول‌های خورشیدی متحرکی برخوردار است و در طول عملیات و مدت استقرار خود در فضا، سلول‌های خورشیدی را که بر روی ماهواره نصب است باز و بسته خواهد کرد که یک دستاورد بزرگ برای کشور محسوب می‌شود.»

آذری‌جهرمی به تصویربرداری دوربین نصب شده بر روی این ماهواره اشاره کرد و افزود: «دایر کردن ارتباطات مخابراتی از مزیت‌های این ماهواره است که با انجام آزمایش‌های نهایی، آماده پرتاب است و زمان پرتاب آن از طریق وزارت دفاع اعلام می‌شود.»

همچنین به تازگی آزمون‌های محیطی خلاء حرارتی و ارتعاشی بسته باتری جدید (تعویضی) مدل پروازی این ماهواره انجام شده و از لحاظ کارکرد در محیط فضا مورد تایید قرار گرفته است. با توجه به تجربیات کسب شده در طراحی ماهواره‌های قبلی، بسته باتری ماهواره ناهید با استفاده از فناوری سلول‌های لیتیوم-یون و با مشارکت سامانه‌ای بخش‌های توان الکتریکی، سازه و حرارت برای نخستین بار در پژوهشگاه فضایی ایران توسط متخصصان پژوهشکده سامانه ماهواره پژوهشگاه فضایی ایران طراحی و ساخته شد.

مدیر پروژه ناهید۱ با اعلام این خبر، گفت: «آماده‌سازی این بسته باتری به عنوان گامی از عملیات پیش‌پرتاب ماهواره ناهید ۱ انجام گرفت و تمامی آزمون‌های خلاء حرارتی و ارتعاشی را مطابق استاندارد فضایی اروپا (ECSS) با موفقیت پشت سر گذاشت.» مریم موسوی افزود: «با توجه به الزامات جرمی، حجمی و توانی پروژه ناهید، بسته باتری ماهواره ناهید ۱ دارای ظرفیت حداقل Ah6، محدوده ولتاژ کاری ۳۳.۶ – ۲۴ ولت، مجهز به یک مدار ترازساز غیرفعال (Passive) و همچنین مجموعه مدارهای پایش ولتاژ و دما است.»

انجام موفقیت‌آمیز آزمون‌های مدل پروازی

وی طول عمر تقویمی سلول‌های باتری، تعداد سیکل‌های شارژ و دشارژ و شرایط دمایی را از جمله مهم‌ترین مولفه‌های تاثیرگذار بر طول عمر یک بسته باتری دانست و خاطرنشان کرد: «با توجه به سپری شدن زمان نسبتا طولانی از تاریخ ساخت بسته باتری مدل فضایی ماهواره ناهید و همچنین انجام آزمون‌های مختلف کارکردی بر روی ماهواره، بایستی بسته باتری مدل پروازی ماهواره قبل از قرارگیری در مدار مطابق الزامات تعویض می‌شد.»

مدیر پروژه ناهید ۱ گفت: «این بسته باتری جدید، از نظر مواد و قطعات و همچنین روش‌ مونتاژ عیناً مطابق با مواد و روش مونتاژ مورد استفاده در بسته باتری‌ مدل‌های کیفی و فضایی ماهواره ناهید بوده که در کوتاه‌ترین زمان ممکن ساخته شده است.» وی افزود: «در نهایت، آزمون‌های کارکردی و محیطی شامل خلاء حرارتی و مجموعه آزمون‌های ارتعاشی بسته باتری جدید مدل پروازی ماهواره ناهید ۱ با نظارت سازمان فضایی ایران انجام شد و کارکرد آن مورد تایید قرار گرفت.»

از ماهواره مخابراتی ناهید ۱ که برای اولین بار در کشور طراحی و ساخته شده است در بهمن سال ۱۳۹۵ رونمایی شد. این ماهواره در پژوهشکده سامانه‌های ماهواره پژوهشگاه فضایی ایران و به کارفرمایی سازمان فضایی ایران طراحی و ساخته شده است. مأموریت‌های پروژه‌ ناهید در راستای دستیابی به فناوری طراحی و ساخت ماهواره مخابراتی زمین‌آهنگ، برای نخستین بار در کشور تعریف و در یک ماهواره پیاده‌سازی شده است. در ضمن فناوری‌های به کار گرفته شده در ماهواره ناهید به عنوان پایه‌ اصلی فناوری‌های مورد نیاز ماهواره‌های عملیاتی کشور می‌باشد.

ماهواره‌ ناهید مأموریت‌های زیر را انجام می‌دهد:
۱. باز کردن صفحات خورشیدی در مدار
۲. ارتباط در باند مخابراتی Ku در مدار
۳. تصویربرداری و تخمین نرخ باز شدن صفحات خورشیدی

فراهم کردن تجهیزات آزمون مکانیزم‌های فضایی، تجهیزات مخابراتی فرکانس بالا و طراحی بخش‌های آن، تعیین و کنترل وضعیت سه محوره، ارتباط مخابراتی دائم در باند S، تصویربرداری ضمن عملیات و تخمین نرخ باز شدن صفحات خورشیدی به کمک آن، از اهداف ثانویه پروژه ناهید است.

داخلی | ماهواره‌بر و پرتاب |

نظر شما
اخبار مرتبط

اتمام تست سازگاری الکترومغناطیسی ماهواره ناهید ۱

1398/02/28
مدیر آزمایشگاه الکترومغناطیسی پژوهشگاه فضایی ایران از اتمام تست سازگاری الکترومغناطیسی ماهواره ناهید ۱ خبر داد و گفت: «تست سه ماهواره ظفر، ناهید ۲ و پارس ۱ نیز در این آزمایشگاه انجام می‌شود.»...

انجام آزمون‌های تحویل‌دهی ایستگاه‌های زمینی ماهواره ناهید ۱

1398/04/01
آزمون‌های صحه‌گذاری و تحویل‌دهی ایستگاه‌های زمینی ماهواره مخابراتی ناهید ۱ در مرکز فضایی قشم در دست انجام است. این آزمون‌ها با حضور ناظران و کارشناسان سازمان فضایی و پژوهشگاه فضایی ایران...

ماهواره ناهید ۱ جهت قرارگیری در مدار تحویل وزارت دفاع می‌شود

1398/05/12
محمد جواد آذری جهرمی گفت: «کار پژوهشگران پژوهشگاه فضایی در خصوص ماهوره ناهید ۱ تمام و آزمایش‌های نهایی انجام شده و احتمالاً ظرف یکی دو هفته آینده این ماهواره برای قرار گرفتن در مدار تحویل...

پربازدیدکننده ترین خبر

شکست مأموریت پرتاب ماهواره‌بر تجاری چین باعث نابودی دو ماهواره شد+فیلم

ماهواره‌بر تجاری چین موسوم به کوآیژو-۱۱ (Kuaizhou-11) در اولین پرتاب خود شکست خورد و در نتیجه آن دو ماهواره نیز از بین رفتند. کوآیژو-۱۱ روز جمعه ۱۰ژوئیه (۲۰تیر) ساعت ۰۴:‍۱۷ به‌وقت ساعت هماهنگ جهانی (UTC) از پایگاه فضایی جیکوان (Jiuquan) در شمال غربی چین به فضا پرتاب شد. در ویدئوی منتشرشده از این مأموریت، لحظات اولیه پرتاب ظاهراً بدون مشکل خاصی انجام گرفته و گزارش‌هایی غیررسمی نیز از جدایش مراحل اول و دوم این ماهواره‌بر سه مرحله‌ای منتشر شده است؛ اما در نهایت کوآیژو-۱۱ نتوانست به مدار موردنظر برسد و چین سومین شکست را در نوزدهمین عملیات پرتاب‌های خود طی سال جاری میلادی تجربه کرد.