1398/05/23

آزمایش مأموریت مریخ‌نورد اگزومارس با شکستی دیگر مواجه شد

همکاری مشترک آژانس فضایی اروپا (ESA) و آژانس فضایی روسیه، روسکاسموس (Roscosmos)، برای آزمایش مأموریت مریخ‌نورد اگزومارس (ExoMars) با یک شکست دیگر مواجه شد. آژانس فضایی اروپا به همراه سازمان فضایی روسیه قصد دارند در مأموریت اگزومارس کاوشگرهایی را به فضا ارسال کنند.
آزمایش مأموریت مریخ‌نورد اگزومارس با شکستی دیگر مواجه شد

همکاری مشترک آژانس فضایی اروپا (ESA) و آژانس فضایی روسیه، روسکاسموس (Roscosmos)، برای آزمایش مأموریت مریخ‌نورد اگزومارس (ExoMars) با یک شکست دیگر مواجه شد. آژانس فضایی اروپا به همراه سازمان فضایی روسیه قصد دارند در مأموریت اگزومارس کاوشگرهایی را به فضا ارسال کنند. این مأموریت شامل دو فاز و ارسال چندین فضاپیما است تا در نهایت کاوشگرها به دنبال نشانه‌هایی از حیات فراتر از سیاره یا روی سطح آن به جستجو بپردازند.

اولین فاز مأموریت در سال ۲۰۱۶ انجام شد و دو دستگاه به مریخ فرستاده شد. یکی از این دستگاه‌ها مدارگردی برای بررسی گازهای متصاعد شده ناشی از حیات در اتمسفر مریخ بود. دیگری کاوشگری بود که به منظور آزمایش فناوری‌های مورد نیاز برای قرار دادن تجهیزات سنگین روی سطح سیاره طراحی شد.

فاز دوم اما شامل ارسال کاوشگر رباتیکی خواهد بود که به اسم روزالیند فرانکلین (Rosalind Franklin) که یک شیمی‌دان انگلیسی است نامگذاری شده است. این کاوشگر قرار است منطقه‌ای به نام اکسین پلانوم (Oxia Planum) را بررسی کند که از گذشته به عنوان منبعی برای آب و احتمال وجود حیات شناخته می‌شود.

اما اخیراً آژانس فضایی اروپا تأیید کرده که چتر نجات مربوط به مریخ نورد اگزومارس که در هفته قبل آزمایش شد برای بار دوم با مشکل مواجه شده است. آزمایش قبلی در تیر ماه انجام شد که با شکست همراه بود. بر اساس یافته‌های محققان، در هر دو آزمایش آسیب‌هایی در بخش پارچه‌ای چتر مشاهده شده است.

آزمایش مأموریت مریخ‌نورد اگزومارس با شکستی دیگر مواجه شد

توالی باز شدن چتر نجات اگزومارس ۲۰۲۰

این چتر نجات قرار است کاوشگر اگزومارس را به آرامی روی سیاره سرخ فرود آورد و چنین نقص‌هایی پروژه را با مشکلات جدی مواجه می‌کند. به گفته مدیر تیم مأموریت اگزومارس در آژانس فضایی اروپا، این تیم در تلاش برای یافتن علت نقص هستند و همچنان امیدوارند بتوانند بر اساس برنامه‌ریزی از پیش تعیین شده عملیات ارسال را در سال آینده میلادی انجام دهند.

این آژانس فضایی قصد دارد تا پیش از اتمام سال جاری یک آزمایش دیگر را در ارتفاع بالا انجام دهد. پرتاب اگزومارس ۲۰۲۰ برای یک بازه زمانی کوتاه بین ۴ تا ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ برنامه‌ریزی شده است. در صورتی که پرتاب بر اساس زمان‌بندی تعیین شده محقق نشود، تا سال ۲۰۲۲ به تعویق خواهد افتاد.

ارسال اگزومارس ۲۰۲۰ همچنین تقریباً با زمان ارسال کاوشگرهای ایالات متحده و چین همزمان است؛ البته هر یک از این سه کاوشگر مأموریت‌های خاص خود را دارند که با دیگری متفاوت است. آژانس فضایی اروپا قصد دارد برای جلوگیری از هر گونه مشکل دیگر از تبادل اطلاعات بین متخصصانی از دیگر آژانس‌ها و همین‌طور ناسا بهره ببرد.

منبع: دیجیاتو
سازمان ها | roscosmos | European Space Agency
افراد | Rosalind Franklin

فناوری‌های نوین | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

برنامه‌ریزی برای تولید ابررایانه مریخ‌نورد و ماه‌نورد

1398/03/19
یک ابررایانه بعد از یک سال و نیم اقامت در ایستگاه فضایی بین‌المللی به زمین بازگشته و قرار است با بررسی شرایط آن، برنامه‌ریزی برای تولید ابررایانه‌ مریخ‌نورد آغاز شود. شرکت اچ پی (Hewlett-Packard)...

تصاویر مریخ‌نورد ناسا از یک نور درخشان و مرموز در سیاره سرخ

1398/04/02
مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) ناسا به تازگی تصاویری تهیه کرده که یک نور درخشان و مرموز را در سطح سیاره مریخ نشان می‌دهد. این تصویر در ۱۶ ژوئن گرفته شده و به نظر می‌رسد انعکاس نور خورشید...

یافته‌های جدید مریخ‌نورد ناسا پس از هفت سال جستجو

1398/05/16
مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) متعلق به سازمان ناسا (NASA)، هفت سال پیش سطح سیاره سرخ را لمس و از آن زمان ماموریت جستجوی خود را آغاز کرد؛ این مریخ‌نورد تاکنون ۲۱ کیلومتر را طی کرده و جستجوهایی...

پربازدیدکننده ترین خبر

شکست مأموریت پرتاب ماهواره‌بر تجاری چین باعث نابودی دو ماهواره شد+فیلم

ماهواره‌بر تجاری چین موسوم به کوآیژو-۱۱ (Kuaizhou-11) در اولین پرتاب خود شکست خورد و در نتیجه آن دو ماهواره نیز از بین رفتند. کوآیژو-۱۱ روز جمعه ۱۰ژوئیه (۲۰تیر) ساعت ۰۴:‍۱۷ به‌وقت ساعت هماهنگ جهانی (UTC) از پایگاه فضایی جیکوان (Jiuquan) در شمال غربی چین به فضا پرتاب شد. در ویدئوی منتشرشده از این مأموریت، لحظات اولیه پرتاب ظاهراً بدون مشکل خاصی انجام گرفته و گزارش‌هایی غیررسمی نیز از جدایش مراحل اول و دوم این ماهواره‌بر سه مرحله‌ای منتشر شده است؛ اما در نهایت کوآیژو-۱۱ نتوانست به مدار موردنظر برسد و چین سومین شکست را در نوزدهمین عملیات پرتاب‌های خود طی سال جاری میلادی تجربه کرد.