1398/05/23

احتمال انتقال رآکتور هسته‌ای ناسا به سیاره سرخ تا سال ۲۰۲۲

پژوهشگران سازمان ناسا (NASA) اعلام کرده‌اند که شاید بتوانند تا سال ۲۰۲۲ نخستین رآکتور هسته‌ای را به مریخ بفرستند. اعضای گروه پروژه کیلوپاور (Kilopower) که طرحی مشترک میان ناسا و وزارت انرژی آمریکا (DOE) برای احداث نیروگاه هسته‌ای در فضا است، اعلام کرده‌اند که شاید نخستین رآکتور این پروژه، تا سال ۲۰۲۲...
احتمال انتقال رآکتور هسته‌ای ناسا به سیاره سرخ تا سال ۲۰۲۲

پژوهشگران سازمان ناسا (NASA) اعلام کرده‌اند که شاید بتوانند تا سال ۲۰۲۲ نخستین رآکتور هسته‌ای را به مریخ بفرستند. اعضای گروه پروژه کیلوپاور (Kilopower) که طرحی مشترک میان ناسا و وزارت انرژی آمریکا (DOE) برای احداث نیروگاه هسته‌ای در فضا است، اعلام کرده‌اند که شاید نخستین رآکتور این پروژه، تا سال ۲۰۲۲ به مریخ و یا مکان دور دیگری فرستاده شود.

پروژه کیلوپاور، یک رآکتور شکافت هسته‌ای سبک وزن را شامل می‌شود؛ این نیروگاه می‌تواند با شکافتن اتم‌های اورانیوم، انرژی گرمایی تولید کند که در مرحله بعد به الکتریسیته تبدیل می‌شود. به گفته پژوهشگران این پروژه، نیروگاه متحرک کیلوپاور می‌تواند به مدت ۱۰ سال پیاپی به فعالیت خود ادامه دهد.

پاتریک مک‌کلور (Patrick McClure)، سرپرست این پروژه گفت: «من باور دارم که می‌توانیم این پروژه را تا سه سال آینده کامل کنیم و برای ارسال آن آماده شویم. به نظر من، سه سال می‌تواند زمان مناسبی برای تکمیل این پروژه باشد. ما از انجام این پروژه بسیار هیجان‌رده هستیم و باور داریم که این طرح می‌تواند به اکتشافات جدیدی منجر شود.» اگرچه مک‌کلور، یک زمان احتمالی را برای پروژه تخمین زده اما ناسا تاکنون زمان مشخصی برای تکمیل این پروژه اعلام نکرده است.

وجود یک نیروگاه متحرک می‌تواند برای فضانوردانی که به ماه یا مریخ سفر می‌کنند، امیدوارکننده باشد. نخستین نمونه کیلوپاور تقریبا به اندازه یک یخچال است و می‌تواند روی یک حامل فضایی قرار بگیرد. پژوهشگران احتمال می‌دهند که این نمونه بتواند یک پایگاه هسته‌ای با حدود ۴۰ کیلووات قدرت باشد؛ این مقدار نیرو، برای تامین برق هشت خانه روی زمین کافی است.

این نخستین باری نیست که انرژی هسته‌ای در فضا تحت کنترل درمی‌آید. بسیاری از فضاپیماهای ناسا از جمله مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) از انرژی هسته‌ای به عنوان نیروی محرکه خود استفاده می‌کنند.

احتمال انتقال رآکتور هسته‌ای ناسا به سیاره سرخ تا سال ۲۰۲۲

آزمایش کیلوپاور

آزمایش‌های کیلوپاور روی زمین، در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ با موفقیت انجام شد اما هنوز هیچ تلاشی برای آزمایش رآکتور شکافت هسته‌ای در فضا صورت نگرفته است. در هر حال آزمایش‌های پیشین نتایج خوبی داشته‌اند. رآکتور کیلوپاور طی سال ۲۰۱۸ توانست با کمک ژنراتور استرلینگ (Sterling) انرژی گرمایی حاصل از سوخت هسته‌ای را به الکتریسیته با کارآیی ۳۰ درصد تبدیل کند که این مقدار، بسیار بیشتر از ژنراتور فضاپیماهای پیشین است.

سازمان ها | NASA | United States Department of Energy
افراد | Patrick McClure

فناوری‌های نوین | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

ایده‌ای خارق‌العاده برای زندگی فضانوردان در سیاره مریخ

1398/04/03
فضانوردانِ راهی سیاره مریخ در آینده خانه‌هایی طراحی شده با چاپگر سه بعدی از جنس سنگ بازالت آتش‌فشانی خواهند داشت. کارشناسان ناسا اعلام کرده‌اند یکی از طرح‌های مربوط به خانه‌های چاپ شده با...

قابل سکونت کردن مریخ با یک اینچ هواژل سیلیسی!

1398/05/01
به تازگی محققان دانشگاه هاروارد (Harvard University) نشان داده‌اند که لایه‌های نازکی از هواژل (aerogel) سیلیسی می‌تواند علاوه بر گرم کردن سطح مریخ، جلوی اشعه ماوراء بنفش را بگیرد، در حالی...

پربازدیدکننده ترین خبر

شکست مأموریت پرتاب ماهواره‌بر تجاری چین باعث نابودی دو ماهواره شد+فیلم

ماهواره‌بر تجاری چین موسوم به کوآیژو-۱۱ (Kuaizhou-11) در اولین پرتاب خود شکست خورد و در نتیجه آن دو ماهواره نیز از بین رفتند. کوآیژو-۱۱ روز جمعه ۱۰ژوئیه (۲۰تیر) ساعت ۰۴:‍۱۷ به‌وقت ساعت هماهنگ جهانی (UTC) از پایگاه فضایی جیکوان (Jiuquan) در شمال غربی چین به فضا پرتاب شد. در ویدئوی منتشرشده از این مأموریت، لحظات اولیه پرتاب ظاهراً بدون مشکل خاصی انجام گرفته و گزارش‌هایی غیررسمی نیز از جدایش مراحل اول و دوم این ماهواره‌بر سه مرحله‌ای منتشر شده است؛ اما در نهایت کوآیژو-۱۱ نتوانست به مدار موردنظر برسد و چین سومین شکست را در نوزدهمین عملیات پرتاب‌های خود طی سال جاری میلادی تجربه کرد.