1398/05/23

براری از برگزاری جلسات متعدد با سازمان‌های بهره‌بردار فناوری فضایی خبر داد

مرتضی براری، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فضایی، در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «حدود ۸۰ درصد اقتصاد حوزه فضایی و اشتغال در صنعت این حوزه در دنیا مرتبط با صنایع پایین دست زنجیره حوزه فضایی است.»
براری از برگزاری جلسات متعدد با سازمان‌های بهره‌بردار فناوری فضایی خبر داد

مرتضی براری، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فضایی، در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «حدود ۸۰ درصد اقتصاد حوزه فضایی و اشتغال در صنعت این حوزه در دنیا مرتبط با صنایع پایین دست زنجیره حوزه فضایی است.»

وی ادامه داد: «برای تحقق این امر و رونق صنایع این بخش در کشور، طی چند ماه گذشته اداره کل کسب‌ و کارهای فضاپایه در سازمان فضایی ایران شکل گرفت که مهمترین هدف آن توسعه صنعت پایین دست حوزه فضایی با ایجاد و گسترش شرکت‌های خصوصی و کسب و کارهای نو در این حوزه است و در این مسیر، توانمندسازی بخش خصوصی، تسهیل‌گری و توسعه بازار را به عنوان مهمترین راهبردهای خود در برنامه دارد.»

براری افزود:‌ «در این مدت این اداره کل با مشارکت نهادهای مختلف در برگزاری رویدادها، برگزاری جلسات متعدد با سازمان‌های بهره‌بردار از فناوری فضایی، انجام سفرهای استانی و جلسه با استانداران و مدیران استانی و مراکز علمی در سطح کشور و برخی اقدامات دیگر، تلاش کرده تا بستر مناسب برای تحقق هدف ترسیم شده را مهیا نماید.»

رئیس سازمان فضایی گفت: «امروز هم نشست با سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در همین راستا برگزار شد و در این جلسه که شرکت‌های خصوصی نیز حضور داشتند توافقات بسیار خوبی انجام شد که در آینده‌ای نزدیک آن را گزارش خواهم کرد.»

وی در پایان خاطرنشان کرد:‌ «البته ۲۰ درصد دیگر نیز که مربوط به صنایع بالادست حوزه فضایی است بسیار راهبردی می‌باشد که سازمان فضایی در این زمینه هم اقدامات، سیاست‌ها و راهبردهایی دارد.»

داخلی | راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

لزوم توجه به فعالیت‌های فضایی در ایران

1398/03/26
دکتر حسن رضایی حقیقت، رئیس پژوهشکده رانشگرهای فضایی پژوهشگاه فضایی ایران با اعضای انجمن نجوم آیاز در تبریز دیدار و گفتگو کرد. هدف از این دیدار گسترش همکاری‌های مابین پژوهشکده رانشگرهای...

ایران در صدر کشورهای غرب آسیا در تولید مقاله فضایی

1398/04/10
رئیس سازمان فضایی ایران گفت: «برمبنای نظام رتبه‌بندی پژوهشی دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی (SCImago)، ایران در صدر رتبه‌بندی کشورهای غرب آسیا در تولید علم فضا قرار گرفته است.»

سرمایه‌های ایرانی و صنعت فضایی

1398/04/22
هرچند تاکنون مطالعه جامعی برای به دست آوردن آمار دقیق از اعداد و ارقام مالی در صنعت فضایی ایران نشده است اما می‌توان گفت گردش مالی حوزه فضایی و به‌طورکلی اقتصاد فضا در ایران در دو بخش کلی...

براری: ایران صاحب چرخه کامل فناوری فضایی است

1398/05/08
رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به اینکه در سال گذشته دو ماهواره در کشور پرتاب شد، بیان کرد: «پرتاب ماهواره امید یکی از افتخارات بزرگ در سطح کشور در بخش فضایی به شمار می‌رود و ایران نهمین...

پربازدیدکننده ترین خبر

عرضه خدمات انتقال بین مداری برای ماهواره‌های کوچک در پرتاب‌های اسپیس ایکس

شرکت آمریکایی مومنتوس (Momentus) برای پرتاب رایدشیر (Rideshare) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) خدمات انتقال بین مداری ارائه می‌کند. در این پرتاب ابتدا ماهواره‌های کوچک با ماهواره بر فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس به مدار زمین منتقل می‌شوند. سپس هر یک از ماهواره‌ها با سامانه پیشرانش شرکت مومنتوس به مدار با ارتفاع دلخواه خود منتقل می‌شود. این انتقال با شاتل مداری ویگوراید (Vigoride) شرکت مومنتوس انجام می‌شود که می‌تواند چندین ماهواره با ​جرم مجموع حداکثر تا ۲۵۰ کیلوگرم را به مدارهای دلخواهشان منتقل کند. امکان قرار دادن چندین ماهواره در ارتفاع‌های مختلف تنها با یک پرتاب قابلیت مهم این مأموریت خواهد بود که باعث ارزان‌تر تمام شدن قرار دادن ماهواره‌ها در مدار می‌شود.